Radio internetowe

Fiorano

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2010
Posty
14
Punkty reakcji
0
Witam!
Mój znajomy jest DJ w radiu internetowym o tematyce klubowej... Zazdroszczę mu tego trochę, gdyż sam zawsze marzyłem, żeby mieć własne radio.

Mój znajomy ma stronę, na której można wysyłać pozdrowienia no i oczywiście słuchać na niej radia... Może nie jest to powalająca strona, bo jest na darmowej domenie.
Mają niewielu słuchaczy, bo mają wykupiony serwer na max 50 słuchaczy... Ale i tak takie radio to fajna sprawa i chciałbym takie założyć...

W przyszłości chciałbym pójść na studia dziennikarskie i to by było dla mnie taką próbą...

Myślałem nad radiem o każdym rodzaju muzyki : Rock, Metal, Reggae itd. mam kilku kolegów, którzy chcieliby być DJami i zrobilibyśmy kilka audycji, każdy miałby swoją, do tego jakaś muzyczna lista itd.

Trochę trudno będzie zrobić taką stronę, ale jakoś sobie poradzę z pomocą kolegi...
Martwi mnie kwestia prawna...
Jak to z tym jest??
Czytałem coś, że ZAIKS pobiera opłaty za takie radio, ale można to jakoś ominąć nadając na niskiej częstotliwości i tu pierwsze pytanie...
Do jakiej częstotliwości można nadawać nie martwiąc się o opłaty??
I jeszcze prawa autorskie...
Jeżeli ściągnę piosenki z neta i bd je puszczał w takim internetowym radiu, to może mi coś grozić za złamanie praw autorskich?
Jeżeli ktoś to gdzieś zgłosi, sprawdzą mnie to mogę mieć jakieś kłopoty?


Ktoś może ma takie radio i opowie mi jak to jest w kwestii prawnej oraz opowie o początkach swojego radia oraz jak to jest teraz...
 

Foxit26

Nowicjusz
Dołączył
13 Grudzień 2009
Posty
69
Punkty reakcji
0
będzie Ci ciężko ;)

Jeżeli ściągnę piosenki z neta i bd je puszczał w takim internetowym radiu, to może mi coś grozić za złamanie praw autorskich?
Jeżeli ktoś to gdzieś zgłosi, sprawdzą mnie to mogę mieć jakieś kłopoty?

Pewnie że bedzie przypał ! Musisz mieć pozwolenie chyba ZAIKSu.
 

Boxer19

Nowicjusz
Dołączył
4 Styczeń 2008
Posty
129
Punkty reakcji
4
Czytałem coś, że ZAIKS pobiera opłaty za takie radio, ale można to jakoś ominąć nadając na niskiej częstotliwości i tu pierwsze pytanie...
Do jakiej częstotliwości można nadawać nie martwiąc się o opłaty??
I jeszcze prawa autorskie...
Jeżeli ściągnę piosenki z neta i bd je puszczał w takim internetowym radiu, to może mi coś grozić za złamanie praw autorskich?
Jeżeli ktoś to gdzieś zgłosi, sprawdzą mnie to mogę mieć jakieś kłopoty?

Ktoś może ma takie radio i opowie mi jak to jest w kwestii prawnej oraz opowie o początkach swojego radia oraz jak to jest teraz...
1. Trzeba zapłacic jakas skladke (koszt powyzej 1000zł) za publiczne odtwarzanie, a i jak masz radio internetowe, to nie nadajesz na czestotliwosciach, tylko masz jakies adresy i porty. Na czestotliwosciach to masz zwykłe radia (o ile mnie pamiec nie zawodzi), a jak wiadomo, to trzeba miec studio nagraniowe, sprzet etc. Co jest bardzo kosztowne...
2. Prawa autorskie - wszystkie pliki muzyczne, ktore sciagniesz z internetu bez papierow (czyi nie zakupisz kawalkow na jakiejs legalnej stronie z muzyka [i z uprawnieniami]) sa nielegalne i grozi za to bodajze kara grzywny (wysokosc kary zalezy od ilosci plikow nielegalnych) lub skonfiskowanie nosnikow, sprzetow, ktore sluzyly do popelnienia przestepstwa.
3. Tak jak w pkt. 2

P.S Stworzenie takiego legalnego radia internetowego jest bardzo kosztowne ;)
 
Do góry