Programowanie - od czego zacząć ?

Pittu4

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2011
Posty
11
Punkty reakcji
0
najlepszy C++. jak masz trochę "pomyślunku" to nie powinieneś mieć problemu z tym językiem, a w przysłości będziesz dobrym materiałem na programistę. Java też może być, ale (jak znasz angielski) c++ jest bardziej standardowy. ja z biblioteczki KŚ kupiłem "Programowanie w C++".
Jeżeli już chcesz programować w C++. potrzebne ci będą biblioteki. jak już kupisz tą książkę, dostaniesz na płycie bibliotekę WinBGIm (prosta biblioteka graficzna). jeżeli już się wyuczysz C++, masz tak naprawdę do wyboru dwie: SDL lub allegro (ja wybrałem SDL), obydwie są tak jakby "pakietami" (grafika, klawiatura, cdrom, itp.)
No i jeszcze zapał. Ja niestety nie mam, i nic nie robie.
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
dlaczego klepacz?
To ironia.

najlepszy C++. jak masz trochę "pomyślunku" to nie powinieneś mieć problemu z tym językiem, a w przysłości będziesz dobrym materiałem na programistę. Java też może być, ale (jak znasz angielski) c++ jest bardziej standardowy. ja z biblioteczki KŚ kupiłem "Programowanie w C++".
C++ to dobry trening mózgu, ale pisać w tym coś większego to ja dziękuję.
Wierzę w przyszłość języków takich jak Python, Ruby, zamiast Javy - Scala, możliwe że języków funkcyjnych, może Erlanga, na jabłuszka Objective-C. Na pewno JavaScript będzie trendem w najbliższych latach ; )


A co do książek z C++ - "Thinking in C++" tom I i II polecam, oczywiście "Język C++" Bjarne Stroustrup również ;]
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
Największe projekty są właśnie w C++ lub C (inne języki nie oferują wystarczającej wydajności).
w XX wieku a i owszem, ale mamy już 2gie dziesięciolecie XXI wieku, systemy zostaną, bo trzeba je utrzymać, ale nowe, jeżeli wydajność nie jest kluczowa, w c++ pisać nie warto. C to taki "wyższy asembler", raczej będzie do pewnych zastosowań jeszcze długo długo.
 
Dołączył
6 Maj 2007
Posty
33
Punkty reakcji
0
w XX wieku a i owszem, ale mamy już 2gie dziesięciolecie XXI wieku, systemy zostaną, bo trzeba je utrzymać, ale nowe, jeżeli wydajność nie jest kluczowa, w c++ pisać nie warto. C to taki "wyższy asembler", raczej będzie do pewnych zastosowań jeszcze długo długo.

Ale zawsze w wielu produktach wydajność będzie kluczowa ;). Poza tym, jaką proponujesz rozsądną alternatywę? C# nie jest dostępny na wszystkie popularne platformy(i mocno związany z widzimisie jednej firmy), przyszłość javy jest bardzo niepewna.
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
Ale zawsze w wielu produktach wydajność będzie kluczowa ;). Poza tym, jaką proponujesz rozsądną alternatywę? C# nie jest dostępny na wszystkie popularne platformy(i mocno związany z widzimisie jednej firmy), przyszłość javy jest bardzo niepewna.
Zależy. Jeżeli musimy postawić na wydajność i nie ma przeproś, to C/C++ wiadomo.
Jęzku funkcyjne chwalone są za swoją szybkość - przyznam się bez bicia że ich nie znam, nie wpadły mi po prostu w oko, kto wie - może kiedyś?
C#? Eee, po za aplikacjami na Wingrozę albo oprogramowaniem biznesowym maniaków M$ nie ma racji bytu.
Java to topór straszny, ale są na wirtualną maszynę bardzo fajne alternatywy - chwalona przeze mnie Scala (polecam!), która według mnie racji bytu na rynku jednak nie zdobęcie - po prostu jest dosyć trudna, choć potężna, raz że ciężko będzie ludzi dobrze przeszkolić do używania tego wspaniałego języka, dwa że drogie koszty tworzenia produktów. Clojure jest chwalony na wirtualną maszynę, ale nigdy nie próbowałem ; ) Podobnie Groovy.

Co wiec polecam ?
Od jakiegoś czasu stałem się ogromnym zwolennikiem języków dynamicznie typowanych - sam piszę w Ruby, ale na dzień dzisiejszy to Python w tej kwestii przoduję (swoją drogą obydwa języki polecam, kwestia gustów tutaj jest, ja próbowałem jednego i drugiego i mi bardziej Ruby podszedł ; ) ), oraz oczywiście metodyk zwinnych. Prosta, czytelna składnia, dzięki czemu przy większej ilości kodu czyta się duuużo łatwiej od kodu innych języków, dobrze zaprojektowane, przyjemne w pisaniu, mające niezłe narzędzia ( słynne już Ruby on Rails oraz masa przydatnych gemów, czy sporo pythonowych bibliotek). Nie oszukujmy się, zazwyczaj chodzi o szybkie zrobienie/dostarczenie produktu i często wydajność tutaj nie ma kluczowego znaczenia - w dobie internetu większym problemem jest szybkość przesyłania danych a nie przetwarzania. a te języki świetnie się w tej kwestii sprawdzają.

Sam dla siebie natomiast mam w planach nauczyć się Prologa, Scali oczywiście, oraz jakiegoś funkcyjnego języka może jak się przekonam ; )
 
Dołączył
6 Maj 2007
Posty
33
Punkty reakcji
0
Od jakiegoś czasu stałem się ogromnym zwolennikiem języków dynamicznie typowanych - sam piszę w Ruby, ale na dzień dzisiejszy to Python w tej kwestii przoduję (swoją drogą obydwa języki polecam, kwestia gustów tutaj jest, ja próbowałem jednego i drugiego i mi bardziej Ruby podszedł ; ) ).

Zgadzam się :). Python to potężne narzędzie(choć znam je bardzo słabo ;)). Polecam framework django - webowy framework pod pythona.
 

Sebastiano14

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiesz co zacznij sobie programowac w AutoIt v3 :D
Zarąbisty program, który wciąga :D
Łatwo można programiki zrobic itp.;p
 

zbychwawawa

Nowicjusz
Dołączył
10 Lipiec 2014
Posty
12
Punkty reakcji
0
W dzisiejszych czasach to wszystko jest łatwiejsze.. Pamiętam czasy kiedy to się wszystko szukało po książkach albo pytało po kolegach z większym doświadczeniem.. Teraz wystarczy trochę poszukać po internecie i można trafić na ciekawe kursy dzięki którym nauczymy się programować.. chwila szukania i proszę bardzo strefakursow.pl/kursy/programowanie.html . Szkoda że wcześniej nie było takich możliwości jak zaczynałem swoją przygodę z programowaniem.. w tym kursie są nawet filmy z ćwiczeniami co robić :)



W dzisiejszych czasach to wszystko jest łatwiejsze.. Pamiętam czasy kiedy to się wszystko szukało po książkach albo pytało po kolegach z większym doświadczeniem.. Teraz wystarczy trochę poszukać po internecie i można trafić na ciekawe kursy dzięki którym nauczymy się programować.. chwila szukania i proszę bardzo strefakursow.pl/kursy/programowanie.html . Szkoda że wcześniej nie było takich możliwości jak zaczynałem swoją przygodę z programowaniem.. w tym kursie są nawet filmy z ćwiczeniami co robić :)
 
Do góry