Pomoc w wyborze kierunku studiów. Troszkę pilne!

Davidvia0

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2009
Posty
7
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Witam, właśnie zbliża się nieubłaganie ostateczny termin określenia kierunków na wybranych uczelniach. Niestety mój problem polega na tym, że na wybranej przeze mnie uczelni mogę wybrać tylko jeden kierunek.
-------------------------------
-------------------------------
Kierunki, które mnie interesują:
- Informatyka
- Elektrotechnika
- Budownictwo
- Energetyka
- Mechatronika
*ewt. inne na Politechnice Śląskiej
-------------------------------
Powiem tak, dobrze czuję się z informatyki (co prawda w szkole miałem żałośny jej poziom), sam się bawiłem trochę w PHP/MySQL, trochę C, Pascala. Lecz mój problem polega na tym, że trzeba sporo skupienia i cierpliwości aby dobrze napisać jakikolwiek program/projekt. I z drugiej strony, czy aby być dobrym informatykiem trzeba mieć studia?
Pisałem rozszerzenie z maty i chemii (raczej około 50%, ale tam i tak mi wezmą do przelicznika ang rozszerzony -70/80%). Lubię matę, fizykę będę musiał w swoim zakresie doszlifować.
Jeśli chemia, to może energetyka? Czy to kierunek po którym można znaleźć dobrą pracę?
Ewt. mechatronika/elektrotechnika, jakieś mikrokontrolery, mikroukłady itd. całkiem ciekawie więc jak dla mnie. Ale czy po tym jest praca? Pośrednio jest to też związane z motoryzacją, jakieś napędy elektryczne (hybrydy) itd. .. Więc można by w przyszłości założyć firmę produkującą samochody (to jest moja pasja poniekąd - silniki itd.)
No i zostaje jeszcze to budownictwo. Naprawdę ostatnio się "podjarałem" tym kierunkiem, fajnie byłoby móc powiedzieć - to dzięki mnie stoi ten budynek xD (gorzej jak się zawali). Tutaj bym rozważał ewt. studia późniejsze kierunku architektura, aby samodzielnie projektować swoje budynki.
--------------------------------
Ostatnia sprawa jest taka, że chciałbym też mieć trochę czasu np. na grę w klubie piłkarskim w czasie studiów. Jest to wykonalne? Chcę się poświęcić studiom maksymalnie, ale tak aby mieć czas na dodatkowe zainteresowania.
Ewentualnie fajnie by było mieć perspektywę wyjazdu za granicę po studiach albo kontynuacji studiów magisterskich na zagranicznej uczelni. Co powiecie na budownictwo w jęz. angielskim?
--------------------------------
Z góry dziękuję za odpowiedzi!
 

marcin.055

Nowicjusz
Dołączył
3 Lipiec 2009
Posty
33
Punkty reakcji
1
Informatyka. Hmm Greeg może wypowie się na ten temat najlepiej. Moim zdaniem studiów nie trzeba mieć. Przynajmnej nie dziennych. Jeśli mógłbym cofnąć czas o 5 lat to poszedłbym w tym kierunku (samodzielnie w domu w czasach gimnazjum/liceum ) i studia zaoczne.
Elektrotechnika- 2-3 lata temu kumpel skończył mgr na Pol. Poznańskiej i projektuje linie wys. napięcia. Chwali sobie tą robotę. Trzeba mieć głowę do tych wszystkich układów itd.
Budownictwo- hmm odpuściłbym sobie. Za duży tłok robi się na rynku pracy. A co dopiero za 5 lat. O ile się nie mylę to trzeba jeszcze jakieś uprawnienia robić dalej...
Energetyka- hm napisz do Huehuecoyotl . Jeśli chodzi o pol. Śląską to 1 semestr to matma i fizyka. Z matmy cisną ostro, fizyka ujdzie nawet. Tak naprawdę to ostro zaczyna się od 2 semestru - termodynamika, przepływ ciepła. Bardzo trudny kierunek - jak każdy..
Mechatronika- tutaj nie wypowiem się niestety. Ale słyszałem, że nie należy do najłatwiejszych..
Bud w ang- kumpel studiuje. Lekko nie jest, można powiedzieć, że nawet ciężej niż na bud. w j. polskim..

Jeśli chodzi o klub to zależy czy będziesz mieszkał na miejscu czy dojeżdżał. Jak sprężysz się to pogodzisz to wszystko razem :).

A z pracą to naprawdę różnie jest. Nigdy nie masz pewności, chyba, że po medycynie albo uczelni wojskowej..
 

Złota Rybka93

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2012
Posty
96
Punkty reakcji
0
myślę, że informatyka jest dziedzina w której zawsze będzie można znaleźć dobrą pracę, więc jeźeli Ciebie to interesuje to doradzałabym ten kierunek. Jest jednym z najbardziej pewnych i przyszłościowych.
 
Do góry