Polska piłka nożna za PRL i obecnie.

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Oglądałem wczoraj mecz Lecha z Islandczykami (Vikingur Reykjavik).

Masakra - mistrz Polski a męczy się z drużyną z Islandii - kraj bez tradycji piłkarskich, niecałe 370 tys mieszkańców.

Mam tu taką refleksje - za PRL polskie kluby dużo bardziej liczyły się w Europie - 1970 - Górnik - finał pucharu; 1980 - Widzew odprawił Juventus; 1983 - Widzew - odprawił Liverpool.

A teraz:
Lech - ciężkie boje z klubem z Islandii !

Obecnie liga mistrzów to nieosiągalne marzenie dla żadnego z polskich klubów.


W czasach PRL
władze nie wypuszczały zawodników za granice.
W efekcie polska liga była dużo mocniejsza niż teraz i kluby polskie miał osiągnięcia w europejskich pucharach.
Przekładało się to też na reprezentacje: w reprezentacji większość zawodników była z polskich klubów i efekt:
  • olimpiada 1972 rok - złoty medal piłkarzy
  • olimpiada 1976 rok - srebrny medal piłkarzy
  • 1974 - 3 miejsce Mistrzostw Świata
  • 1978 - miejsca 5-8 na Mistrzostwach Świata
  • 1982 - 3 miejsce Mistrzostw Świata (mimo, że sytuacja w Polsce była wtedy niefajna - stan wojenny)
  • 1992 - srebrny medal na Olimpiadzie w Barcelonie - drużyna zawodników do 23 lat a więc w większości grający w polskich klubach

A teraz?
W reprezentacji grają w większość zawodnicy z zagranicznych klubów i jakie daje to efekty:
  • Mistrzostwa Świata 2006 - porażka z Ekwadorem 2:0; nie wyszli z grupy
  • Mistrzostwa Świata 2018 - porażka z Senegalem 2:1; porażka z Kolumbią 3:0; nie wyszli z grupy
Senegal-Kolumbia-Ekwador - no potęgi to raczej nie są.
Ostatnie wyjście Polski z grupy na Mistrzostwach Świata - rok 1986.

Puenta:
obecnie mamy słabe piłkarsko kluby i słabą reprezentacje.

Jest to w znacznym stopniu przeciwność tego co było za czasów PRL.

Czemu tak się dzieje?
Niby mamy wszystko urynkowione. Zdrowe rynkowe zasady etc.

I jeszcze jeden aspekt tej samej sprawy.
Lech w tym sezonie ligowym i Legia w poprzednim sezonie.
Rok temu Legia też będąc mistrzem Polski przekładała mecze żeby przygotować się do pucharów.
Coś Legia w pucharach osiągnęła (faza grupowa) - nawet okazało się, że chwalili trenera Michniewicza za występy pucharowe i że Legia zarabia na nich pieniądze.
Okazało się jednak, że w lidze masakra - grupa spadkowa.
Efekt trenera Michniewicza zwolniono. Co dalej? Legia jakoś się utrzymała a trener Michniewicz objął ........... reprezentacje.
Po pierwszym meczu w jakim ją prowadził (zwycięstwo ze Szwecją) osiągnął ....... awans na Mistrzostwa Świata (jeden mecz i już awans na Mistrzostwa Świata - to się nazywa efektywość ! ).

Ścieżka dużego sukcesu!

Łaska pańska na pstrym koniu jeździ ?

Lech teraz odnotował w trzech meczach ligowych jeden remis i dwie porażki. Kasus Legii sprzed roku?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
W czasach PRL władze nie wypuszczały zawodników za granice.
Bzdura.
Lubański, Gadocha, Kasperczak Deyna Boniek Tomaszewski Lato późniejszych nie będę wymieniał.
Klubów nie wymieniam bo np w przypadku Kasperczaka akurat nie pamiętam a nie będę po Wiki szukał.
Obecnie liga mistrzów to nieosiągalne marzenie dla żadnego z polskich klubów.
Tak ale dlaczego?
Czemu tak się dzieje?
Niby mamy wszystko urynkowione. Zdrowe rynkowe zasady etc.
Skoro stawiasz pytanie i sam na nie odpowiadasz.
Tylko co to ma wspólnego z urynkowieniem?

W zasadzie to w tym temacie coś stwierdzasz czy o coś pytasz bo nie rozumiem jego istoty.
A 1974 w mundialu mogliśmy nie startować mimo kwalifikacji więc to nie zawsze jest tak że jak jest się dobrym to się trzecie miejsce zajmuje.

