W

weteran

Guest
Po wielomiesięcznych przebojach związanych z próbą odbioru TVSAT za granicą i po inwestycji (hobbystycznie) w masę dekoderków... postanowiłem namazać na dużym forum owy wątek, tak aby przestrzec wszystkich tych, którzy pokładają wiarę w internetowe farmazony. Chodzi o to, aby ludzie nie nabierali się na internetowe reklamy, specyfikacje (wyssane z palca) i masę farmazonów pisanych przez kompletnych laików niemających nic a nic wspólnego choćby z podstawami programowania i elektroniki. Mam nadzieję a mam ją bo post zapodaję od serca, uczciwie i bez próby ugrania na tym czegokolwiek. Nie mam serwisu, nie mam sklepu, nie zajmuję się zawodowo techniką satelitarną, nie gram o to aby coś komuś sprzedać, komuś wcisnąć jakiś szit więc jest mega od serducha a że serducho starej daty to... baaaaardzooo nie trawiące kanciarstwa, zakłamania i wyzysku.

A więc tak:

Chciałbym rozwiać wszelakie wątpliwości w temacie przydatności do spożycia sprzętu satelitarnego, który wyszedł na świat z fabryki przed rokiem 2017.
Powiem krótko: jakiekolwiek pieniążki wpakowane w coś, co zostało wyprodukowane przed rokiem 2017 to pieniążki wpakowane w błoto!
Wyjdziecie naprawdę znacznie lepiej, gdy kaskę przeznaczoną na jakiś stary bubel ze stajni Zgemma, Octagon czy też VU oddacie pierwszemu, lepszemu na ulicy który klęczy gdzieś pod marketem z miseczką, serio ludzie. Zaoszczędzicie nerwów, prądu i czasu a afekt umoczenia kasy będzie identyczny, tyle że... ten spod marketu uczciwie coś sobie wypije, zje i naprawdę będzie szczęśliwy. Inna bajka ma się jednak ze ... sprzedawcami cudownego sprzętu profesjonalnego, mowa tu o dekoderkach satelitarnych przede wszystkim ze stajni Ferguson i VU z naciskiem na te drugą parafię...

Jedziemy...
Ludzie, coś takiego jak VU+ SOLO, VU+ DUO, VU+ SOLO2 ... to nic innego jak badziewie!
Nie pokładajcie wiary we wpisy umieszczane na forach bo sobie krzywdę zrobicie.
Ten cały złom satelitarny reklamuje się dziś tak, aby się sprzedał a co Wy z tym zrobicie to już Wasza sprawa! Standardowa odpowiedź sprzedawcy potem to:
"kiedyś u nas działało, może coś u operatora zmienili?"
I tyle... w temacie! Dekoderek w kosz!

Po co ten temat?
No bo ludziaszki kochane, jeśli coś nieprzydatnego do użytku, już niekonfigurowalnego, już nie programowalnego nadal kosztuje 300-400-500-600 czy nawet 700zł (mowa o starszych dekoderach VU+SOLO, SOLO2, DUO) i na forach reklamuje się to jeszcze w deseń "kombajn do wszystkiego, kiedyś kosztował 2500zł, ma Enigmę2, na niej można wszystko...)... trzeba w końcy podnieść alarm i powiedzieć światu, jak jest na serio!
A na serio jest tak że... niestety... nic już nie działa a zwłaszcza z modułami CAM wydanymi przez NC+ i CyfrowyPolsat po roku 2019.

Jak wygląda zabawa z takimi dekoderami w realu?
A no tak jak u mnie na foto, czyli:
  • rozbieramy
  • modyfikujemy
  • usprawniamy
  • kaskę ładujemy
  • czas marnujemy
  • nic z tego nie mamy
Najpierw pobieramy masę oprogramowania, zaczynamy często od softu stockowego (stockowe oznacza soft producenta). Gdy się trochę znamy i umiemy to dekompilować, dowiadujemy się że nic a nic nowego w sofcie oprócz cyferek i znaczków w nazewnictwie nie ma (z pozdrowieniami dla firmy Ferguson). Gdy nasz sprzęt umożliwia modyfikacje i jest możliwość wgrania systemu linux potocznie zwanym Enigmą2 ... zaczynamy kolejną przygodę w pokładanie nadzieiiii... no może, zadziała. Bawimy się tygodniami, wgrywamy, sprawdzamy i ...
i ??
I tylko tyle bo ... nie działało, nie działa i działać nie będzie.

