Przykazania ( Modlitwa Do Obrazów )

simon

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2005
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Czestochowa
hm... jestem ciekaw jak wielu z was zauwazylo ze przykazania z II ksiegi mojzeszowej ( te prawdziwe od BOGA) roznia sie od tych w kosciele katolickim..??
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
Tak i znowu ten sam kolega mnie uswiadomil,ze obrazy wymyslili ludzie.Chcemy modlic sie do BOga,to mozemy z nim rozmawiac,bo On jest wszedzie.
 

snowki

Nowicjusz
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
42
Punkty reakcji
0
Miasto
Wisła
No ja mam podobne zdanie jak simon. Też tego nie rozumiem i nie chce zrozumieć bo tego się nie do zrozumieć. No więc takie mam zdanie a jak ktoś ma jakieś poważne argumenty na ten temat to napiszcie. I chcę jeszcze napisać, że chyba tu już się gdzieś wypowiadałem na ten temat :) Więc nie wiem czy był czy nie.
 

simon

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2005
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Czestochowa
hm.. tak sie sklada ze ja to rozumiem
kosciol katolicki na przestrzeni czasow zmienial pewne wierzenia...
w II moj. ( ks. wyjscia) w dekalogu jest napisane " nie bedziesz mail cudzych Bogow obok mnie nie bedziesz czynil zadnej rzezby, ANI ZADNEGO OBRAZU tego , co jest w niebie wysoko, ani tego co jest na ziemi nisko, .... Nie bedziesz oddawal im poklonu i nie bedziesz im sluzyl .... " Bibli katolicka - tysiaclatka.. ksieza usuneli to przykazanie .. a co najciekawsze pierwsze .. i najwazniejsze... a zastapili je przukazaniem "ani zadnej rzeczy ktora nalezy do nigo" .. chyba wszystko jasne....
 

Magic_Celtic

Zbanowany
Dołączył
15 Sierpień 2005
Posty
400
Punkty reakcji
0
Miasto
stąd
czy mi sie zdaje czy kolega nie rozróżnia jednej podstawowej rzeczy.....modlisz sie przed obrazem a nie do niego! modlisz sie w tym czasie do Boga albo jakiegoś świętego.......klęczysz przed wizerunkiem osoby świętej ale nie modlisz sie do tego wizerunku tylko do świetego! nie mówisz o obrazie prosze cie o to i oto......modlisz sie o święty jakiś tam proszecie o to i o to.....te 2 rzeczy trza rozróżniać.....wizerunki świętych osób są po to żeby ludziom przybliżyć te postacie nie zeby sie do nich modlić.....
 

Magic_Celtic

Zbanowany
Dołączył
15 Sierpień 2005
Posty
400
Punkty reakcji
0
Miasto
stąd
no ale za pośrednictwem świętych modlimy sie do Boga.....prosimy ich o wybłaganie dla nas jakiejś łaski u Niego.....
 

simon

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2005
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Czestochowa
Dokladnie Ribana ma racje .. i tu mozemy wejsc na temat posrednikow pomiedzy TOBA ( czlowiekiem ) a BOGIEM ..... bo tylk ojeden jest posrednik JEzus Chrystu..
I przeciez to Jezus umarl z Twoj grzech a nie jakis swiety.. i napewno Bog patrzy z nieba i jest mu bardzo przykro ze o nim ludzie zapominaja.....
 

flecistka1

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2005
Posty
23
Punkty reakcji
0
Magic_Celtic
simon jesteś katolikiem czy moze świadkiem Jehowy abo innym sekciarzem?

na jakiej podstawie twierdzisz,że on jest katolikiem sekciarzem lub światkiem jechowym, może ty masz jakiś problem,a nie on ??
 

Ribana

Veritas vincit!!!
Dołączył
16 Maj 2005
Posty
2 019
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Miasto
wielkopolska
On nie ejst swiadkiem Jehowy,on jest wyznania Zielonoświatkowego.Czytalam i innym jego poscie.
 

piotr_p

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2005
Posty
54
Punkty reakcji
1
Wiek
38
Miasto
Ostróda
Jak można być światkiem Jehowy?

