Postanowienie sądu ! ;(

Instynkt

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
Witam

Przyszło mi dziś postanowienie z sądu ,w ktorym to sąd postanowil wyslac mnie na 14 dni do aresztu zastępczego
Powodem bylo nie zapłacenie mandatu 700 zl i kosztów sadowych 170 zl
Mam 19 lat ucze sie i przez te 2 tygodnie w wiezieniu nie zdam roku :(
Prosze o pomoc!!!
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
Coś tu pokręciłaś albo ukryłaś.

Mówisz o grzywnie, tak? Mandatu nie można zamienić na pozbawienie wolności (nie areszt). Jeśli więc egzekucja grzywny jest bezskuteczna lub wiadomo z góry, że taka by była, sąd najpierw za zgodą skazanego może orzec pracę zastępczą (społecznie użyteczną). I widzisz, dopiero kiedy się na tą pracę nie zgodzisz lub kiedy zgodzisz i potem nie stawisz się, można orzec pozbawienie wolności.
Więc czy byłaś pytana o zgodę na taką formę kary, czy odmówiłaś? Jeśli tak, podjęłaś sama tą decyzję. Jeśli nie, to jest dosyć duże przeoczenie, można je pewnie potem podnosić.

Byłoby dużo łatwiej gdybyś podała po prostu na jakiej podstawie z KK i KKW skazanie, jeśli otrzymałaś postanowienie, wszystko tam powinno być, jeśli chcesz coś więcej usłyszeć, podaj konkrety z dokumentu.
Tu masz Kodeks karny wykonawczy, artykuły 45, 46 Cię interesują.

A na szczycie wszystkiego - jako skazana po raz pierwszy, trafiłabyś raczej do zakładu otwartego lub półotwartego i mogłabyś spokojnie mieć książki itd ze sobą więc możliwe, że byś się nauczyła lepiej niż na wolności.
 

Instynkt

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
Ukarany nie uiścił wyżej opisanej grzywny. Egzekucja komornicza ten należności była bezskuteczna. Ukarany mial obowiazek wplaty tej grzywny na przestrzeni juz ponad roku od prawomocności wyroku. Wymieniony nie wpłacił także kosztów sadowych 170 zl. Majac powyższe ustalenia na uwadze Sad orzekł jak na wstępie.
Przyszlo mi pismo ,w którym była podana data stawienie sie na sprawie ,ale zgubiłem owe pismo i nie stawiłem się w terminie .
Bylem pewien ,ze jak reszta znajomych dostane poprostu godziny społeczne do odrobienia ,gdyż nie pracuje ,ucze sie ,a 700 zl to za duzo jak dla mnie ;/
Wszystko zaczęło się od tego ,ze przeszedłem z kolega 10 m po ulicy przy parkingu w drodze powrotnej do domu
pan Policjant nie mial humoru i podczas spisywania poprosił o imię ojca ,podałem mu imię ojczyma ,bylem pewien ,ze chodzi tu o opiekuna prawnego...
Po pewnym czasie pan policjant sprawdził nasze dane i powiedział ,ze spotkamy się w sadzie ,za oszustwo (nie bylem w stanie wyjaśnić mu ,ze nie mieszkam z ojcem i skąd moglem wiedzieć ;/ Tak na prawdę bylem pewien ,ze z tym sadem to blefuje,)
Kolega ,który jeszcze nie miał jeszcze 18 lat nie dostał nawet świstka z Policji ;/
(14 dni kary zastępczej aresztu )
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
ok, wszystko fajnie ale ciągle, żadnej podstawy prawnej nie podałeś. Za jaki artykuł KK/KW ? Na jakiej podstawie zamiana tego? Zacytowałeś to co już przedtem wiedzieliśmy a nie konkrety ciągle. A z tego co póki co piszesz wygląda to bardzo mgliście. Równie dobrze to może być jakaś kara porządkowa czy coś. I ciągle nie odpowiedziałeś na pytanie - czy owe godziny pracy społecznej zaoferowano? Może mieli to zrobić właśnie na posiedzeniu, którego nie odwiedziłeś. Jeśli tak to pokpiłeś sprawę ostro.

Pozostają jeszcze jako szansa artykuły 47 par. 1 i 2 KKW
§ 2. Od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy, o której mowa w art. 45 § 1, skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny.

§ 3. W uzasadnionych wypadkach sąd może na wniosek skazanego, wobec którego orzeczono wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, zamienić tę karę na wykonywanie pracy, o której mowa w art. 45 § 1. W takim wypadku przepisy art. 45 i 46 stosuje się odpowiednio. Ponowna zamiana zastępczej kary pozbawienia wolności na wykonywanie pracy, o której mowa w art. 45 § 1, jest niedopuszczalna.