TERAZ ZNÓW NAPISZESZ ŻE W MOIM TONIE COŚ CI SIĘ NIE PODOBA?
To z kim będziesz opinie tu wymieniał?
 

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Kibic_Polski - odpowiadam na twój wpis.
Póki nie używasz wulgaryzmów spróbuję podjąć z tobą wymianę zdań i myśli (nie wiem jak długo to potrawa, że zaczniesz bluźnić ale zakładam, że "dasz radę" Drogi Kolego)

PISZESZ:
"Lubański, Gadocha, Kasperczak Deyna Boniek Tomaszewski Lato późniejszych nie będę wymieniał.
Klubów nie wymieniam bo np w przypadku Kasperczaka akurat nie pamiętam a nie będę po Wiki szukał"
No to jednak proponuję żebyś sprawdził w necie na przykład to:
  • ilu reprezentantów poslkiej kadry z 1974 roku grało za granicą
  • ilu reprezentantów poslkiej kadry z 2018 roku grało za granicą.
Zadaj sobie proszę ten trud i zobaczysz wtedy jaka to masakryczna różnica.


"Obecnie liga mistrzów to nieosiągalne marzenie dla żadnego z polskich klubów"

"Tak ale dlaczego?"
Napisałem dlaczego - przeczytaj proszę jeszcze raz jeszcze mój wpis i wtedy pewnie zrozumiesz (mam nadzieję)!


"Skoro stawiasz pytanie i sam na nie odpowiadasz".
Stawiam pytanie do dyskusji.
A odpowiadając na nie jako pierwszy zabieram głos w tejże samej dyskusji, która ewentualnie się narodzi w tej kwestii.


"Tylko co to ma wspólnego z urynkowieniem?"
Odpowiadam: niby wszystko jest według tego co jest teraz modne: wyjeżdżać za granice, tam zarabiać kupę kasę i mówić "stamtąd" o patriotyzmie.
A efekty sportowe:
"Senegal-Kolumbia-Ekwador
- no potęgi to raczej nie są".

Porażki !


"W zasadzie to w tym temacie coś stwierdzasz czy o coś pytasz bo nie rozumiem jego istoty".

To się Drogi Kolego otwórz na inne argumenty niż twoje i przeczytaj jeszcze raz mój wpis.

"A 1974 w mundialu mogliśmy nie startować mimo kwalifikacji więc to nie zawsze jest tak że jak jest się dobrym to się trzecie miejsce zajmuje".
Gdyby w 1974 roku nie było "basenu na boisku" to może gralibyśmy w finale!

"TERAZ ZNÓW NAPISZESZ ŻE W MOIM TONIE COŚ CI SIĘ NIE PODOBA?"

Patrz wyżej Drogi Kolego. Tam masz wszytko napisane w tej kwestii!


"To z kim będziesz opinie tu wymieniał?"
To akurat jest oczywiste - z Tobą Drogi Kolego będę je wymieniał!
Nie wątpię, że napiszesz cięte riposty (wszakże nie powstrzymasz się) - mam nadzieję że kulturalne (!) , bez agresji słownej i wulgaryzmów!
Na takie bardzo chętnie odpowiem !
Bardzo liczę na twoje wpisy - kulturalne i bez agresji słownej Drogi Kolego.

Dziękuję bardzo za twój wpis!



P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e
Drogi Kolego
 

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Kibic PoLski - wielce szanowny Kolego!

Oto ułatwię Ci poszukiwana w necie:



CYTAT:
Na etapie przygotowań do Weltmeisterschaft 1974 Kazimierz Górski dokonał pewnych zmian w zespole narodowym, jednak trzon drużyny pozostał nienaruszony. Liderem zespołu był kapitan Kazimierz Deyna (Legia Warszawa),
a pewne miejsce w bramce miał Jan Tomaszewski (ŁKS Łódź).

Najpoważniejszą zmianą było wprowadzenie na środek obrony, w miejsce Mirosława Bulzackiego (ŁKS Łódź), młodego zawodnika warszawskiej Gwardii Władysława Żmudy.

W obronie towarzyszyli mu Antoni Szymanowski (Wisła Kraków), Jerzy Gorgoń (Górnik Zabrze) i Adam Musiał (Wisła Kraków).

W drugiej linii do Henryka Kasperczaka (Stal Mielec) dołączył Zygmunt Maszczyk (Ruch Chorzów),
który zastąpił Lesława Ćmikiewicza (Legia Warszawa).

Miejsce Jana Domarskiego (Stal Mielec) w ataku zajął Andrzej Szarmach (Górnik Zabrze), wspomagany przez skrzydłowych Grzegorza Latę (Stal Mielec) i Roberta Gadochę (Legia Warszawa).


