Realia życia w PRL w tragikomicznym ujęciu filmowym i literackim - utwory

Kjubon

Nowicjusz
Dołączył
3 Listopad 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam wybrałem sobie temat maturalny, a mianowicie "Realia życia w PRL w tragikomicznym ujęciu filmowym i literackim.
Przeanalizuj wybrane utwory, zwracając uwagę na wyznaczniki poetyki groteski."
Do tego tematu wybrałem książki i filmy takie jak:Miś, Rejs, Mała apokalipsa, Słoń, Pan tu nie stał.
Sugerowałem się przykładami z innego tematu na forum.I tutaj pytanie czy owe utwory pasują do mojego tematu maturalnego?
Mam wątpliwości co to tego ponieważ w zeszłorocznym temacie wybrane utwory mieliśmy zinterpretować zaś w tegorocznym przeanalizować.Czy jest to jakaś wielka różnica?
 

andi009

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2012
Posty
10
Punkty reakcji
0
Na szybko:
1. Nie jestem pewien, czy "Pan tu nie stał" (chodzi o wiersz Barańczaka, prawda?) jest odpowiedni ze względu na groteskę - moim zdaniem jej tam nie ma.
2. Analiza od interpretacji różni się tym, że podczas analizowania tekstu rozbiera się go na elementy składowe i określa, jak jest zbudowany, jaka jest funkcja poszczególnych elementów, jaka jest kompozycja itd. Interpretacja natomiast to próba wydobycia sensu, przesłania utworu poprzez zestawienie go z kontekstem, z tym, co jest "na zewnątrz" - historią, tradycją literacką, życiem autora itd.

Spróbuj dorwać "Słownik terminów literackich" i sprawdź w nim znaczenie pojęcia 'groteska'. Warto to zrobić, bo to dość trudna sprawa.

Powodzenia.
A.
 
Do góry