Ruch Autonomii Śląska

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
41
Co to jest kompleks Polaka?
Coś co ma przeciętny czytelnik wyborczej. Wydaje mu się, że pochodzi z najbardziej kołtuńskiego narodu, na świecie i próbuje, udawać, ze jest Niemcem, Rosjaninem, czy kimś innym, oczywiście te narodu idealizuje. Jest to przypadek kliniczny, bo towarzyszy mu głoszenie absurdalnych tez, nie mających potwierdzenia w rzeczywistości.
On może się bratać z kim chce. Co to ma do RAŚ?
Niech się brata i Bin Ladenem, ale jakoś to o nim chyba świadczy i świadczy o RAŚu. Nie? Jak napisze w temacie o Pisie, że to co robi Kaczyński nie świadczy o Pisie, to tez, nie?

Dlatego Białorusini to najmądrzejsi Europejczycy na tym kontynencie. Im nikt suwerenności nie odebrał nawet żadnymi durnymi sankcjami. Cały świat chce polepszać ich bardzo dobrą pozycję a oni w przeciwieństwie do całej reszty są doskonale zorganizowani na fundamencie gospodarki ZSRR.
A co to ma do tej kwestii. Wszystko, można ukazać w sposób skrajnie stronniczy. Ja mógłbym porównywać Rumunię, z Szwajcarią, ale szanuje rozmówców i czytelników tego forum..
 

lunarbird

Chaos Master
Dołączył
27 Październik 2010
Posty
1 284
Punkty reakcji
70
Wiek
41
Miasto
MSW
Krokiet znasz realia Białorusi ??
O Białorusi mógłbym chyba powiedzieć więcej od Krokieta. Mieszkałem dwadzieścia kilka lat rzut kamieniem od granicy polsko-białoruskiej.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Wypowiedzi Jerzego Gorzelika [edytuj]
Przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik deklarował swój negatywny stosunek do roli, jaką państwo polskie odegrało w XX wieku na Górnym Śląsku. Mówił m.in. : "Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Moja ojczyzna to Górny Śląsk. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem. Państwo zwane Rzeczpospolita Polska, którego jestem obywatelem, odmówiło mi i moim kolegom prawa do samookreślenia i dlatego nie czuje się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa" oraz wypowiedź nawiązująca do poglądu wyrażonego podczas obrad traktatu wersalskiego w 1919 przez brytyjskiego premiera Davida Lloyd George, że "przyłączyć Górny Śląsk do Polski to tak, jakby małpie dać zegarek", do której Gorzelik dodał w odniesieniu do Polski jako małpy i Śląska jako zegarka "Po 80 latach, widać, że małpa zegarek zepsuła".

te wypowiedzi mi starczą by wiedzieć kim jest i czego chce ta małpa ze Śląska ...
 

elpablo

Tyran Okrucieństwa
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
2 980
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Dark Wood
Co mnie Gierek obchodzi? On nawet nie był Ślązakiem. Nic dla Śląska wybitnego nie zrobił (a wręcz nawet zaszkodził, sprowadzając tabuny przyjezdnych Polaków). Śląsk miał się dobrze bez jego "pomocy".
Gierek był górnikiem, a dla komuny górnik, hutnik czy stoczniowiec to były profesje idealnie pasujące pod ich ideologie. zaprzeczanie ze za komuny było wam źle świadczy tylko o twoim wyrachowaniu albo braku elementarnej wiedzy. Spytaj sie ludzi spoza ślaska którzy zyli za komuny który region byl oczkiem w głowie władzy. Mój wuj z kartkami jeździł na ślask (podobnie jak cała masa innych Polaków spoza tego regionu) zeby nabywać produkty, których w innych częściach Polski byś nie uświadczył.
Co do emigracji to największa byla zaraz po wojnie i teraz ludzie których przodkowie w czasie rewolucji przemysłowej pasali krowy pod Tarnopolem krzyczą ze sa odrębnym narodem, istna komedia.
A tu dla tych co twierdzą ze o żadnej niepodległosci nie ma mowy
http://niebiescy.pl/album/ruch_widzew_03_01/duze/73.jpg
Korwin powiedział ze przy takich żądaniach powinni was rozstrzelać.
 