W takim ustawieniu Polacy rozegrali większość spotkań Mistrzostw Świata.
Dla Biało-czerwonych zaczęły się one 15 czerwca 1974 meczem z



Ilu Drogi Kolego naliczyłeś tu z zagranicznych lig?

Czy ja jestem ślepy czy równe ZERO?




Jeśli oślepłem to proszę o argumenty w tej sprawie?

Który grał w Barcelonie, Bayenie M, Dortmundzie etecera. etecera. etecera. etecera. ?



P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Nie jesteśmy kolegami.
No to jednak proponuję żebyś sprawdził w necie na przykład to:
  • ilu reprezentantów poslkiej kadry z 1974 roku grało za granicą
  • ilu reprezentantów poslkiej kadry z 2018 roku grało za granicą.
Zadaj sobie proszę ten trud i zobaczysz wtedy jaka to masakryczna różnica.
Nie rozumiem po co mam sprawdzać skoro to wiem.
Czego chcesz w ten sposób dowieść?
Co w tym złego że grają na Zachodzie?

Napisałem dlaczego - przeczytaj proszę jeszcze raz jeszcze mój wpis i wtedy pewnie zrozumiesz (mam nadzieję)!
Nie napisałeś.
Stwierdziłeś że :
W czasach PRL władze nie wypuszczały zawodników za granice.
W efekcie polska liga była dużo mocniejsza niż teraz i kluby polskie miał osiągnięcia w europejskich pucharach.
Przekładało się to też na reprezentacje: w reprezentacji większość zawodników była z polskich klubów i efekt:
Wykazałem że "wypuszczali"
Skoro więc wypuszczali więc prawda musi być gdzieś indziej.
Jeśli chodzi o przełożenie rok 1984 to też rok PRL ale posłużę się przykładem z Zachodu
Euro 1984 rewelacja to Dania ale ilu Duńczyków gra w kraju?
Mundial 1986 w Meksyku
Wspomniana Dania gra w grupie ze Szkocją Urugwajem i chyba RFN.
Piłkarze wciąż grają zagranicą i wygrywają ze Szkocją demolują Urugwaj i chyba wygrywają z RFN.
Rok 1985 Polska I runda Pucharu Uefa Galatasaray Stambuł eliminuje Widzew.
Jak to się ma do teorii forumowicza bo moim zdaniem coś tu się nie zgadza.

Odpowiadam: niby wszystko jest według tego co jest teraz modne: wyjeżdżać za granice, tam zarabiać kupę kasę i mówić "stamtąd" o patriotyzmie.
A to jest temat o sporcie czy patriotyzmie bo ten ostatni mnie nie interesuje.
A efekty sportowe:
"Senegal-Kolumbia-Ekwador
- no potęgi to raczej nie są"
Powtórze to co raz już napisałem
Dania 1984
Dania 1986
Dania 1992
Więc skoro oni mogą to przyczyna tkwi gdzieś indziej swoją drogą Kolumbię jako cieniasa bym nie wymieniał raczej bym wcześniej wskazał Koreę.
Gdyby w 1974 roku nie było "basenu na boisku" to może gralibyśmy w finale!
Gdyby babcia miała wąsy...a GDYBY ZSRR wezwał do bojkotu mundialu za to jak ich Chile potraktowało jaki byłby medal?

No więc wiesz że gdzieś dzwoni ale który to kościół?

Ilu Drogi Kolego naliczyłeś tu z zagranicznych lig?

Twój wpis pojawił się wcześniej niż moja odpowiedź ale ja nadal twierdzę że DANIA.
Nie może być tak że w jednym przypadku teoria forumowicza działa a w innym nie..
 

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Wielce Szanowny Kolego "Kibic_Polski" !

Jeszcze jeden cytacik,
żebyś nie musiał zbyt dużo serfować po necie:

Mundial 2018 sklad kadra reprezentacji polski na MŚ w pilce-noznej:

Bramkarze:
1 Wojciech Szczęsny 18.04.1990 195/84 Juventus Turyn
12 Bartosz Białkowski 06.07.1987 194/82 Ipswich Town
22 Łukasz Fabiański 18.04.1985 190/83 Swansea City AFC

Obrońcy
2 Michał Pazdan 21.09.1987 181/78 Legia Warszawa
3 Artur Jędrzejczyk 04.11.1987 189/78 Legia Warszawa
4 Thiago Cionek 21.04.1986 184/81 SPAL 2013
5 Jan Bednarek 12.04.1986 190/77 Southampton FC
15 Kamil Glik 03.02.1988 190/80 AS Monaco
18 Bartosz Bereszyński 12.07.1992 182/72 Sampdoria Genua
20 Łukasz Piszczek 03.06.1985 184/78 Borussia Dortmund

