Prowadzenie bloga tematycznego

brainiak

Nowicjusz
Dołączył
16 Styczeń 2009
Posty
53
Punkty reakcji
1
A może zamiast od razu ruszać z blogiem można zacząć od czegoś mniejszego? nie wiem fanpage na facebooku czy konto na instagramie zeby zobaczyc czy sie chce to robic, czy ludzie chetnie czytaja, odwiedzaja i co wazne ile sie czasu na to poswieca. moze warto zaczac od czegos mniejszego niz blog jaka by to nie byla tematyka.
 

thinkerr

Nowicjusz
Dołączył
6 Wrzesień 2015
Posty
4
Punkty reakcji
0
Ja myślę, że to odbry pomysł pod warunkiem, że będziesz to robił o czymś co Cie pasjonuje i jest twoim hobby.
 
W

winylowy

Guest
Co do blogów to jedno jest pewne, jak chcesz to robić tylko dla kasy to lepiej daj sobie spokój. Fajnie jak jest z tego kasa. ale generalnie powinno się to robić dla pasji ;) Takie jest moje zdanie.
 

Leonardo7

Nowicjusz
Dołączył
14 Październik 2015
Posty
84
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Płock
Kolega winylowy ma rację. Blogi powinny służyć własnej realizacji, do dzielenia się pasją, zainteresowaniami z innymi. Jeśli ci się poszczęści to w przyszłości można parę groszy zarobić. Jeśli ktoś chce zarobić to zachęcam do stałej pracy :) Ewentualne korzyści z bloga powinny być świetnym dodatkiem! Najlepsza rzecz to zarabiać robiąc to co lubimy!
 

jotka1

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2013
Posty
66
Punkty reakcji
4
Ja nie mam swojego bloga, choć myślę nad jego założeniem. Śledzę wiele blogów, a także vlogów w internecie i sama chciałabym zacząć. Myślę nad tamtyką modowo/urodową choć zdaję sobie sprawe, że jest ich już bardzo dużo w internecie.
 
T

TomkaJanka

Guest
myślę, że chcąc prowadzić bloga trzeba mieć coś do powiedzenia,coś co zainteresuje innych. Nie wiem, np. o swoich dalekich podróżach itp.
 

Delilaah

Bywalec
Dołączył
5 Maj 2016
Posty
367
Punkty reakcji
51
Wiek
32
Miasto
Gorzów Wielkopolski
Blogowanie stało się chlebem powszednim i aby się wybić i pozyskać czytelników trzeba się nieźle napracować. Albo robisz coś naprawdę fascynującego, odkrywczego, do tego masz gadanę, ciekawie prowadzisz notki - albo obierasz rutynowe przeżycia, opisy odczucia codzienności i nikt do Ciebie wtedy nie zawita. Sama się sparzyłam, prowadziłam bloga z poezją i widocznie nie byłam tak dobra jak inni blogerzy dzielący tę samą dziedzinę. Łatwiej wybić się chyba (z mojej obserwacji to wynika) kręcąc, a nie pisząc.

Na pewno w grę wchodzić musi także reklamowanie bloga. Osobiście nie cierpię, gdy znajomi podsyłają mi linki z dopiskiem: skomentujesz? Trochę takie żebractwo, ale sprawdza się w niektórych przypadkach.
 

inherentny

Geniu Loci
Dołączył
19 Grudzień 2012
Posty
270
Punkty reakcji
13
Miasto
kraków
Swoją pierwszą stronę tematyczną założyłem jakieś 6 lat temu. Od tamtej pory sprawdzałem różne platformy, próbowałem wielu rzeczy. Obecna blogosfera to jedna wielka katastrofa - wylęgarnia nastolatek piszących na każdy możliwy temat. Moim zdaniem daje się to szczególnie odczuć w polskiej blogosferze z racji małej liczby "poważnych" blogów. Pewnie, są jakieś blogi polityczne, które trzymają klasę, ale na przykład blogów o tematyce naukowej jest bardzo mało. Jak już wcześniej zostało powiedziane - trudno jest się obecnie wybić. Szczególnie że obecnie jest większa moda na video niż czytanie.
 

Delilaah

Bywalec
Dołączył
5 Maj 2016
Posty
367
Punkty reakcji
51
Wiek
32
Miasto
Gorzów Wielkopolski
inherentny napisał:
Obecna blogosfera to jedna wielka katastrofa - wylęgarnia nastolatek piszących na każdy możliwy temat. Moim zdaniem daje się to szczególnie odczuć w polskiej blogosferze z racji małej liczby "poważnych" blogów.
Prawda, dlatego ciężko jest się wybić z czymś oryginalnym, bo ludzie traktują już blogi mało poważnie.
 

