Pomoc przy wyborze kolektorów słonecznych

A

alicja973

Guest
Prosze Was o radę. pewnie znajde tu osoby które mają już kolektory słoneczne, ja sie dopiero przymierzam do zakupu.
Nie chcę pytac na forach budowlanych bo tam widziałam to się chyba dystrybutorzy przekrzykują :/

Chciałam spytać na co spojrzec przed wyborem kolektora?
Czy na wszystkie mozna dostać dofinansowanie?
Czy lepszy kolektor płaski czy faktycznie rurowy jak sie doczytałam?
Jakich kolektorów / firm unikac a na jakie warto zerknąć?

Interesują mnie takie kolektory które podgrzeją mi wode, teraz sporo wydaję na prąd do jej ogrzania i myslę przyszłosiowo o jakiś oszczędnościach w tej kwestii
Prosze o rady i sugestie
 

Oliwia56

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2012
Posty
18
Punkty reakcji
0
Wybór kolektora to sprawa niełatwa bo firm oferujacych cała mas. Jestem niedługo po zakupie i montazu - w lipcu zakładalismy, więc mam tego obraz
My wybraliśmy rurowe do podgrzewnia zimnej wody, bo własnie sugerowaliśmy sie opiniami, że są lepsze i wydajniejsze. Korzystaliśmy z 45% dofinansowania, jak pamiętam to jest wymóg by kolektory miały certyfikat Solar Keymark (albo jakoś tak). Przy wyborze kierowalismy się tym certyfikatem na pewno, No i zastanawialiśmy sie nad Viessmanem ( w Mysłowicach mają oddział) i Solar-Tech ( sasiad ma i polecał) ale wybór w ostateczności padł na Solar-Tech bo maja zdecydowanie dłuższą gwarancję na kolektory bo aż 16 lat, a viessman jakoś sporo mniej i cenowo tez wyszło nas korzystniej
jakbys miała jakies pytania to chetnie pomogę bo pamiętam jak ciezko nam było coś wybrac :tongue:
 

xemkax

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
My akurat wybraliśmy Makroterm i bardzo sobie chwalimy.
 

angeela1

Nowicjusz
Dołączył
15 Kwiecień 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
ja posiadam kolektory firmy Makroterm i jestem bardzo zadowolona ponieważ latem spokojnie wystarczają na nagrzanie wody a zimą wspomagają ogrzewanie i juz nawet udało mi się zaoszczędzić parę groszy :)
 

Master557

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2013
Posty
93
Punkty reakcji
2
Wadą kolektorów jest niewątpliwie czas w którym się zwracają. Widziałem gdzieś wyliczenia, iż jest to powyżej 10 lat. Biorąc pod uwagę jeszcze dodatkowy koszty ich utrzymania to wcale nie są takie opłacalne.

Aby to ię zmieniło to musiałby jeszcze potanieć. A do takiej sytuacji ludzie na stołkach nie dopuszczą.
 

xemkax

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2013
Posty
4
Punkty reakcji
0
10 lat to dużo??? Trzeba myśleć przyszłościowo, to jest inwestycja, wiadomo, że nie zwróci się od razu. Z tego co wiem to dofinansowanie możesz dodstać na każde kolektory. Firma o której słyszałam złą opinię (tylko jedną jak na razie, ale zawsze...) to solartech, za to ze swojej strony polecam faktycznie Makroterm.
 

kamiloss

Nowicjusz
Dołączył
25 Kwiecień 2013
Posty
14
Punkty reakcji
0
fakt, największą wadą kolektorów jest to, że na początku trzeba naprawdę dużo zainwestować.
 
Do góry