Pomocnicy
6 Jacek Góralski 21.09.1992 172/66 Łudogorec Razgrad
8 Karol Linetty 02.02.1995 176/73 Sampdoria Genua
10 Grzegorz Krychowiak 29.01.1990 186/83 Paris Saint-Germain
11 Kamil Grosicki 08.06.1988 180/76 Hull City
13 Maciej Rybus 19.08.1989 173/75 Lokomotiw Moskwa
16 Jakub Błaszczykowski 14.12.1985 175/76 VfL Wolfsburg
17 Sławomir Peszko 19.02.1985 173/68 Lechia Gdańsk
19 Piotr Zieliński 20.05.1994 180/64 SSC Napoli
21 Rafał Kurzawa 29.01.1993 182/73 Górnik Zabrze

Napastnicy

7 Arkadiusz Milik 28.02.1994 186/78 SSC Napoli
9 Robert Lewandowski 21.08.1988 185/79 Bayern Monachium
14 Łukasz Teodorczyk 03.06.1991 185/76 RSC Anderlecht
23 Dawid Kownacki 14.03.1997 185/75 Sampdoria Genua


Ilu naliczyłeś z zagranicznych klubów?

Żeby ułatwić Ci zadanie
tych z polskich klubów zaznaczyłem przez pogrubienie (żeby uprościć arytmetykę)?

Bo ja naliczyłem z zagranicznych klubów jedyne:
  • 19 zawodników
  • a z polskich klubów jedynie 4 zawodników.

Znów oślepłem i coś przekręciłem?

P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e
 

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Kibic PoLski -
"Nie jesteśmy kolegami"
ok - więc będę się do Pan wracał - Proszę Pana - proszę o wzajemność

A teraz merytoryka !

"Co w rym złego że grają na Zachodzie?

Proszę Pana - proszę jeszcze raz przeczytać mój wpis - korelacja jest bezwględna.
Wtedy (1974) nasi gdy grali w polskich klubach to były medale (!) a teraz są porażki z Senegalem (!) .


"Skoro więc wypuszczali więc prawda musi być gdzieś indziej"
Proszę Pana
- proszę jeszcze raz przeczytać mój wpis na temat tego ilu zagranicznych grało w 1974 roku w reprezentacji!
Czy aby nie RÓWNE ZERO?
Statyska jest nieubłagana!


"Jeśli chodzi o przełożenie rok 1984 to też rok PRL ale posłużę się przykładem z Zachodu"

Proszę Pana - powtarzam raz jeszcze: proszę przeczytać jak te statystyki przekładają się na polski football?


"No więc wiesz że gdzieś dzwoni ale który to kościół?"

Proszę Pana - jeśli życzy Pan sobie żeby nie określać Pana mianem "kolegi" to bardzo proszę również zwracać się do mnie "Per Pan".



Wtedy odpowiem merytorycznie Proszę Pana na Pana argumunty!



P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Proszę Pana - proszę jeszcze raz przeczytać mój wpis - korelacja jest bezwględna.
Wtedy (1974) nasi gdy grali w polskich klubach to były medale (!) a teraz są porażki z Senegalem (!) .
Niczego nie będę czytał ponieważ wskazałem przykład Danii której piłkarze grali w euro-84 Polska zaś nie,
której piłkarze w grupie wygrali ze Szkocją i Urugwajem a następnie pokonali późniejszych wicemistrzów świata RFN
co ciekawe bramki Zdobyli Olsen gracz Manchester United oraz Eriksen nie wiem czy wtedy ale dwa lata później wystąpił w dwumeczu przeciw Legii w barwach Bayernu.
Ile zwycięstw odniosła na tym mundialu Polska?

Proszę więc wyjaśnić jak to jest że jednym gra w zachodnich ligach nie szkodzi a drugim jak najbardziej szkodzi.
Jeżeli forumowicz jeszcze raz przytoczy liczbę polskich piłkarzy grających zagranicą w 1974 roku to będzie to oznaką do zakończenia dyskusji.
 

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Obecnie żegnam Pana. Dobrej nocy dla PANA!

Najwcześniej na Pana wpisy odpowiem w niedzielę - ale nie jestem pewien czy znajdę wtedy czas.
Ale bardzo chętnie przeczytam Pana wpisy o ile będą kulturalne i wtedy odpowiem Panu merytorycznie.