Dlaczego?
Wszystkiemu winne jest kodowanie i operatorzy satelitarni, zaczęło się od NC+ i słynnego ECP a teraz to i już CyfrowyPolsat wziął przykład i ... ukatrupili w duecie każdy sprzęt wyprodukowany przed 2017 rokiem. Czemu przed 2017?
Kiedyś, normą było że moduły CAM działały w czytnikach CI bez znaczka +. Teraz normą jest CI+ i to w wersji od 1.3 w górę z naciskiem na wersję 1.4.
Normą też (po roku 2019) stało się ECP oraz obsługa wielostrumieniowości.

Co to jest wielostrumieniowość?
Ino to że moduł CAM (widoczny na foto na pułce po lewej) obsługujący kartę kodową może dekodować od 4 do nawet 24 stacji w tym samym czasie.
Po co to?
Po to, aby dekoder mający więcej aniżeli jedną głowicę (dwie , trzy lub więcej wtyczek antenowych) lub obsługujący konwertery UNICABLE mógł... nagrywać więcej stacji telewizyjnych aniżeli oglądamy!

Jak to wygląda w realu?
W realu wygląda to tak, że niestety ale myślę iż sprzedawcy modułów (zwłaszcza NC+) to oszuści. Nie oskarżam nikogo w ciemno, sugeruję się opiniami wystawianymi do produktu na portalu aukcyjnym lub opiniami do produktu wystawianymi przez kupujących. Masa ludzi twierdzi że moduły NC+ ECP 4K nie mają nic a nic wspólnego z wielostrumieniowością, czyli po prostu nie nagrywają kilku audycji z uprawnieniami. Nie testowałem każdego modułu, nie miałem odwagi wydać kolejnych 199zł na coś, co wyrzucę w kosz (bo po aktywacji karty zwrotów nie ma).

Kupowałem sobie dekodery jak leci, śniło mi się aby dekoder podczas mojej nieobecności w domu nagrywał choćby 2 audycje jednocześnie. No niestety, przerobiłem masę sprzętu (starszego i nowszego) i morał jest taki że... wypietoliłem kasę w kosmos.

Problemy z dekodrami to:
  • Enigma2 często nie dekoduje stacji z pakietów NC+ i CyfrowegoPolsatu
  • Enigma2 ma masę problemów z obsługą uprawnień ECP
  • Enigma2 ma dużo problemów z obsługą wielu głowic
  • Enigma2 jest bardzo przereklamowana
  • Enigma2 - projekty dla wielu dekoderów są porzucone przez twórców praktycznie na samym początku, oni już wiedzieli że nie będzie działać
  • nieprawdą jest że dekodery VU (starsze, te sprzed 2017 roku) mogą nagrywać audycje kodowane jako niekodowane, kit stulecia...

Osobiście przerobiłem:
  • VU+ SOLO
  • VU+ DUO
  • VU+ SOLO2
  • Zgemma H9S
  • Octagon SF8001
  • Humax iCord
  • Humax iCord Neo
  • Topfield HSCI7700
  • Ferguson Ariva @Link200
  • Ferguson 8900HDCI
  • Ferguson Ariva TT
  • Ferguson Ariva 255 Combo
  • Ferguson Ariva 203
  • Ferguson Ariva 205
Siedziałem nad tym wszystkim ponad 4 miesiące, często nawet i 2 godzinki dziennie.
Wynik?

  • problemy z dekodowaniem stacji z modułum CAM CI+
  • brak możliwości nagrywania wielostrumieniowego
  • brak poprawnie działających pluginów
  • zawieszanie się dekoderów
  • brak poprawnej współpracy z dyskami twardymi
  • bardzo częste awarie dot. przepuszczania uprawnień przez moduły CAM do OSCAM
  • bardzo częste przerywanie uprawnień podczas nocnego nagrywania
Morał?
Jeden wielki szit i przekręt na miarę kombinatorstwa w XXI wieku i tyle w temacie a sprzęt (zwłaszcza używany) oferowany na aukcjach w cenach 300-400-500-600zł nie jest wart nawet złotówki!










Nie nabierajcie się na opinie i sugestie na forach dyskusyjnych, najczęściej prowadzą te tematy tylko Ci, którzy owym sprzętem handlują lub sprzętu chcą się pozbyć. Anonimowo wypisują bzdury, potem anonimowo linkują do ofert na aukcjach w trybie "a ja widziałem ostatnio, jest na sprzedaż tanio dobry VU+SOLO2, chyba tuuuuu...." a gdy rozmówca już sprzeda to ... klasycznie znika a Wy zostajecie z czarną skrzyneczką, którą możecie postawić tuż pod telewizorem, te VU+ mają dobre i fajne zegraki na panelu...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry