Polska, Czechy, Węgry, Ruś

agusia93

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2008
Posty
43
Punkty reakcji
0
Miasto
Żagań
Zadanie: Znajdź elementy wspólne dziejów politycznych i ekonomicznych Polski, Czech, Węgier oraz Rusi w XII- XIII wieku.
w książce za bardzo nie ma nic na ten temat, internet też średnio pomaga. Za każdą pomoc z góry dzięki ;)
 
Q

quid pro quo

Guest
Polityczne - pojawianie się stanów spowodowane lokowaniem miejscowości, jak np. w Polsce na prawie niemieckim, pierwsze przywileje stanowe, system lenny. Czyli ogólnie rzecz biorą, osłabianie władzy królewskiej. W sumie to, że były to monarchie patrymonialne, które stopniowo przekształcały się w monarchie stanowe (ale to nastąpiło później)
Ekonomiczne - podział ziem (np. to, co zrobił Krzywousty) osłabił władcę, a pojawiają się możnowładcy, którzy bogacą się, mamy pańszczyznę.

Powinno wystarczyć, doczytaj sobie na te tematy, które podałem :)
Jak czego nie rozumiesz z tego, co napisałem, to pisz, ale dopiero wieczorem coś napiszę, bo zaraz wybywam.
 

agusia93

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2008
Posty
43
Punkty reakcji
0
Miasto
Żagań
Dzięki wielkie za pomoc ;) wiem mniej więcej co pisać, sama też coś powolutku zaczęłam pisać. Najazdy Mongołów na te państwa chyba też można opisać w pracy ??
 
Q

quid pro quo

Guest
Chyba chodzi raczej o Tatarów (ale mogę się mylić, bo dawno tym się nie zajmowałem). Tatarzy zaatakowali Polskę, aby ta nie udzieliła pomocy Węgrom. Co do Czech i Rusi - powiem wprost, nie wiem, jaki to ma związek, ale można ma; nie interesowałem się tym tematem w ujęciu Czech i Rusi :)
 

agusia93

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2008
Posty
43
Punkty reakcji
0
Miasto
Żagań
Szukając w internecie spotkałam się z dwoma określeniami: Tatarzy i Mongołowie (nie wiem czy tak to się pisze;) ) Wiem to że, napadali oni na Polskę, Węgry i Ruś, jednak o Czechach nic nie było, ale chyba tez można to jakoś 'wkręcić' do wypracowania.
 
Q

quid pro quo

Guest
Aż musiałem to sprawdzić. Tak możesz spokojnie napisać o Mongołach, jednak niuansem jest to, że po śmierci Czyngis-chana jego imperium zostało podzielone. Wówczas pojawiają się Tatarzy (to jest tak jakby Polska podzieliła się i np. Ślązacy coś modzili samodzielnie) i to oni wyruszyli na podbój Rusi, Węgier. Dobrze pamiętałem, że zaatakowali Polskę, jednak nie wykorzystali szansy podbicia jej, bo głównie zależało im na zdobyciu Węgier. No i w 1241 mamy bitwę pod Legnicą :)
Niemniej to niuans ;)
 

agusia93

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2008
Posty
43
Punkty reakcji
0
Miasto
Żagań
Dziękuje Ci bardzo za pomoc, już jakoś sobie poradzę z napisaniem tego ;) Dzięki jeszcze raz
 
Do góry