Baskerville

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2016
Posty
78
Punkty reakcji
13
Wiek
45
inherentny napisał:
Swoją pierwszą stronę tematyczną założyłem jakieś 6 lat temu. Od tamtej pory sprawdzałem różne platformy, próbowałem wielu rzeczy.
Ja prowadzę dwa blogi tematyczne: jeden jest związany z psychologią oraz ezoteryką, drugi natomiast jest blogiem poświęconym sztuce oraz ezoteryce. Dodam, że są to blogi młode, niszowe. Zakładając je liczyłem się z tym, że nie osiągnę tysiąca wejść dziennie tak, jak np. na blogach o "lifestylu". Po pierwszych trzech miesiącach średnia odwiedzin dla pierwszego bloga wynosi 5 osób dziennie! Pocieszam się tym, iż równie dobrze mógłby nikt nie przyjść. W przypadku drugiego jest znacznie lepiej: w ciągu 2 tygodni odwiedziło go ponad 300 osób.

inherentny napisał:
Obecna blogosfera to jedna wielka katastrofa - wylęgarnia nastolatek piszących na każdy możliwy temat. Moim zdaniem daje się to szczególnie odczuć w polskiej blogosferze z racji małej liczby "poważnych" blogów.
W moim odczuciu jest tego wszystkiego za dużo i nie jest tylko wina nastolatek ;) Weźmy na przykład blogi książkowe.

inherentny napisał:
Pewnie, są jakieś blogi polityczne, które trzymają klasę, ale na przykład blogów o tematyce naukowej jest bardzo mało. Jak już wcześniej zostało powiedziane - trudno jest się obecnie wybić.
Faktem jest, że trudno jest znaleźć dobry blog. Nie jest łatwo też wybić się, gdyż reakcja ludzi na nowy blog jest w większości przypadków następująca: "Co? Znowu jakiś blog? O nie..." lub "Znowu jakiś spam", itd. itp.

inherentny napisał:
Szczególnie że obecnie jest większa moda na video niż czytanie.
To prawda. Moje pierwsze posty miały objętość 5-6 stron A4 - jak referaty naukowe. Na szczęście szybko zacząłem redukować objętość, oczywiście przy zachowaniu wartości merytoryczne,j do 2 - 3 stron. Odnośnie zaś filmów lub podcastów, to nie mogą one też być długie. Moim zdaniem tak około 30 lub 45 minut max.
 

thirtyfashion

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2016
Posty
28
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
brainiak napisał:
A może zamiast od razu ruszać z blogiem można zacząć od czegoś mniejszego? nie wiem fanpage na facebooku czy konto na instagramie zeby zobaczyc czy sie chce to robic, czy ludzie chetnie czytaja, odwiedzaja i co wazne ile sie czasu na to poswieca. moze warto zaczac od czegos mniejszego niz blog jaka by to nie byla tematyka.
Można tak zrobić pod warunkiem, że tematyka wiąże się tylko ze zdjęciami np. blog o podrozowaniu. Natomiast jesli ktoś chce pisać poradnikowo to ani instagram, ani fb nie nadadzą się do tego. Musimy mieć swoją platformę, która będzie bazą na treści.
 

Baskerville

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2016
Posty
78
Punkty reakcji
13
Wiek
45
Ja właśnie wczoraj zamknąłem jeden ze swoich blogów. "Odwiedzalność" w lipcu była na poziomie 40 osób. Totalna porażka. Szkoda na to czasu oraz energii. Prosty przykład: na moim blogu zamieszczałem m.in. posty z recenzjami wartościowych książek. Efekt był taki, że nawet nie przyszedł przysłowiowy pies z kulawą nogą. Zmieniłem więc taktykę - poszedłem na portal lubimyczytac.pl. I co? Co za odmiana. Od razu było widać większe zainteresowanie. To na prawdę dużo daje. Pisanie w próżnie jest moim zdaniem bez sensu.

Z przykrością stwierdzam, że generalnie spada poziom, jest coraz mnie osób poszukujących wartościowych informacji oraz chcących ruszyć swoimi szarymi komórkami. No cóż. To jakiś znak czasów.
 

Hyszky22

Nowicjusz
Dołączył
1 Sierpień 2016
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
44
Miasto
Wrocław
Ja myślę że zależy do jakiej grupy ludzi się celuje. Większa część ludzi lubi czytać o zdrowym odżywianiu czy modzie i kosmetykach. Pisząc bloga o np. mechanice samochodowej czy chemii nie przyciągniesz aż tylu czytelników, ale pamiętaj że nie zawsze więcej oznacza lepiej. Znam blogi które nie są na samej górze ale mają swoich czytelników który powracają i przyciągają ze sobą nowych widzów ;)
 

nniedzielski

Nowicjusz
Dołączył
16 Sierpień 2016
Posty
25
Punkty reakcji
3
Blogi tematyczne są bardzo pomocne. Sam nie przeglądam regularnie żadnego, ale jeżeli szukam jakichkolwiek informacji, najczęściej znajduję je właśnie na blogach. Mają lepszy, bardziej prywatny wydźwięk na dany temat.
 