marek70

Stały bywalec
Dołączył
28 Grudzień 2008
Posty
1 263
Punkty reakcji
151
Wiek
50
Miasto
Białystok
Poparcie dla RAŚ rośnie z każdym dniem. Sam jestem zwolennikiem RAŚ. Jeszcze przed wyborami samorządowymi wielu moich znajomych nie sympatyzowało/ nie znało RAŚ nie mówiąc już o Gorzeliku. Dzisiaj jest inaczej wiele osób zaczęło popierać RAŚ. Nawet wśród tych którzy sceptycznie się odnosili do niego na początku. Podczas spisu powszechnego szykuje się nawet ok. 0,5 mln ludzi deklarujących narodowość śląską. W tym ja i wielu moich znajomych. Od siebie dodam że sam zajmuje się promocją RAŚ bo mam w tym swój interes - uniezależnienie się od rządu centralnego, obciążających nas województw wschodnich oraz z czystego przywiązania do tradycji i języka śląskiego. RAŚ ma dużą przyszłość. Może nie w 2020 będzie autonomia, ale 2030 wydaje mi się całkowicie realny.
Może i rośnie ilość zwolenników tylko oni sobie nie wyobrażają nawet jak ma wglądać ta autonomia,bo ci zwolennicy to w większości Psychofani{patrz fotka Elpabla}Wykrzykujący tylko Górny Slunsk.Bywałem kiedyś w Chorzowie i na fali niezadowolenia,były zapędy proniemieckie,obecnie separatystyczne.
Ilu tych separatstów ?Ze 2 %?A ilu z tych krzykaczy zna język śląski
Ja popieram lokalny patriotyzm,ale to bez sensu te wasze inicjatwy.Może następnym krokiem będzie wojna z Czechami o ich część.
Z resztą Slązacy nigdy nie mieli tendencji niepodległościowych.
Za komuny krzywd doznali wszyscy.Ja mieszkam w regionie nazywanym nieprzypadkowo Polską B,gdzie jesteśmy dyskryminowani przez władze centralne,są najgorsze drogi.Mimo patrityzmu lokalnego,zaciskamy zęby i nie wyobrażam sobie zdrady ojczyzny
Zauważ że autonomia ,szanse na nią są zerowe ,a na tym całym zamieszaniu skorzysta parę osób,mając np. mandaty i ciągnąc dofinansowania

Napisałeś,że obciążeniem są woj.wschodnie,przyjedz,porównaj jak tu się żyje
 

Rapid

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2005
Posty
1 190
Punkty reakcji
21
RAŚ to takie towarzystwo wzajemnej adoracji. Coś jak fundacja jakaś albo stowarzyszenie. Niby non profit ale przecież nie za darmo. Da się z tego zacnie żyć a i dzieci będą miały posady. I tak 3mać!:)
 

Nizandro

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Autonomia w międzywojniu została udzielona jako hołd za 3 powstania śląskie. Nawet Litwa Środkowa, niezależne państwo po włączeniu do Polski nie otrzymała autonomii. Co zrobili podczas II wojny światowej Ślązacy by otrzymać autonomie? Jakieś powstanie wzniecili?

Śląsk jako ofiara za Kresy. Polska, Śląsk i Pomorze Zachodnie zostały przedmiotowo potraktowane podczas Jałty, Teheranu i Poczdamu. Górnoślązacy mogliby się nawet odłączyć od Polski tylko pod warunkiem wykupienia Lwowa i Grodna w zamian. Nie przeprowadzono wcale referendum czy Polacy chcą zamiast Kresów Pomorze Zachodnie i Śląsk. To są skutki II wojny światowej, w której polscy obywatele II RP (Polacy, polscy Żydzi, polscy Niemcy, polscy Rusini) byli ofiarami. Wojny dzielą się na sprawiedliwe- w obronie granic i niesprawiedliwe – agresywne. Zażalenia proszę kierować do hitlerowskich Niemców.

Co autonomia daje Polsce? NIC. Jest wbrew polskiej racji stanu.

