Psycholog online? - Co sądzicie?

Wukate

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2015
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Szczecin
Ostatnio na fb trafiłem na akcję promocyjną strony "przez.tv" Jest prowadzona przez szczecińską fundację Aria. Trzy razy w tygodniu odbywają się tam zajęcia online z psychologami, coachami itp. Tematyka jest różna: od coachingu zmian po problem współuzależnienia.

Z ciekawości wziąłem udział w takiej sesji dotyczącej coachingu. W sumie było to nawet ciekawe ale zastanawiam się jaki ma to potencjał w szerszym kontekście.

Czy myślicie, że takie strony mogą zastąpić konwencjonalne terapie?
 
E

Elen

Guest
To zalezy jaki "szerszy kontekst" masz na mysli? Skoro wrozki, czy prawnicy, albo lekarze moga w pewnym stopniu dzialac w necie, to psycholog tez. Ale jesli chodzi o doglebne rozpatrzenie konkretnego przypadku, to wskazany jest bezposredni kontakt z czlowiekiem.
 

Wukate

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2015
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Szczecin
Zgadzam się, że pewne problemy wymagają bezpośredniego kontaktu. Z drugiej strony, taka forma wirtualna może być swoistym wstępem dla kogoś kto z różnych przyczyn nie jest gotowy na kontakt face to face. Mogą być działaniem uzupełniającym. Natomiast zajęcia z coachami albo treningi asertywności da się chyba prowadzić online. Mają one charakter mniej osobisty i dotyczą zwykle ogółu.
 

MarylkaTu

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2014
Posty
62
Punkty reakcji
0
Nie byłabym pewna, czy psycholog online to dobry sposób na terapię. Ja sobie tego nie wyobrażam za bardzo :) My chodziliśmy na terapię małżeńską do normalnego psychologa, nie sądzę, żeby pomógł nam ktoś wirtualnie... gdbym eraz mała skorzystać z pomocy psychologa, wybrałabym psycholog-ms.pl, nie dlatego, że z usług Pani Magdaleny korzystaliśmy, ale dlatego, że już po moich perturbacjach małżeńskich słyszałam o niej wiele dobrego :)
 

Katarzyna Michalak

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2015
Posty
91
Punkty reakcji
1
Terapie on-line są coraz popularniejsze. Szczególnie przez skype, ale przez maile tez. pozwala to osobom bardziej sie otworzyć, ale oczywiście niesaie to za sobą dość dużo przeszkód.
 

kidarw

Nowicjusz
Dołączył
7 Lipiec 2015
Posty
36
Punkty reakcji
1
Jest taki serial komediowy o terapeutce online :) Ale malo smieszny i nie pamietam tytułu :p

W terapii nazwazniejsza jest rozmowa, czasami tylko mozliwosc wygadania sie wiec czemu nie online :)
 
T

TomkaJanka

Guest
Moim zdaniem coraz więcej naszego życia przenosimy do sieci ale nie służy nam to dobrze. Takie rzeczy jak terapia to zdecydowanie potrzebna poczucia bezpośredniego kontaktu z psychologiem, on też wiele więcej zauważy jak będzie nas widział
 

Gangeska167

Nowicjusz
Dołączył
30 Grudzień 2015
Posty
6
Punkty reakcji
0
Nie korzystałam nigdy, ale chodzę na do coacha. Kiedyś rozmawialiśmy właśnie o terapiach online. Moj wniosek - lepsza taka pomoc niż żadna. Jest jeszcze jedna opcja, chyba bardziej skuteczna - terapia np. na Skypie, podobno przydatna przy początkach leczenia róznych fobii. Świat się rozwija, czas korzystać z dobrodziejstw internetu ;)
 

Agne

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2015
Posty
163
Punkty reakcji
4
Konwencjonalnych terapii na pewno nie zastąpią. Dadzą tylko namiastkę, którą można się poratować w kryzysowej sytuacji. Pamiętajmy, że nie zawsze jesteśmy w stanie wyjść z domu i iść do psychologa. Wtedy chwytamy ostatniej deski ratunkowej, jaką jest psycholog online.
 