P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e
 

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
"Jeżeli forumowicz jeszcze raz przytoczy liczbę polskich piłkarzy grających zagranicą w 1974 roku to będzie to oznaką do zakończenia dyskusji".


Powtarzam!
W 1974 ROKU GRALI SAMI REPREZENTANCI Z POLSKICH KLUBÓW!


ZATEM tę dyskusję uważam za zakończoną
- proszę Pana bez odzewu skoro sam Pan zasugerował, że wobec moich argumentów Pan już nie chce dalej dyskutować (LICZĘ NA PANA KONSEKWENCJĘ ! ).

Żywię ZATEM przekonanie, że jest Pan konsekwentny i nie będzie Pan już więcej odpisywał:
"Jeżeli forumowicz jeszcze raz przytoczy liczbę polskich piłkarzy grających zagranicą w 1974 roku to będzie to oznaką do zakończenia dyskusji".





P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e PANA
i życzę Panu Wszelkiej Pomyślności
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Wróciłem do tematu gdyż forumowicz Przyimek się "ewakuował" i już nie będzie przeszkadzał.
Chciałem zadać forumowiczom kilka pytań
Załóżmy że Antoni Piechniczek powołuje kadrę na decydujący o awansie na mundial mecz z Belgią jesienią 1985 roku.
- czy on może sobie odpuścić powołanie np Zbigniewa Bońka?
Czy Janusz Wójcik powołując kadrę na mecze z Anglią i Szwecją w eliminacjach do Euro2000 może zrezygnować np z powołania Juskowiaka, Brzęczka, Wałdocha czy Kowalczyka bo nie grają w kraju?
Czy Leo powinien sobie odpuścić powoływanie Smolarka w eliminacjach do Euro2008?
Czy Michniewicz powinien zrezygnować z usług na mundialu Lewandowskiego czy Milika bo nie grają w polskiej ekstraklasie?

Kogo zatem z polskiej ligi powinno się było powoływać w miejsce "stranieri"?
No szkoda że Przyimek się ewakuował nie dając informacji kto był na krajowym podwórku piłkarzem lepszym od Bońka a obecnie zaś lepszym od Lewandowskiego czy Milika.
A forumowicze co o tym sądzą?
 

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Bzdura.
Lubański, Gadocha, Kasperczak Deyna Boniek Tomaszewski Lato późniejszych nie będę wymieniał.
Klubów nie wymieniam bo np w przypadku Kasperczaka akurat nie pamiętam a nie będę po Wiki szukał.

Tak ale dlaczego?

Skoro stawiasz pytanie i sam na nie odpowiadasz.
Tylko co to ma wspólnego z urynkowieniem?

W zasadzie to w tym temacie coś stwierdzasz czy o coś pytasz bo nie rozumiem jego istoty.
A 1974 w mundialu mogliśmy nie startować mimo kwalifikacji więc to nie zawsze jest tak że jak jest się dobrym to się trzecie miejsce zajmuje.

TERAZ ZNÓW NAPISZESZ ŻE W MOIM TONIE COŚ CI SIĘ NIE PODOBA?
To z kim będziesz opinie tu wymieniał?
wielce szanowni forumowicze piszący na tym wątku.
W sierpniu 2022 wycofałem się z tego wątku - dlaczego?
Odnosząc się do większości wpisów a tym wątku - są one nacechowane językiem nienawiści i agresji
(nie ważne po której stronie: PIS, PO, Lewica, Korwiniści, 2015, 2050 czy jeszcze coś tam).
Nie będę się zniżał do waszego poziomu (patrz wyżej).
U was nie ma miejsca na merytoryczną dyskusję kulturalnych ludzi !
Bardzo nad tym boleję!
Większość z was zapewne nie wie kim była postać literacka Konrada Wallenroda
(no bo niby skąd tacy prości ludzie jak wy mogą to wiedzieć? przecież wy znacie tylko "filozofie" strategii ciągłego wzrostu i inne takie hipotryczne bzdury!).
Więc proponuję sobie wygooglać Konrada Wallenroda (może to rozszerzy wasze wąskie horyzonty umysłowe) !
Choc watpie bo wasza percepcja to poziom wody ktora staje sie lodem w temperaturze zero stopni !
Ktory(a) z was wie co to zamarzanie?
Watpie by ktorys z tych "filozofow" to kumal!
Od sierpnia 2022 przyjąłem postawę Konrada Wallenroda.
Więc nie będę z wami pisał - nie jesteście na moim poziomie i nie chce mi się z wami gadać !
Brzydze sie waszymi wpisami nacechowanymi agresja i brakiem merytoryki!
Pa !
Żegnam ozięble !
 
Do góry