Ślązacy po wojnie uznali, że są obywatelami Polski inaczej czekałyby ich wywózki jako tych, którzy nie mają prawa do tej polskiej ziemi (ofiarowanej za Kresy).

Dlaczego z obywatelami Pomorza Zachodniego nie ma problemu etnicznego? Pod względem historycznym biorąc kryterium terytorialne mniej ich łączy z Polską (utrata Pomorza już za Chrobrego, powrót za Krzywoustego w formie tylko lennej i szybkie odpadnięcie w czasach rozbicia i powrót dopiero w 1945.) Część Śląska należała jako zastaw do Wazów. Pod względem etnicznym rdzenni mieszkańcy mogli zostać, ale w przeważającej części opuścili to terytorium, choć wykazanie przodków polskich na terenach pogranicznych jest łatwe o czym wiedzą Ślązacy znajdujący w swoich rodzinach przodków niemieckich. Zatem pacta sunt servanda – umów należy dotrzymywać.

Autonomia oznacza zrzeczenie się części uprawnień dla podmiotu autonomicznego zatem państwo nie ma na całym terytorium ciągłej władzy. Zaburzona jest integralność.

Śląskie obozy koncentracyjne? Tak naprawdę to były obozy pracy do których wsadzono wrogów komunizmu i którymi zarządzali Polacy tylko z nazwy, bo oni bardziej kochali Moskwę i wpatrzeni byli w Stalina.

RAŚ powinien zostać zdelegalizowany na podstawie Konstytucji Rzeczypospolitej.
Art. 5.
Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.
Art. 13.
Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.


Ślązacy optujący za Rasiem zarzekają się, że nie odłącza się od Polski. Jednak słowa nic nie są warte w polityce. Najbardziej okrutny przykład. Hitler po dojściu do władzy pozował na obrońcę pokoju jako ten, który poznał okrutność wojny, bowiem został porażony gazem bojowym. Obiecywał brak anschlussu, zostawienie zdemilitaryzowanej strefy Nadrenii. Obietnice to tylko czcze słowa. Liczą się czyny, a nie puste gwarancje.
Powstanie precedensu autonomicznego. Pociągnięcie za sobą reszty grup etnicznych – Kaszubów, Górali. Argumeny Ślązaków, że reszcie się nie należy, bo nigdy nie mieli autonomii oznacza błędne koło, ponieważ wtedy nikt nigdy nie powinien jej otrzymać w dziejach historii. Swoisty paradoks.

Separatyzm słowny. Pokazujący, że Ślązacy mogą dążyć do odłączenia. Dzielą Polaków na hanysów i goroli. Wywyższając przy tym siebie.

Argument okradania i tzw. „Warszafki”. Bardzo ciekawe, że Ślązacy uznający się jako lepsi niż reszta obywateli Polski nie mogą zadbać o swój region w warunkach gospodarki wolnorynkowej, decentralizacji i mając o wiele lepsze warunki niż Wielkopolanie z czasów zaborów, którzy dzięki pracy organicznej i to pod falą szykan doprowadzili do rozkwitu swój region. Wierzenie w mit, iż autonomia lub niepodległość naprawi cokolwiek. Rozrośnie się tylko rodzima biurokracja.

Wspominanie o węglu i zapominaniu o zdewastowanej ekologicznie ziemi. Dlatego właśnie ANR ustawił dzierżawę najtańszą na śląskich ziemiach w 2012 roku.

Fantastyczna reforma administracyjna z 1997 r. pod względem problemu śląskiego. Dzięki niej Górny Śląsk został połączony z terytoriami od wieków polskimi i utrudnia tendencje separatystyczne. Uczyniła ona Sosnowiec i inne rdzennie polskie miasta męczennikami sprawy polskiej hamując zapędy ambicjonalne Ślązaków. Wyszydzanie i nienawiść Ślązaków ukierunkowana głównie w stosunku do Sosnowca.

Ślązacy oznaczają Polaków ze Śląską na tej samej zasadzie co Małopolanie Polaków z Małopolski, Wielkopolanie Polaków z Wielkopolski, Mazurzy Polaków z Mazowsza, Pomorzanie Polaków z Pomorza, Górale Polaków z Podhala i Kaszubi Polaków z Kaszub.