I

ItaliaAmore

Guest
lepsze sesje przez skype (nie wiem czym sie bardzo roznia od normalnych oprocz tego, ze nie czuc perfum pani terapeutki na przyklad:D) niz siedzenie w domu i nie robienie nic w kierunku rozwiazania problemu
 

Jankoo

Nowicjusz
Dołączył
30 Kwiecień 2015
Posty
63
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Moim zdaniem wizyta twarzą w twarz jest niezastępowalna przez jakieś tam internetowe terapie. Wszystko teraz ludzie chcą sprowadzić do internetu, za chwile interakcja na żywo między ludźmi zaginie.
 

stoniarczak

Nowicjusz
Dołączył
4 Kwiecień 2016
Posty
2
Punkty reakcji
0
zasadniczo wszystko zaczyna się sprowadzać do internetu. nasze społeczeństwo zrobiło się wygodne
 

amelia181

Bywalec
Dołączył
13 Marzec 2016
Posty
157
Punkty reakcji
63
agniesa napisał:
Nie mogą. Nie ma szans. Terapia musi mieć bezpośredni kontakt. Gesty mimika, ton głosu tego nie da się zrobić online. Człowiek inaczej też rozmawia z komputerem a inaczej z żywą osobą.
Zgadzam się z Tobą w 100 %
 

Zdrapaka

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2016
Posty
35
Punkty reakcji
2
Nie najgorszy pomysł, tylko głupio się prowadzi rozmowę nie podchodząc do niej poważnie. Uważam, że wirtualne rozmowy sugerują posugiwaniem się schematami. Zamiast skupić się na problemie pacjęta, dostaje się szereg niepotrzebnych pytań.
 

Marta298

Nowicjusz
Dołączył
1 Sierpień 2016
Posty
37
Punkty reakcji
3
Nie wiem ale jak dla mnie odpada. Jednak twarzą w twarz to zupełnie inna relacja taka jakby bardziej 'ludzka' i łatwiej się otworzyć.
 

+Freya+

Bywalec
Dołączył
6 Lipiec 2012
Posty
745
Punkty reakcji
42
Wiek
28
Na e-terapię do psychologa sama bym poszła. Pisząc o swoich problemach czuję się mniej obnazona, niż o nich mówiąc. Być zasmarkana ale jednak za komputerem to bardziej komfortowa sytuacja, niż być zasmarkana przed człowiekiem. Myślę, że żyjemy już w takich czasach, gdzie tego typu pomoc online jednak już mogłaby istnieć. Psychologowie w końcu chcą pomagać ludziom, którzy mają problemy a tacy ludzie często są przerażeni na myśl, że trzeba najpierw zasuwać do lekarza rodzinnego, mówić mu, co jest nie tak no bo jednak skoro to on kieruje, to raczej chce wiedzieć w czym jest problem, a potem jeszcze o tym swoim problemie powiedzieć właśnie psychologowi. I często rezygnują z terapii. A ile łatwiej byłoby chociażby zacząć od maila na przykład, przedstawić swoją historię, swój problem.

A co do coacha- ludzie tam chyba chodzą zupełnie w innym celu. Skoro chcą się rozwijać, przyspieszyć ten rozwój, mieć leosze efekty itd to chyba nie jest problemem spotkać się z drugim człowiekiem.
 

Groska

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2016
Posty
50
Punkty reakcji
2
agniesa napisał:
Nie mogą. Nie ma szans. Terapia musi mieć bezpośredni kontakt. Gesty mimika, ton głosu tego nie da się zrobić online. Człowiek inaczej też rozmawia z komputerem a inaczej z żywą osobą.
Zgadzam się w pełni. Terapia on-line może być przeprowadzana, według mnie, tylko w przypadku, gdy obie strony znają się i rozpoczęły sesję w "realu", ale nastąpiły pewne okoliczności, które uniemożliwiły im spotkanie, a jak wiadomo, przerywanie lub przekładanie sesji wpływa w pewnym stopniu negatywnie na rezultaty terapii.

kidarw napisał:
Jest taki serial komediowy o terapeutce online :) Ale malo smieszny i nie pamietam tytułu :p

W terapii nazwazniejsza jest rozmowa, czasami tylko mozliwosc wygadania sie wiec czemu nie online :)
Czy masz na myśli Web Terapy z Agatą Kuleszą w roli głównej? Jest on dostępny on-line na player.pl, ciekawy temat do analizy.
 

Py Ra

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2016
Posty
30
Punkty reakcji
2
agniesa napisał:
Nie mogą. Nie ma szans. Terapia musi mieć bezpośredni kontakt. Gesty mimika, ton głosu tego nie da się zrobić online. Człowiek inaczej też rozmawia z komputerem a inaczej z żywą osobą.
Za bardzo się na tym nie znam, ale na chłopski rozum też tak uważam
 
Do góry