Problem Z Zadaniem Z Fizyki

fi2yk4

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
2
Punkty reakcji
0
witam

W roku szkolnym "opuściłem się" w fizyce i teraz przez wakacje chciałbym to nadrobić.
Nie mam pojęcia jak rozwiązać zad. 2

1. Z tratwy płynącej z nurtem rzeki z szybkościa 1m/s względem brzegu wypadło wiosło.
z jaką szybkościa poruszało się wiosło względem
a ) brzegu
b ) tratwy


2. Maksymalna szybkość jaką może osiągnąć względem brzegu
(tj. w ukadzie związanym z brzegiem) motorówka na jeziorze wynosi 144 km/h .
Oblicz szybkość tej motorówki względem brzegu jeśli płynie ona po rzece z zad. 1
a ) zgodnie z nurtem
b ) pod prąd
pierwsze rozumiem, ale drugie ... :(
W odpowiedziach jest, że w a) 41 m/s a w b)39 m/s

Czy ktoś mógłby mi objaśnić w jaki sposób poradzić sobie z tym zadaniem?
z góry dziękuję
pozdrawiam
 

RAMZE$

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2006
Posty
704
Punkty reakcji
0
Miasto
Fotel przed klamotem
troche mi wstyd i sie boje nawet zdeczka, bo mam zamiar zdawać fizyke na maturze a dokladnie nie moge wyjasnic
ale z tego co widac to chodzi tu o opór jaki stanowi prąd 1m/s, tylko ze jest mała niedokładność, bo jesli ciało sie porusza z jakąś prędkością (tutaj 144km/h) to z taką prędkością sie porusza i koniec, licznik nie bedzie pokazywać prędkości "normalnej" i tej "innej" po odliczeniu oporu prądu rzeki,

reasumując
odpowiedzi jak widać są podane w innych jednostach (to kazdy widzi) wiec 41m/s to 144km/h, a 39m/s to 140,4m/s bo działa na motorówke siła zwalniająca (prąd/opór rzeki) dziajająca wstecz,

zadanie 1 tez nie jest prosto wyjasnione bo,
teretycznie w przypadku
a) niby ma to być 1m/s ale nie znamy jego ciezaru wiec jest to wartość uogulniona,
b)powinno sie nie poruszać względem tratwy tyle ze tratwa jest cięższa, i "opuźnia" ją siłą grawitacji

mnie sie wlasnie tak wydaje, jesli napisalem cos niezgodnego z prawda a jest ktoś mądry to z chęcią przeczytam co ma do powiedzenia
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
@fi2yk4
moj szanowny poprzednik powinien sam najpierw poduczyc sie fizyki a potem udzielac pomocy. tyle wstepu.
pomoc w rozwiazaniu tego zadania bedzie polegac na wyjasnieniu ci zjawiska - rachunki zrobisz sam.
1. nic (z punktu widzenia fizyki) nie pozostaje w spoczynku bezwzglednym. spoczynek moze byc jedynie wzgledem pewnego ukladu odniesienia.
2. dla przyjetego ukladu odniesienia wektory predkosci sie sumuja. (wektorwo). w rzeczywistosci tak nie jest ale na twoim poziomie wiedzynie rozpatruje sie zagadnien z uwzglednieniem szczegolnej teorii wzglednosci Einsteina.
a.)wyobraz sobie, ze jedziesz pociagiem. pociag porusza sie wzgledem torow(ziemi) z predkoscia v1. tu siedzisz w przedziale. poruszasz sie wiec wzgledem pociagu z predkoscia v2=0 a wzgledem ziemi z predkoscia :
v1+v2=v1+0=v1 czyli taka sama jak pociag.
b.)w tym samym pociagu (nadal poruszajacym sie z predkoscia v1) idziesz w kierunku zgodnym z ruchem pociagu z predkoscia v2 wzgledem pociagu. twoja predkosc wzgledem ziemi jest rowna (tak jak poprzednio)
v1+v2=vw1 (czyli jest wieksza od predkosci pociagu wzgledem ziemi)
c.)w tym samym pociagu (nadal poruszajacym sie z predkoscia v1) idziesz w kierunku przeciwnym do ruchu pociagu z predkoscia v2 wzgledem pociagu. twoja predkosc wzgledem ziemi jest rowna (tak jak poprzednio)
v1+v2=vw2 ale poniewaz wektory v1 i v2 sa przeciwnie skierowane to rownanie skalarne jest v1-v2=vw2 (czyli wypadkowa predkosc (twoja wzgledem ziemi)jest mniejsza od predkosci pociagu wzgledem ziemi). Proste.
teraz twoja rzeka i tratwa.
plynac na tratwie masz predkosc rowna predkosci tratwy wzgledem brzegu, czyli predkosc nurtu rzeki( tratwa nie ma napedu, a ty siedzisz na tratwie. wszystkie rzeczy na tratwie poruszaja sie z taka sama predkoscia wzgledem brzegu jak tratwa i nurt. predkosc tratwy(twoja i innych rzeczy na tratwie) wzgledem nurtu rzeki vtn=0. jesli wiec wyrzyciles wioslo(w zasadzie polozyles je na wodzie obok tratwy) to porusza sie ono wzgledem brzegu tak jak tratwa a wzgledem tratwy tak jak ty wzgledem tratwy czyli nie porusza sie wzgledem tratwy i ciebie. (oczywiscie nie uwzgledniamy wirow, pradow miejscowych, itp).
zadanie z motorowka to zadanie jak z toba w pociagu - jesli zrozumiales -rozwiazesz je sam. jesli nie zrozumiales czytaj powyzsze i mysl az zrozumiesz.
powodzenia-szmondon :D
 