A co do tych przykazań to one w Kościele katolickim cały czas istnieją w tej samej formie, a uznawanie, że przytaczany fragment został usunięty jest przejawem ignorancji i braku oczytania, a co najważniejsze nieznajomości sytuacji geopolitycznej starożytnego Izraela, dla którego te przykazania zostały zesłane.

Otóż już wyjaśniam.

" nie bedziesz mail cudzych Bogow obok mnie nie bedziesz czynil zadnej rzezby, ANI ZADNEGO OBRAZU tego , co jest w niebie wysoko, ani tego co jest na ziemi nisko, .... Nie bedziesz oddawal im poklonu i nie bedziesz im sluzyl .... "

Cytat ten jest jednym, PIERWSZYM przykazaniem. Sformułowany jest w ten sposób z bardzo prostej przyczyny. Przypomnijmy sobie jakie były wizerunki bożków egipskich. Przecież z Egiptu wyszli Izraelici do ziemi mlekiem i miodem płynącej. Jeśli ktoś by nie wiedział to już objaśniam, że przedstawione były one jako zwierzęta: ptaszki, krówki i rybki. W tym kontekście przykazanie to staje się jasne i proste, a świadczy o tym dobitniej fakt wykonania złotego cielca pod nieobecność Mojżesza wśród Narodu Wybranego.

Jeśli komuś byłoby mało to wszelkie organizacje plemienne, państwa w tamtym okresie czciły wielu bogów, których przedstawiali jako zwierzęta: Hetyci, Asyryjczycy, Babilończycy, czy bardziej odlegli Elamici i Medowie.

Nie próbujcie, nie mając wiedzy, dowodzić czegoś o czym nie macie zielonego pojęcia. Łatwo jest krytykować coś czego się nie zna, przy bliższym jednak poznaniu staje się to coraz trudniejsze.

Z Bogiem!
 

Magic_Celtic

Zbanowany
Dołączył
15 Sierpień 2005
Posty
400
Punkty reakcji
0
Miasto
stąd
no to dlateeegooooooo........jestem katolikiem i nie popełniam bałwochwalstwa choć modle sie przed wizerunkami świętych itp. bo moje modlitwy zanosze do Boga a nie do obrazka czy rzeźby.....no i tu zgadzam sie z Piotrem przecie Żydy na pustbyni modlili sie do cielca ze złota.....i m.in. o to chodziło w tym przykazaniu
 

flecistka1

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2005
Posty
23
Punkty reakcji
0
hm... mojzesz byl pomazancem Bozym. iBog mu powiedzial aby wyprowadzil lud izraelski z nie woli egipskiej... a wiec to Mojzesz mial wiedziec co jest dobre a co nie... Bo to on dostal dekalog od Boga.. i to co uczynil lud podczas jego nie obecnosci... Bylo kary godne.. z reszta jesli znasz slowo Boze to powinienes wiedziec co sie po tym stalo kiedy mojzesz wrocil. Wiec nadal neguje.. postepowanie ksiezy i ich twierdzen... Slowo Boze jest tak i amen..
 

piotr_p

Nowicjusz
Dołączył
9 Sierpień 2005
Posty
54
Punkty reakcji
1
Wiek
38
Miasto
Ostróda
Przecież napisałem co się stało po powrocie Mojżesza z góry. Zastał swój lud, który odwrócił się od Boga i złożył hołd bóstwu egipskiemu, wyobrażonego jako zlota krowa. Bóg zesłał karę na Izraelitów i 40 lat tułali się po pustyni Synaj.

Ja tylko wytłumaczyłem kontekst tego przykazania. Za moją wersją swiadczy fakt, iż od całego, w moim uznaniu I przykazania, II jest oddzielone logicznie poprzez stworzenie następnego ciągu zdaniowego.

Zastanawiam się czy przeczytałaś choć raz Stary Testament w całości.

Post Scriptum: Błędy ortograficzne i stylistyczne nie czynią Cię wiarygodną rozmówczynią.
 
Do góry