RPG F.A.Q

Kaththea

Nowicjusz
Dołączył
23 Listopad 2006
Posty
1 262
Punkty reakcji
0
Gry wyobraźni

Wyobraź sobie iż stoisz przed ogromną, żelazną bramą strzeżoną przez dwóch strażników. Jeden z nich unosi przyłbice hełmu i pyta: Przechodzisz? Gdy odpowiadasz twierdząco drugi otwiera bramę. Oto znalazłeś się w innym świecie, pełnym magicznych stworzeń, tajemnic, występków.. Świecie który oczekuje na bohatera.. Który oczekuje Ciebie!

Ale o co właściwie chodzi?


Gry RPG (ang. Role Playing Games ) zwane inaczej grami fabularnymi czy epickimi, to rozrywka która daje nieskończoną ilość możliwości. Jak sama nazwa wskazuje- gra na role, jest to wcielanie się w fikcyjne postacie i odgrywanie ich w wyimaginowanym, opisywanym przez mistrza gry świecie. W grze nie ma przegranych czy wygranych, jest jak w życiu z tym, że .. alternatywnym!
Do wyboru jest szereg “światów”. W jednym dniu możesz być lordem Stihów a w kolejnym ubogim sługą na dworze królewskim czy informatykiem z przyszłości. Wszystko zależy od tego na który świat zdecyduje się mistrz gry i gracze. Skąd czerpać wiedzę o danym świecie? Wydawane są specjalne podręczniki z których mistrz gry dowiaduje się wszystkiego, znajduje się w nich opis świata, praw w nim panujących, stopień jego rozwoju, schemat tworzenia postaci i mechanika gry.

Mechanika gier.

Mechanika w grach służy urealnieniu ich. W grze wykonuje się rzuty losowe, na podstawie tych rzutów określa się czy dana czynność udała się naszej postaci czy nie. Rzuty takie wykonuje się specjalnymi kostkami. Kostki te są dostępne w sklepach specjalistycznych.

Tworzenie postaci.

Czyli określanie mocnych i słabych stron naszej postaci. W każdym w podręczników jest schemat tworzenia bohatera gracza . Tutaj w zależności od woli mistrza gry, gracz może mieć zupełną dowolność i stworzyć wymarzoną postać bądź zdać się na ślepy los i rzucić kośćmi. W czasie tworzenia postaci możemy opisać jej wygląd, charakter, wybrać profesje, wymyślić historię, określić liczbowo stopnie zaawansowania w danych dziedzinach wiedzy oraz tak podstawowe czynniki jak siła czy inteligencja.

Rozgrywka

Powołanie do życia wcześniej stworzonej postaci. To najtrudniejsza a zarazem najprzyjemniejsza część zabawy. Pozwolenie postaci zaistnieć. Mistrz gry spełnia tu rolę na kształt “boga“, opisuje świat, tworzy go, natomiast gracze muszą umiejętnie znaleźć się w tym świecie, wieść w nim życie, rozwiązywać zagadki. Gracz ma możliwość podejmowania działania tylko swoją postacią natomiast mistrz gry może modelować dowolnie całym światem.


Przykładowy fragment sesji


Mistrz gry: Pod osłoną nocy przyglądaliście się nadjeżdżającemu powozowi. Rżenie koni i turkot kół słychać było z daleka jednak sam powóz zauważyliście dopiero w świetle ulicznej latarni. Lady Margaret, sądząc po wystawności wozu jest w środku.

Krzysiek (gracz): Przymykam oczy i wsłuchuję się w turkotanie. Wyjmuję rapier. Ja zajmę się strażnikami Lady, wy zajmijcie się nią samą. - mówię do towarzyszy.

Piotrek (gracz): Wciąż pozostaje w cieniu, aby w razie czego zapobiec ucieczce Lady.

Ola (gracz): Gdy tylko zauważyłam nadjeżdżający powóz wyskoczyłam na drogę. Przez ramię rzuciłam jeszcze do przyjaciół. Wszystko zgodnie z planem! - i poświęcam cała swoją uwagę na jak najbardziej realnym przedstawieniu. Unoszę obie ręce w górę aby strażnicy Lady widzieli że nie mam broni. Stójcie! Ratunku! Na Pomoc! - krzyczę przeraźliwie płaczliwym tonem.

Mistrz gry: Rzuć kośćmi czy udało Ci się ich przekonać. /gracz wykonuje rzut kośćmi, na podstawie wyrzuconego wyniku wg mechaniki stosowanej w grze zostanie ustalone czy udało się jej czy nie/ ok., udało Ci się.. Powóz zatrzymuje się…

------------------
Tekst jest mojego autorstwa, uprzejmie proszę o nie kopiowanie go, bo inaczej uszy poobrywam. :p
------------------
Wszelkie ewentualne pytania dotyczące RPGów proszę zamieszczać pod spodem.
 

Warrior

Nowicjusz
Dołączył
2 Czerwiec 2007
Posty
70
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
cibóż xD
a no to sorrki :lol:

Czy z kostkami do rzutu gra sie lepiej ? bo ja takich nie mam i wolę się spytać czy bez nich gra będzie taka sama
 

DaMi

Ehre asher ehre
Dołączył
30 Lipiec 2006
Posty
1 233
Punkty reakcji
1
Wiek
35
W temacie rekrutacyjnym napisałeś, że jesteś doświadczonym gm? Więc takie pytanie.... BARDZO mnie dziwi? No i co to są "kostki do rzutu" :) ? Każdy gra tak jak lubi - jeden rzuca całą garścią k20, inni tylko k6 a jeszcze inni grają bez kości w ogóle - tzw sesje narracyjne.
 

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
czy ktoś byłby tak miły i podbił do mnie na priv ... ostrzegam ze moge długo sie uczyc, ale chetnie umówię sie na rozmowę gg. zainteresowłem się tym tematem, ale mało z tego rozumiem.
 

demons

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2007
Posty
133
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
ksieżycowy las
Nie wiedziałem gdzie napisać tego posta,to napiszę go tu.Czemu dział "prowadzone sesje", jest zamknięty?? Chcę se pograć specjalnie po to się, zarejestrowałem praktycznie. :/
 

kk3adam

Nowicjusz
Dołączył
5 Styczeń 2008
Posty
4
Punkty reakcji
0
Witam ;) ja mam pytanie ;) a czy GTA moze sie zaliczac do RPG??a dokldaniej MUliplayer
 

dzony212

Nowicjusz
Dołączył
11 Styczeń 2007
Posty
38
Punkty reakcji
0
A ja mam takie skromne pytanie, czy ktoś by mi mógł to wytłumaczyć konkretnie ocb??. Na gg 8274853 będę wdzięczny bo strasznie się tym zainteresowałem i chciałbym se poprowadzić albo uczestniczyć w tym. A z tego mało rozumiem:p
 

Honnen

Nowicjusz
Dołączył
9 Lipiec 2009
Posty
16
Punkty reakcji
0
Miasto
Poznan
Hmmm... Chcialbym sie przyłaczyc do was ale mozecie mi wyjascnic zasady do "gry w ktora gracie" i w jaka gracie :). I wyjasnienie jakie sa zasady czy trzeba sie zapisac przed sesja.
GG 7609850 za kontakt bylbym baardzo wdzieczyny ;)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
To przeca masz zasady powyżej. W RPG jest wiele różnych systemów różniących się zasadami. Ale od tego już są podręczniki. Na samym forum gramy bez złożonej techniki. Wszystko przeczytasz w dziale z rekrutacją do odpowiednich sesji.
 
Do góry