Przykład Jugosławii, Serbii i Kosowa jako zagrożenie dla integralności każdego państwa. Modne optowanie, że Kosowo jest niezależne zamiast serbskie stworzyło niebezpieczny precedens do rozbijania państw. Większe prawa do niezależności posiada już Czeczenia, a nikt jej nie uznał. Ambiwalentne traktowanie takich samych przykładów. Tylko Rosja jest mocarstwem, a Serbia słabym państwem. Mimo wszystko Polsce do którego państwa bliżej?

Człowiek zawsze chcę więcej. Dostaną autonomię, wnet zażądają niepodległości. Duże ryzyko. Czeczenia to w Federacji Rosyjskiej państwo autonomiczne i było im tego mało przez co walczą o niepodległość.

Wspominanie o RFN i przemilczanie zupełnie kontekstu historycznego, społecznościowego, etnicznego. Wielowiekowa praktyka - I Rzesza, II Rzesza, III Rzesza. System federalny jest niesamowicie podatny na rozbicie wewnętrzne. Problem Bawarii w Niemczech. Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych Ameryki. System federalny jest dużo bardziej skomplikowany od unitarnego. Stwarza także groźbę rozbicia w chwilach najgorszych. Przykład Chorwatów w czasach II wojny światowej.

Popieranie regionalizmu śląskiego jak każdego innego, ponieważ Ślązacy mają niezbywalne prawo do pielęgnowania swojej pięknej, synkretycznej gwary i pamięci o specyfice regionu jednak jako Polacy ze Śląska. Inaczej powstanie naród śląski i powtórzy się kazus Ukraińców z Małopolski Wschodniej.

