czytacz4

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2013
Posty
184
Punkty reakcji
0
Przyczyny powstania konfliktów zbrojnych w XX wieku to wydaje się ciekawe zagadnienie i nim zajmuje się publikacja oparta na pracy wybitnego psychologa Carla G. Junga, który jest autorem wypracowania na ten temat pod tytułem „Wotan”. Z reguły za przyczyny wybuchu wojen uznaje się takie czynniki jak polityczna sprzeczność interesów czy ogólnie polityka a w tej pracy mamy do czynienia z próbą wytłumaczenia konfliktu zbrojnego z pomocą mechanizmów psychologicznych. Co tak naprawdę powodowało politykami i popierającymi ich narodami w ich wyborach zmierzających do wojny. Łatwo powiedzieć iż u podstaw wybuchu konfliktu zbrojnego stała wola jakiegoś polityka lub grupy polityków ale co tak naprawdę nim lub nimi powodowało. Z tym problemem zmierzył się Carl Gustav Jung odwołując się do swojej teorii zbiorowej nieświadomości i archetypów. Przywódcy polityczni decydujący o zasadniczych sprawach dla narodu i państwa ulegają powszechnym w społeczeństwach nastrojom i poglądom a sami stanowiąc część społeczeństwa czy narodu nie są wszak wolni od kultury i świadomości swego narodu. Jung wskazuje iż całe narody dysponują czymś takim jak zbiorowa nieświadomość, pewne głęboko zakorzenione wzorce zachowań czy funkcjonowania oraz ukształtowane w przeszłości, często przed wieloma pokoleniami, archetypy. Owe archetypy według Junga mają swe źródła wśród ludzi pierwotnych przed tysiącami lat kiedy to agresja była nieodzownym składnikiem środowiska życia człowieka, który musiał polować i walczyć o przetrwanie we wrogim otoczeniu. Właśnie w tej atawistycznej agresji tkwić mogły przyczyny konfliktów zbrojnych w XX wieku.
 

Attachments

  • przyczyny_powstania_konfliktow_zbrojnych.jpg
    przyczyny_powstania_konfliktow_zbrojnych.jpg
    28,6 KB · Wyświetleń: 9

Isen1822

Ten najgorszy.
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1 115
Punkty reakcji
106
Wiek
30
Miasto
Polska ;)
Pfff, nie trzeba czytać książek psychologicznych, by wiedzieć, co kierowało danym dyktatorem czy generałem. Wystarczy zajrzeć do jego biografii i wszystko jasne, w miarę inteligentny człowiek zaraz się połapie.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Powodem wielu konfliktów jest poczucie wrogości do innych.
Także konfliktów zbrojnych, szczególnie przy powstaniu wrogości do innych u silnych narodów, w których trafia się przewodnik, umiejący wyartykułować krzywdy doznane przez naród.
Oczywiście NIE od zarania dziejów, tylko od jakiegoś wybranego momentu.

A przyczyny? Przekonanie o prawdopodobnym zwycięstwie i płynących z niego korzyściach?
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 433
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Psychologia odgrywa bardzo marginalną rolę . Wojna o pieniądz to potwierdza i warto ją przeczytać . Wojna pozwala zarabiać pieniądze i to powoduje wojny .
 

czytacz4

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2013
Posty
184
Punkty reakcji
0
Na pewno przyczyny wojen są złożone i psychologia też odgrywa tu swoją rolę. Zbiorowa świadomość zarażona nienawiścią to coś bez czego nie może byc mowy o wojnie w demokratycznym świecie.
 
Do góry