Serum prawdy

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Czy istnieje skuteczne serum prawy? To pytanie zadawali sobie ludzie już od dawna, a szczególnie kryminolodzy, którym taka substancja znacznie ułatwiłaby pracę. Obecnie nie dysponujemy środkiem, który stuprocentowo zmuszałby do mówienia prawdy, jednak kilka eksperymentów pozwoliło popchnąć sprawę do przodu. Zazwyczaj próbowano ze środkami halucynogennymi jak LSD. W raportach czytamy jednak: "Serum prawdy usuwa zahamowania, zamraża obszary mózgu odpowiedzialne za dyskrecję, wprawia w wesołość". Jednak pod wpływem narkotyku trudno odróżnić prawdę od majaków i zniekształceń wytworzonych przez otumaniony umysł.
180px-Datura_stramonium_2000.jpg

Najpopularniejszym środkiem jest Bieluń dziędzierzawa, który w małych ilościach używany jest mi.n. do leczenia objawów choroby lokomocyjnej. Skopolamina, będąca środkiem wytwarzanym właśnie z bielunia okazała się mieć dodatkowe zalety. Podawana przesłuchanym okazywała się, wprowadzając w inny stan świadomości wzbraniać kłamania. Pierwsza próba w 1922 r. odbyła się poprzez lekarza, Roberta House'a na więźniach i odniosła wynik pozytywny. Tu jednak znów pojawia się problem halucynacji i nieumiejętnego odróżniania prawdy od fałszu przez samego badanego.
wariograf.jpg

Drugą, bardziej obiecującą opcją są wariografy, popularnie zwane wykrywaczami kłamstw. Urządzenia po podłączeniu diod na ciało pozwalają na obserwowanie mimowolnych reakcji, jak drżenie mięśni, napięcie skóry. Wariografy nie tyle pozwalają wykryć kłamstwo co sprawdzić czy dana osoba jest powiązana z daną sprawą.
Jak wy się zapatrujecie na wykrywanie kłamstw i sprawę serum prawdy? Czy wytworzenie go jest możliwe i jaki następstwa miałoby jego użycie na szeroką skalę? Z tym wiąże się wszakże niemałe zagrożenie. Jak już wiemy z doświadczenia na przesłuchaniach nie przebiera się w środkach i bez tego władza potrafi być bardziej okrutna niż oprawcy.
 

HominisElegi

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2008
Posty
6
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Kraków
Czyli tą roślinką można się naćpać? heh, ale najbardziej skuteczny w tej dziedzinie jest chyba ten wariograf... gdy człowiek kłamie wydziela pot w małych ilościach i na tym to chyba polega ^^ i tez podnosi się ciśnienie ... ale i tak są ludzie prze... i zdołają to oszukać. BB) a tak naprawdę to wystarczy się napierdzielić porządnie i mówi się prawdę :D
 

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
Hmmm... no według mnie tak czy inaczej takie rzeczy nie pozwalają dociec prawdy a jedynie zdania przesłuchiwanego. To, że ktoś nie kłamie, nie oznacza, ze mówi prawdę, a to, że nie mówi prawdy, nie zawsze oznacza, że kłamie. Przykład... no powiedzmy, że gdy byłam mała jeździłam do domu mojej nieżyjącej już babci. Nie było mnie tam od siódmego roku życia i jeszcze jakieś dwa lata temu przyrzekłabym, że sypialnia jest ogromna. Ma wielkość mniej więcej przeciętnej sali lekcyjnej. Tak to zapamiętałam. Jednak gdy ponownie przyjechałam do tego domu okazało się, że pokój jest niewiele większy od mojego (który jest dosyć mały). Natomiast urządzenia wykrywające kłamstwo nie wykryłyby go, ponieważ w moim przekonaniu to, że sypialnia jest gigantyczna było prawdą. Trzeba z tym uważać, oj trzeba...
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Czyli tą roślinką można się naćpać?
Można i są tacy co bieluniem się odurzają.

a tak naprawdę to wystarczy się napierdzielić porządnie i mówi się prawdę :D
Taką metodę stosowali natomiast Rosjanie. Szło się z podejrzanym na wódkę, a ten, kiedy był już pijany zaczynał się zwierzać.