ŚLĄZACY NIE MAJĄ ŻADNYCH RACJONALNYCH ARGUMENTÓW POZA EMOCJONALNYMI.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
171
a tak w ogóle to po co się zajmować tą grupką nawiedzonych. Postępują jak rozwrzeszczana kupka dzieci - pokrzyczą a jak zobaczą że nikt na nich nie patrzy to pójdą gdzie indziej
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
2 332
Punkty reakcji
61
Miasto
Dąbrowa Górnicza
RAŚ należy do organizacji promujących separatyzm i do tej organizacji należy ETA. Ludzie z ETA mają pozytywne zdanie o RAŚ i zaprosili ich na specjalne szkolenie . Nie trudno się domyśleć czego się tam uczyli. Wolny Sojusz Europejski do tej organizacji należy RAŚ i organizacje tam należące wyznają poglądy komunistyczne i przez wiele lat stosowały terroryzm i dodatkowo ich członkowie znieważają kraje których mieszkają i niszczą flagi tych krajów.Wolny Sojusz Europejski są tam organizacje które były dotowane przez Związek Radziecki i później przez Kadafiego. Na Korsyce separatyści współpracowali razem z Komunistami i po 2 drugiej wojnie światowej wywołali na tej wyspie rewolucje komunistyczną . Te organizacje mają pomimo nazwy Narodowy charakter socjalistyczny i są bardzo pozytywnie nastawione do UE i swoich krajach współpracują z Lewicą i razem z nimi popierają aborcje np Katalonii innych regionach Hiszpanii organizacje separatystyczne razem Socjalistami głosowali za aborcją i popierali inne pomysły Socjalistów . Nie istnieje narodowość Śląska . Wśród tych partii które są tym sojuszu i reprezentują dany naród można mieć poważne wątpliwości czy można ich uznać za naród. NP Organizacja promująca niepodległą Kornwalię . Mieli własny język ale wymarł i Krytycy, wywodzący się zwłaszcza z kręgów genetyków (Brian Sykes), uważają, że nie istnieje coś takiego jak celtycka grupa etniczna bo Celtowie ale polegli walce z tymi ludami i małżeństwa z tymi ludami powodowały zanik Celtów. Te organizacje uważają że mają własny język. Ich języki wymarł i przyjęli język kraju którym mieszkają i dziś używają tego samego języka co wszyscy obywatele tego kraju i promują używanie języka swojej grupy etnicznej ale tylko nie wielka część używa tego języka . Ta organizacja ma charakter socjalistyczny i sposób fanatyczny wielbią UE i popierają każdą głupotę którą przyjmą UE. To pokazuje że RAŚ podziela poglądy tych ludzi i musieli przyjąć ich poglądy by zostać przyjęty to tej grupy.Do tej grupy należą Baskowie. Organizacje Baskijskie miały charakter terrorystyczny i były dotowane przez Sowietów. Dlatego RAŚ powinien zostać zakazany i wszystkie partie powinny odmówić współpracy z tym ruchem i członkowie RAŚ nie powinni dostawać żadnych stanowisk a szczególnie promujących historie regionu bo znieważają powstańców Śląskich i powtarzają propagandę Niemiecką i traktują powstania Śląskie jako wojnę domową .
Jakie poglądy głoszą członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska? - Gazeta Polska.Gorzelik nie dystansuje się również od postawy kibiców Ruchu Chorzów, którzy podczas meczów reprezentacji wygwizdują Mazurka Dąbrowskiego. Nie gani ich też publicznie za koszulki z napisem „Dzisiaj Kosowo – Jutro Śląsk”, które fani chorzowskiej drużyny z lubością prezentowali na trybunach.Jaskółkę Śląską” – oficjalny portal „górnośląskich regionalistów”.Określa się tam Polaków którzy mieszkają na tych terenach i Ślązaków którzy czują się Polakami m.in. mianem „parszywych goroli” ze Wschodu, którzy na Śląsk przyjechali w wagonach przeznaczonych do przewozu bydła i do dzisiaj siedzą na kufrach ze swoim nędznym dobytkiem.Autor jest Ślązakiem, mieszkającym na Opolszczyźnie. Członkowie tej organizacji na murach swoich krajów znieważają swoje kraje i ignorują hymn swoich krajów
i niszczą flagi swoich krajów . Jakie poglądy głoszą członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska? -
http://www.gazetapolska.pl/4408-jakie-p ... i%E2%80%9D
Bretońscy separatyści jeszcze w latach 80. organizowali zamachy bombowe na obiekty publiczne i tak samo robiły organizacje należące do tej organizacji .
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Baskowie mają dla swoich żądań uzasadnienie histortyczne z czasów rekonkwisty.
Śląsk Wysoki zabrano Polsce przez likwidację Polski (rozbiory).
Kto uznaje słuszność rozbiorów i to uzasadni, ten widzi sens autonomii nie tylko Śląska Wysokiego. Bo niby dlaczego nie Mazur lub Pomorza Zachodniego lub Landsbergu (Gorzowa Wlkp) i miasteczka Lebus? Wszak Rogatka to zastawił, długu nie zwrócił ...
Wysoki Śląsk został odebrany Austrowęgrom przez Prusy w trzech wojnach. Jako austriacki zasługiwał na nautonomię, bo tam mieszkali Polacy. Jako pruski zasługiwał na autonomię z tych samych powodów, co pod panowaniem Austrowęgier.
A teraz z jakich powodów miałby być autonomiczny? Bo nadal mieszkają tam Polacy - rdzenni mieszkańcy Śląska od czasów piastowskich?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
171
lolku trochę się zaplątałeś :

- Śląsk Wysoki zabrano Polsce przez likwidację Polski (rozbiory).

- Wysoki Śląsk został odebrany Austrowęgrom przez Prusy w trzech wojnach. Jako austriacki zasługiwał na nautonomię, bo tam mieszkali Polacy. Jako pruski zasługiwał na autonomię z tych samych powodów, co pod panowaniem Austrowęgier.

