Pytanie odnoscie zatrudnienia

domel.spi

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2007
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Piekary Śl.
Witam

mam pytanie odnoście zatrudnienia a dokładnie chodzi o taka sytuacje

Mój Ojciec ma firmę transportowa jeździ w niej sam tzn do jakiegoś czasu jeżdżę z nim tzn pomagam mu wszystko idzie w dobrym kierunku tylko ze ja pracuje bez umowy czyli na czarno ale chcielibyśmy to zmienić. Ojciec chciałby mnie zatrudnić żeby leciały mi już lata pracy a ja chce jeździć bo mi sie to podoba :) i dlatego zwracam sie do was z pytaniem gdyby Ojciec chciał mnie zatrudnić czy wiążą sie z tym jakieś koszty? napewno kosztami będzie opłacenie ubezpieczenia tylko ile to wyniesie? czy sa jeszcze jakieś opląty związane z przyjęciem mnie jako pracownika to jego firmy?


będę wdzięczny za każdą odpowiedz

pozdrawiam
 

Reggie

Nowicjusz
Dołączył
17 Grudzień 2008
Posty
115
Punkty reakcji
0
jedyna oplata bedzie chyba skladka zusowska o ile sie nie myle, ale mozesz sie zatrudnic na 1/4 etatu np, po zatrudnieniu wybierz ofe zeby do tych latek Ci jeszcze skladki zarabialy, pozdrawiam
 

domel.spi

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2007
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Piekary Śl.
jedyna oplata bedzie chyba skladka zusowska o ile sie nie myle

nie wiesz ile to będzie wynosiło??

ale mozesz sie zatrudnic na 1/4 etatu

jeśli zatrudnię sie na 1/4 etatu to składki będą mniejsze??

np, po zatrudnieniu wybierz ofe zeby do tych latek Ci jeszcze skladki zarabialy, pozdrawiam

możesz to jaśniej wytłumaczyć ?:)
 

Migootka

Rodowita Łodzianka
Dołączył
17 Listopad 2008
Posty
1 090
Punkty reakcji
4
Wiek
106
Miasto
Łódź
Jeżeli Tata zatrudni Cię na 1/4 etatu, to oczywiście składki odprowadzane do ZUSu będą niższa.

OFE to inaczej Otwarty Fundusz Emerytalny, tzw. drugi filar, który "zbiera" składki z twojego wynagrodzenia na późniejszą emeryturę, "Osoby należące do OFE posiadają jednostki uczestnictwa dające im tytuł do części jego majątku. Otwarte fundusze emerytalne powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i pozwalają na gromadzenie środków na emeryturę w tzw. II filarze." /wikipedia/


Poza tym istnieją różne rodzaje umowy o pracę, zależy też czy się jeszcze uczysz czy nie. Najlepiej by chyba było udać się do najblższego Ci Urzędu Pracy, oddziału ZUSu bądź zaczerpnąć porady prawnej /która najczęściej jest płatna/



może jeszcze poczytaj sobie http://han.ae.krakow.pl/Ksiazki/1200000900/tresc/roz4.pdf



i tu http://firma.onet.pl/1280,1103311,poradnik.html
 
Do góry