RAMZE$

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2006
Posty
704
Punkty reakcji
0
Miasto
Fotel przed klamotem
o zesz mistrzu, teraz dałeś, nie podwazam ze nie wiesz o czym mówisz, bo widac ze znasz sie na rzeczy, ale człowiek, jesli on cos zrozumie z tego to znak ze nie potrzebowal sie pytac,
tylko za choinke nie daje rady zrozumiec czemu ja mam sie poduczyć, nie chce wszczynac kłutni ale no nie moge wynalezc błędu
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
o zesz mistrzu, teraz dałeś, nie podwazam ze nie wiesz o czym mówisz, bo widac ze znasz sie na rzeczy, ale człowiek, jesli on cos zrozumie z tego to znak ze nie potrzebowal sie pytac,
tylko za choinke nie daje rady zrozumiec czemu ja mam sie poduczyć, nie chce wszczynac kłutni ale no nie moge wynalezc błędu
tu nie ma mowy o klotni - to nie filozofia ani polityka - tu wszystko mozna udowodnic. nie chcialem cie obrazac napisalem b. delikatnie :D
bzdura najwieksza to:
b)powinno sie nie poruszać względem tratwy tyle ze tratwa jest cięższa, i "opuźnia" ją siłą grawitacji
kiedy cialo plywa? odpowiedz TU na to pytanie a dalej bedziemy rozmawiac.
teraz ucza o tych rzeczach w przedszkolu! :mruga:
 

RAMZE$

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2006
Posty
704
Punkty reakcji
0
Miasto
Fotel przed klamotem
kiedy ciało pływa??
pokusze sie o stwierdzenie ze w wtedy kiedy jest niesione prądem wody,
i ziom prosze Cie bardzo, nie znasz mnie nie próbujesz zgadywać ile mam lat, niemam zamiaru sie wykłucać więc wyluzuj, próbuje sie czegoś nauczyć,

w ramach wyjasnien chodze do technikum, i to ze 3 lata chodzilem na fizyke tylko poto zeby tam byc to nie upowaznia Cie do tego żebyś mnie obrażał,

czekajcie zaczne fakultety, jeszcze wam pokaze :)
 

shmondon

autoupdated
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
1 301
Punkty reakcji
2
Miasto
straszna wiocha
@RAMZE$
nie masz co pokazac bez fackultetuff?!
nie zgaduje ile masz lat ani zim i luzak jestem zawsze ale nie wiesz niestety kiedy cialo plywa! spytaj starsza siostre!! :D :D
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
koniec OT'a Jak chcecie sobie dogadywać kto co potrafi to na priv
 
Do góry