To kto komu zabierał ten Śląsk ?
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Ostatnio ten Śląsk mocarstwa, które pokonały w II WŚ agresora, napastnicze Niemcy - odebrały go Niemcom, przymusowo germanizujacym ludność terenów Polski, przydzielonych Prusom podczas rozbiorów. A po odebraniu Niemcom (Prusy utworzyły jednolite państwo - Niemcy) rzeczone mocarstwa zwróciły Śląsk Polsce - on powrócił cały (razem z Niskim) po ostatecznym unieważnieniu rozbiorów i germanizacji Piastów - uczynionych poddanymi niemieckich cesarzy.
Mimo wieloletniej germanizacji prosty lud Śląska nie zapomniał o Polsce i o swojej mowie słowiańskiej. Kto bardzo chciał być w tych krainach Niemcem - wyjechał z Polski.
Nasuwa się przypuszczenie, że mieszka tam wielu agentów, chcących oderwania Śląsków od macierzy. W większości przypadków da się i dziś odnaleźć dowody naleciałości na Śląsku ich przodków. Ale wielu tych kolonistów (osadników) przybyłych z Niemiec s p o l o n i z o w a ł o się (!!!) mimo wielkiego, wieloletniego naporu germanizacyjnego
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Wobec wypowiedzi Gorzelika (jest zacytowana trochę wyżej) wiadomo, że RAŚ zapowiedział wrogość w stosunku do Polski.
Można dać autonomię części swojego terytorium dlatego, że tam mieszka trochę wrogów Polski?
Czekam na proces Gorzelika, zakończony odebraniem mu obywatelstwa Polski i jego banicją.
Ten numer nie z tymi ludźmi, dążącymi do oddania niepodległości Polski pod badzór imperium Europa. :sleep:
 

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
RAŚ i wszelkie ruchy autonomiczne to głupota w wykonaniu np. śląskim. Dobrze, że mają odmienną historię, kulturę, język i zwyczaje, ale to nadal Polska. Chcą się oderwać i co dalej ? Bez Polski nie wytrwają, wykrwawią się gospodarczo i ekonomicznie. NIE.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Lunard, masz lornetkę?
Może napiszesz coś więcej i konkretniej?
Bo na razie jest w stylu piosenki
"Stoję raz jeden nad Bugiem
i patrzę na drugi brzeg,
wiatr wieje chłodnym podmuchem,
a w oczy sypie mi śnieg.
Jak smutno stać nad tą rzeką,
co rozdzieliła kraj nasz,
do ciebie tak niedaleko,
ale nie puszcza mnie straż"

RAŚ chyba roi o rozszerzeniu swojej patriotycznej akcji na Dolny Śląsk. A potem będziemy śpiewać: "Stoję raz jeden nad Brynicą (?)..."
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
2 332
Punkty reakcji
61
Miasto
Dąbrowa Górnicza
pan k napisał:
Jakie poglądy głoszą członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska? - Gazeta Polska.Gorzelik nie dystansuje się również od postawy kibiców Ruchu Chorzów, którzy podczas meczów reprezentacji wygwizdują Mazurka Dąbrowskiego. Nie gani ich też publicznie za koszulki z napisem „Dzisiaj Kosowo – Jutro Śląsk”, które fani chorzowskiej drużyny z lubością prezentowali na trybunach.Jaskółkę Śląską” – oficjalny portal „górnośląskich regionalistów”.Określa się tam Polaków którzy mieszkają na tych terenach i Ślązaków którzy czują się Polakami m.in. mianem „parszywych goroli” ze Wschodu, którzy na Śląsk przyjechali w wagonach przeznaczonych do przewozu bydła i do dzisiaj siedzą na kufrach ze swoim nędznym dobytkiem.Autor jest Ślązakiem, mieszkającym na Opolszczyźnie. Członkowie tej organizacji na murach swoich krajów znieważają swoje kraje i ignorują hymn swoich krajów
i niszczą flagi swoich krajów . Bretońscy separatyści jeszcze w latach 80. organizowali zamachy bombowe na obiekty publiczne i tak samo robiły organizacje należące do tej organizacji .
To pokazuje że RAŚ wyznaje antypolonizm . UE sponsorując te organizacje przyczynia się do rozbicia państw Narodowych . Tylko państwa Narodowe są stanie powstrzymać pomysły UE . Małe podzielone kraje nie . Robią to samo co Sowieci . Obiecali Ludom Kaukazu własne państwa . Pozwolili je stworzyć . Kirgistan , Tadżykistan , Uzbekistan nie powinny być państwami tylko powinny zostać przyłączone do Kazachstanu . Sowieci nie mogli sobie pozwolić na powstanie Wielkiego państwa . Podzielili ten region i każdemu regionowi dali sporne tereny a Armia Sowiecka pilnowała tego regionu i łatwiej było im narzucić komunizm . To samo chce zrobić UE . Katalonii Hiszpanie są jawnie poniżani . Hiszpanii obowiązuje język Hiszpański i języki regionalne . Katalonii Hiszpański traktowany jest jako język dodatkowy i ten sposób łamane jest prawo bo Hiszpański powinien być podstawowym językiem . Sklepy i firmy muszą dawać większe słowa Katalońskie a mniejsze Hiszpańskie . Radykalniejsi mieszkańcy Katalonii chcieli prowadzić zakaz używania przez firmy Hiszpańskiego . Język Śląski nie istnieje i jest gwarą . Jest połączenie Niemieckiego i Polskiego . Nie ma jednej gwary bo każdym regionie jest inna i na każdej ulicy różni się . Jednych regionach ma wiele wspólnego z Niemieckim a innych z Polskim . Te organizacje autonomiczne nie mają ustalonych granic . UE ustanowi nowe granicze dla tych krajów .
 