Nekker

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2016
Posty
11
Punkty reakcji
0
TomkaJanka napisał:
myślę, że chcąc prowadzić bloga trzeba mieć coś do powiedzenia,coś co zainteresuje innych. Nie wiem, np. o swoich dalekich podróżach itp.
Teraz chętnie przyjmowane są poradniki. Na przykład jaki namiot warto kupić na wakacje w egipcie, jaki scyzoryk na prezent itp. Sam bym takiego poczytał.

inherentny napisał:
Swoją pierwszą stronę tematyczną założyłem jakieś 6 lat temu. Od tamtej pory sprawdzałem różne platformy, próbowałem wielu rzeczy. Obecna blogosfera to jedna wielka katastrofa - wylęgarnia nastolatek piszących na każdy możliwy temat. Moim zdaniem daje się to szczególnie odczuć w polskiej blogosferze z racji małej liczby "poważnych" blogów. Pewnie, są jakieś blogi polityczne, które trzymają klasę, ale na przykład blogów o tematyce naukowej jest bardzo mało. Jak już wcześniej zostało powiedziane - trudno jest się obecnie wybić. Szczególnie że obecnie jest większa moda na video niż czytanie.
Ludzie są coraz bardziej leniwi niestety. Lecz gdyby wpleść w takiego bloga obrazki, duże litery w tekście to mogłoby to pomóc. Blogi polityczne nie mają racji bytu... Ludzie się od tego tematu odcinają. Brakuje blogów o nowinkach technologicznych i motywach turystycznych.

t_f napisał:
A może zamiast od razu ruszać z blogiem można zacząć od czegoś mniejszego? nie wiem fanpage na facebooku czy konto na instagramie zeby zobaczyc czy sie chce to robic, czy ludzie chetnie czytaja, odwiedzaja i co wazne ile sie czasu na to poswieca. moze warto zaczac od czegos mniejszego niz blog jaka by to nie byla tematyka.
Można tak zrobić pod warunkiem, że tematyka wiąże się tylko ze zdjęciami np. blog o podrozowaniu. Natomiast jesli ktoś chce pisać poradnikowo to ani instagram, ani fb nie nadadzą się do tego. Musimy mieć swoją platformę, która będzie bazą na treści.
Moim zdaniem na fanpage należy sobie najpierw zapracować właśnie blogiem i "zareklamować" swoją osobę, przedstawić swoją wiedzę na jakiś temat, na przykład survival.
 

corka

Nowicjusz
Dołączył
11 Maj 2016
Posty
196
Punkty reakcji
0
Nekker napisał:
Teraz chętnie przyjmowane są poradniki. Na przykład jaki namiot warto kupić na wakacje w egipcie, jaki scyzoryk na prezent itp. Sam bym takiego poczytał.
Jest tego mnóstwo w necie. Fajne są też video recenzje produktów na youtube - takie jak robią ludzie z militaria.pl



Nekker napisał:
Ludzie są coraz bardziej leniwi niestety. Lecz gdyby wpleść w takiego bloga obrazki, duże litery w tekście to mogłoby to pomóc. Blogi polityczne nie mają racji bytu... Ludzie się od tego tematu odcinają. Brakuje blogów o nowinkach technologicznych i motywach turystycznych.
Też lubię najbardziej turystyczne blogi bo mogę podpatrzeć zawsze gdzie mogę się wybrać. Gorzej tylko, że nie bardzo mam sprzęt skompletowany póki co.



Nekker napisał:
Moim zdaniem na fanpage należy sobie najpierw zapracować właśnie blogiem i "zareklamować" swoją osobę, przedstawić swoją wiedzę na jakiś temat, na przykład survival.
Ostatnio myślałam aby założyć bloga przy okazji kolekcjonowania swojego sprzętu gdzie bym pisała co gdzie i za ile kupiłam. Często można znaleźć fajne promocje, fajnie by bylo je zebrać w 1 miejscu.
 

Nekker

Nowicjusz
Dołączył
17 Sierpień 2016
Posty
11
Punkty reakcji
0
corka napisał:
Jest tego mnóstwo w necie. Fajne są też video recenzje produktów na youtube - takie jak robią ludzie z militaria.pl
Z takich videorecenzji można się wiele dowiedzieć, a ludzie z podanej przez Ciebie strony robią wiele dobrego dla miłośników tego typu rzeczy, szkoda że są tak nieliczną grupą.



corka napisał:
Też lubię najbardziej turystyczne blogi bo mogę podpatrzeć zawsze gdzie mogę się wybrać. Gorzej tylko, że nie bardzo mam sprzęt skompletowany póki co.
Jednak wiadomo, lepiej samemu to przeżyć :)



corka napisał:
Ostatnio myślałam aby założyć bloga przy okazji kolekcjonowania swojego sprzętu gdzie bym pisała co gdzie i za ile kupiłam. Często można znaleźć fajne promocje, fajnie by bylo je zebrać w 1 miejscu.
Ciężko wyreklamować takiego bloga, szczególnie o tej tematyce. Można byłoby zrobić grupę na fb i organizować zjazdy, na których możnaby było chwalić się swoimi nożami i innym sprzętem tego typu.
 
Do góry