Hmmm... no według mnie tak czy inaczej takie rzeczy nie pozwalają dociec prawdy a jedynie zdania przesłuchiwanego. To, że ktoś nie kłamie, nie oznacza, ze mówi prawdę, a to, że nie mówi prawdy, nie zawsze oznacza, że kłamie.
Nie powiedziałem, że pozwalają odkryć prawdę, ponieważ te metody są wciąż zawodne. Podejrzewam, że przy przesłuchaniach stosuje się pytania wykluczające względne odpowiedzi. Np. o znajomość innych osób, jakie czynności podejrzany wykonywał o danej godzinie.
 

damroka

the local freak with the twisted mind
Dołączył
7 Sierpień 2008
Posty
1 175
Punkty reakcji
3
Wiek
31
Miasto
się biorą dzieci?
Nie powiedziałem, że pozwalają odkryć prawdę, ponieważ te metody są wciąż zawodne. Podejrzewam, że przy przesłuchaniach stosuje się pytania wykluczające względne odpowiedzi. Np. o znajomość innych osób, jakie czynności podejrzany wykonywał o danej godzinie.

Wiem, wiem, zależy od umiejętności zadania dobrego pytania... Tylko, że z drugiej strony organizm człowieka to jedna wielka maszyna i ponoć są sposoby na powstrzymanie reakcji świadczących o kłamstwie (wzrostu tętna i tych innych szmegów regów). Jednakowoż temat jest ciekawy... :)
 

Narodowiec68

czarny szczur / leon narodowiec
Dołączył
13 Luty 2008
Posty
1 127
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
warszawski biały front
a mnie zawsze ciekawiło czemu ludzi przesłuchiwanych nie próbuje się zahipnotyzować-bezpieczne i skuteczne, a jeżeli ktoś ma za silny umysł to zostają tradycyjne metody.


Czyli tą roślinką można się naćpać?

Można i są tacy co bieluniem się odurzają.
heh mało jest osób które odurzają się nią więcej niż jeden raz( zresztą jedna z ludowych nazw "czarcie zioło" nie zachęca do zażywania), podobno to największe :cenzura: znane człowiekowi, LSD trzyma 8 godzin, a mojego kolege bieluń trzymał prawie cały dzień a spotykałem się z opiniami ludzi, którzy przez 3 dni (!!!) żyli "w świecie umarłych", więc jeżeli ktoś będzie chciał się bawić serum prawdy raczej nie stosujcie tej roślinki(zresztą u mojego kolegi rośnie to na podwórku i jakoś miejscowe narkusy nie kwapią się ze zbieraniem tego śmiecia)
 

rejf85

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Miasto
gdańsk
w haryp poterze podobno mieli, więc proponuję wysłać sowę do profesora Snapa i poprosić o przepis
 

Tombstone

Nowicjusz
Dołączył
18 Lipiec 2008
Posty
93
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
znienacka :)
hmmm a amytal sodu?

jedni twierdzą, że to jest błędnie uważane za 'lek' skłaniający do prawdomówności, inni utrzymują, że chociaz skuteczne.

kontrowersyjna sprawa.
 

rejf85

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Miasto
gdańsk
coś musi byc z tym amytalem sodu bo chociażby to, że ciężko znaleźć jakieś informacje na jego temat jest ciężko
 

ilonka_4

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2006
Posty
440
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
lubelszczyzna
Ale czy byłby to taki dobry wynalazek? Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy wszyscy mówiliby tylko prawdę. Każdego dnia karmimy się drobnymi kłamstewkami.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Nie mam na myśli stosowania serum nagminnie. Powinien być to środek stosowany tylko w kryminalistyce. Gdyby serum jedak rozpowszechniłoby się, zakłóciłoby to zasady społecznego współżycia. Zanikłoby zaufanie, a każden jeden chciałby zobaczyć, co naprawdę ma na myśli druga osoba. Natomiast sami powinniśmy kontrolować to, co mówimy. To, że kłamstwo jest względnie złe, jest rzeczą oczywistą, ale każdy zgodzi się, że cuiągłe, wymuszone mówienie prawdy byłoby nienaturalne. Każdy wynalazek niesie ze sobą ryzyko.
 

zepp

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2008
Posty
21
Punkty reakcji
0
Miasto
Stolica Podkarpacia
Nie żebym coś mówił ale dla niektórych takim "eliksirem" jest wódka :D :D :D wypijesz litra i śpiewasz jak skowronek pod warunkiem ze będziesz stał albo leżał z otwartymi oczami, bo i tacy sie zdarzają :p :D :D
 

delin

Nowicjusz
Dołączył
14 Grudzień 2008
Posty
298
Punkty reakcji
4
Wiek
36
Miasto
Wodzisław Śląski
z doświadczenia wiem że jak ktoś gada przez sen to można z niego wyciągnąć coś czego normalnie by nam nie powiedział ;)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Czasem, tzn. kiedy?

Jeśli używać serum, to tylko w toku śledztw za poważne przestępstwa.
 

greg11133

Nowicjusz
Dołączył
27 Wrzesień 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
Słyszałam że popularny wykrywacz kłamstw można oszukać. Trzeba tylko zadać sobie mocny ból żeby mózg skoncentrował się na czymś innym. Może nie do tematu ale też ciekawe. :D
 
Do góry