Crow0

Bywalec
Dołączył
21 Wrzesień 2008
Posty
662
Punkty reakcji
38
Miasto
Katowice
Ciekawi mnie niezwykle powyższa dyskusja. Jako, że jestem ze Śląska tym bardziej. Zacznijmy od tego, że w pierwszej kolejności czuję się zarówno Polakiem, jak i Ślązakiem. Z tym, że widzę, myślę, że podług zdrowego rozsądku, wyraźne różnice między tymi pojęciami. Jestem Polakiem, czuję dumę wspominając naszą historię, widząc naszą flagę, myśląc o bohaterach walczących za nasz kraj. Z drugiej strony uznaję wielce lokalny patriotyzm, który winien jednak wzmacniać uczucia względem państwa. Na Śląsku mamy różnych Hanysów. Jedni to ludzie gościnni, uroczy, kultywujący lokalne tradycje, związani emocjonalnie z całym narodem. Znam takich ludzi osobiście, są to osoby w różnym wieku. Mam dobrego kolegę, Ślązaka z krwi i kości, psioczącego na "goroli", ale mimo wszystko z wytatuowanym białym orłem w koronie na piersi (nie oceniajmy czy to pozerstwo/tandeta czy nie), a nie złotym. Może i narzekają u nas na goroli. To w głównej mierze zasługa "przyjezdnych warszawiaków", którzy opinię o mieszkańcach stolicy wyrabiają często nie najlepszą (znam kilku Warszawiaków z dziada-pradziada i wierzcie mi, większość Ślązaków do takich osób nic nie ma). Zagłębiaków znam wielu. Sosnowiec często sam sobie "grabi" u Hanysów, gdyż wielu mieszkańców wręcz nieraz przedstawia się: "Jestem z Sosnowca, nie ze Śląska" (znam gościa, który używał takich słów przy naszym poznaniu :D). To często też dość specyficzni ludzie (Ja znam takich najwięcej) w dobrym lub złym tego słowa znaczeniu.

Ciężko oddać to co myślą Ślązacy, ale nie nazwałbym tego nienawiścią do goroli.

Co do RAŚ. Hmm... Ze smutkiem patrzę na przypadki wspierania tego ugrupowania. Nie ma tak wielkiego poparcia jak się ludziom wydaje ale istotnie, dla mnie, jest chorym tworem fanatyków. RAŚ jest jak flaga śląska z napisem "Oberschlesien" - śmieszne. Jak by nie można było zastosować gwary śląskiej... To smutne, że ludzie ulegają takiemu populizmowi, ale nie przewiduję jakichś specjalnych sukcesów RASistów. Autonomia nie jest dobrym rozwiązaniem...
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
RAŚ jest antypolski, co wyraźnie powiedział Gorcelik.
Czy jakaś grupa antypolaków może dostać autonomię na terenie Polski?
Przecież taka autonomia byłaby skierowana przeciwko Polsce!
Na pewno ta grupa szukałaby (a może już szuka i znalazła) poparcia spoza Polski.
Trudno się domyślić w jakim jezyku wrzeszczałaby Hilfe!?
 
Do góry