Możesz więc albo zapłacić teraz i nie iść do więzienia (także w trakcie, np. 7 dni odsiedzieć i połowę kasy zapłacić) albo kierować do sądu wniosek o zamianę na wykonywanie pracy, o której mowa w 45. Było by to coś w stylu:
"Na postawie art. 47, par. 2 KKW wnoszę o zamianę orzeczonej postanowieniem z dnia XXX, nr XXX zastępczej kary pozbawienia wolności na wykonywanie pracy, o której mowa w art. 45 par. 1"
Do tego oczywiście trzeba dodać sygnaturę akt, adresy itd. Zresztą ktoś dorosły pomoże Ci to zredagować.

A jeśli nie minął jeszcze czas podany w tym postanowieniu (jest tam na pewno pouczenie), składaj zażalenie do sądu na takie rozstrzygnięcie.
 

Instynkt

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
ukarany z artykułu 141 kw i inne w przedmiocie orzeczenia kary zastepczej na podstawie art 25§ 1 kw
Żadnej kary zastępczej mi nie zaoferowano ;/
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
Aaaa no i może od tego, że to z kodeksu wykroczeń, trzeba było zacząć, widzisz.
w takim razie tylko ten artykuł tutaj intersuje:
Art. 25. § 1. Jeżeli egzekucja grzywny w kwocie przekraczającej 500 złotych okaże się bezskuteczna, można po wyrażeniu zgody przez ukaranego zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, określając jej rodzaj i czas trwania. Praca społecznie użyteczna trwa najkrócej tydzień, najdłużej 2 miesiące. Przepisy art. 20 § 2 i art. 21 § 1 stosuje się odpowiednio.
§ 2. Jeżeli ukarany w warunkach określonych w § 1 nie wyrazi zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej albo mimo wyrażenia zgody jej nie wykonuje, można orzec zastępczą karę aresztu, przyjmując jeden dzień aresztu za równoważny grzywnie od 20 do 150 złotych; kara zastępcza nie może przekroczyć 30 dni aresztu.
§ 3. Grzywnę niepodlegającą zamianie na zastępczą karę aresztu w myśl § 2 można w szczególnie uzasadnionych wypadkach umorzyć.
Tym bardziej polecam zażalenie jeśli jest możliwe jeszcze (termin nie minął) lub prośbę o przywrócenie terminu jeśli minął. Gdybyś był się stawił na posiedzenie sądu, pewnie tam by była opcja pracy zastępczej, skoro się nie stawiłeś, sąd idzie po najprostszej drodze, przecież nie będzie biegał za Tobą. Pisz zażalenie póki możesz bo to Twoja wina w dużej mierze, że się nie stawiłeś.
 

Instynkt

Nowicjusz
Dołączył
10 Marzec 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
Masz 100% racje :)
Moja wina ,moje lennictwo wpakowało mnie do aresztu ^^
Postaram się znaleźć kogoś ,kto pomoce mi napisać odwołanie i prośbę o zamiany kary aresztu na godziny społeczne
Bardzo dziekuje za twoja pomoc ,bardzo mi pomogles :)



Pozdrawiam !!!
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
spoko, dobrze wiedzieć, że nie marnuję całkiem czasu studiów ;)
 

Bud Light

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2010
Posty
212
Punkty reakcji
5
Z tego co się orientuję właśnie prace społeczne i ograniczenie wolności może być stosowane zamiennie i jeśli jedna forma nie odpowiada można pisać o zamianę na inną formę.

Nie wiem czy nie lepiej iść z tym do prawnika i kombinować całkowite skasowanie wyroku. Nie byłeś na rozprawie więc zinterpretowali to po swojemu, nie znając pewnie całej sytuacji a jest ona tak niejednoznaczna że tobie powinni przyznać rację.

Poszukaj prawnika za free w swoim mieście.
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
witaj kd Ver.......a jak widzisz tę sprawe....koleś zaparkował na miejscu oznakowanym D-18a +T-29......bez P-20............miejsce jak dla zwykłego kierowcy ....dostał mandat 500 zł..ze SM...problem w tym ze miejsce nie spełnia wymogów T-29.....czy znak D-18a jest do mandatowania???
 

Andrzej Baczko

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2012
Posty
123
Punkty reakcji
0
Weź prawnika, napiszcie pismo o przesunięcie kary i tyle.
Ewentualnie zapłać w tybie natychmiastowym.
 

webski29

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
witam! mam pytanko, jak dostalem kare ograniczenia wolnosci czyli odrabianie prac spolecznych to gdzie mam je odrobic?
 

Jedrek11

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2013
Posty
7
Punkty reakcji
0
Hej.
Myśle,że w twojej sytuacji najlepiej bedzie skonsultować sie z radcą prawnym.
http://law4business.pl/
Wszystko Ci wytłumaczy i pomoże sklecić jakieś odpowiednie pismo.
 
Do góry