"Polska chce być potęgą w handlu bronią"

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Temat to początek nazwy artykułu lecz dalsza część tej nazwy jest trochę mniej optymistyczna.
Właściwie to co z uzbrojenia Polska produkuje czym inne kraje mogą być zainteresowane?
Ja akurat wiem jedynie o karabinach Beryl czy Grot które zastąpiły "kałachy" (co jednak
zauważyłem dopiero niedawno). Jakich zmian potrzebuje Nasza "zbrojeniówka" aby konkurować
z takimi "potęgami" jak Rumunia, Czechy, Białoruś, Ukraina? Poniżej link do wspomnianego artykułu.
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mon-polska-zbrojeniowka-eksport-broni-pgz,150,0,2367638.html
 
S

serwor

Guest
Polska nie produkuje NIC co jest godne zainteresowania innych krajów. To smutna prawda.
Poprawka zdaję się jest prywatna firma która coś tam interesującego produkuje.
http://wb.com.pl/o-nas-2/
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
To chyba nie do końca prawda. Karabin Beryl ma być produkowany w Nigerii.

Prócz tego wcześniej sprzedano im 500 tych karabinów plus 10 mini-Beryl.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
serworze dokładnie tak jest jak twierdzisz

możemy co najwyżej sprzedawac wykałaczki bojowe albo wysyłać na eksport znawców wojska jak Bartuś Misiewicz
 
S

serwor

Guest
Kibic Polski napisał:
To chyba nie do końca prawda. Karabin Beryl ma być produkowany w Nigerii.

Prócz tego wcześniej sprzedano im 500 tych karabinów plus 10 mini-Beryl.
Ty to tak na poważnie czy dla jaj? O tym że Beryl ma być produkowany w Nigeri pisali zdaję się w 2015-2016 roku , no i jak? Polskie zakłady sprzedały w Afryce coś ponad 2000 sztuk Beryli ale z kalibrem 7.62. Piszesz że Nigeria kupiła 500 sztuk Beryli. W tym samym czasie Czesi swojego Brena CZ-806 coś około 800 tysięcy sztuk.
Tak że chęci nie wystarczą trzeba mieć możliwości. A jakie mamy możliwości? Takie że od 10 lat Polska pracuje nad tym by zamontować do wieży Rosomaka wyrzutni pocisków przeciwpancernych .
Jak na razie wyniki zbliżone do zera, nie ma ani jednego Rosomaka z tymi pociskami. Polski potężny przemysł zbrojeniowy nie potrafił zrobić podwozia gąsienicowego do nowej haubicy, trzeba było kupic podwozie od Korei Południowej bo nasze podwozia pękały po kilku strzałach z haubicy. Taki mamy przemysł zbrojeniowy.
Nie mamy amunicji do czołgów, tej przeciwpancernej. Nasze czołgi aby zniszczyć na przykład Rosyjski T-72b3 musiałby poprosic załogę tego czołgu aby ustawiła T-72 z boku albo z tyłu i stała bez ruchu, to może którymś pociskiem uda się zniszczyć T-72b3.
Nasz producent amunicji produkuje amunicję na poziomie lat 70 XX wieku.
https://www.milmag.pl/news/view?news_id=196
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
No ale weźcie poprawkę na fakt iż tylko od 1990r do teraz w Polsce miało już wszystko być. W 1990r miałem 14 lat. Dziś mam 42 i ... ... i ??
I w Polsce nadal wszystko ma być :D :D

Gdyby nie młode pokolenia nie bardzo pamiętające przeszłość, polityków by nie było. Powybijali by ich za te obiecanki-cacanki i odwieczny teatrzyk.

Oh ile ja to już słyszał na temat tego co w Polsce mogło by być, ile mieli tu robić, eksportować, produkować i wiecie co? Jak dotąd to tylko jabłka do Ruskich idą pełną parą buhahhahaha...
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Herbatniczek napisał:
możemy co najwyżej sprzedawac wykałaczki bojowe
Herbatnik to sam do tej"błyskotliwej opinii" doszedł czy może opiera się na nieznanym mi raporcie np Najwyższej Izby Kontroli badź słowach któregoś z ogólnie znanych polskich generałów tudzież innych osób znanych ogólnie jako autorytety? Idę w cholerę bo jeśli już za ten temat bierze się "wielokrotnie nagradzany" to już nic pozytywnego się nie wydarzy i lepiej się napić piwa zwłaszcza gdy "jest alibi".
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Baaaa... i pewno że masz rację albowiem browar zawsze lepszy od bezkresnego dumania. Wiesz ilu myślicieli-bajarantów-teoretyków na odcinku ot by ostatnich 3'dekad miał ten kraj??!
 
S

serwor

Guest
Wszystkie Polskie zakłady przemysłu zbrojeniowego które miały jakis potencjał zostały sprzedane obcym firmom przez PO i PiS.
To co zostało to resztki którego nikt nie chciał. Aha PiS sprzedawał tak samo chętnie jak PO tylko oczywiscie uwielbianym firmom z USA.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Jeśli chodzi w wspomniane Rosomaki to słyszałem taka wersję że to "Dobra Zmiana" miała uwalić ich sprzedaż Słowacji. Coś wie o tym serwor?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
nie tworzę opinii własnych a po prostu czytam co specjaliści piszą, szczególnie osoby z wojska
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Herbatniczek napisał:
nie tworzę opinii własnych a po prostu czytam co specjaliści piszą, szczególnie osoby z wojska
Proszę podać źródło w którym mniej więcej autor takich słów używa. Proszę też dowieść że Żyd , Arab bądź Murzyn
z walizką pełną USD nie są w stanie zmotywować Polaka do lepszej czy bardziej pomysłowej pracy.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
serwor napisał:
Polska nie produkuje NIC co jest godne zainteresowania innych krajów. To smutna prawda.
Niestety tak jest i nie mowa tu tylko o przemyśle zbrojeniowym. Mieliśmy patent na grafen, który mógł być bardzo opłacalny, ale władza praktycznie zablokowała jego produkcję.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jest taka książka napisana w postaci wywiadu z 3 generałami, którzy odeszli w ramach "dobrej zmiany". I jest tam szczegółowy rys o tym jak wygląda praca naszej zbrojeniówki, która nawet nie potrafi kompleksowo w jednym miejscu produkować nabojów, zwożą komponenty z różnych źródeł, jest historia rakiety z czasów PRL którą mędrcy ze zbrojeniówki przybrali we francuski silnik i rakieta ta wiecznie lata gdzie chce,
po prostu zbrojeniówka to wieczny łup dla kumpli polityków, co 4 lata miotła zamiata i jak można przyjąć jakąkolwiek strategię skoro następni orzekną że ci wcześniejsi byli w błędzie, polityka jest nieubłagana
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Herbatniczek napisał:
jest taka książka napisana w postaci wywiadu z 3 generałami, którzy odeszli w ramach "dobrej zmiany".
Czy "Mr Wykałaczka" to wie że każda książka to ma jakiegoś autora i jakiś tytuł czy odkrycie to stanowi dla Mr Wykałaczki spore zaskoczenie? A czy Mr Wykałaczka wie który to ze wspomnianych trzech generałów używa słów:


Herbatniczek napisał:
możemy co najwyżej sprzedawac wykałaczki bojowe
No bo jeżeli nie wie to własnie zrobił z siebie zwykłego Gamonia. Swoją drogą gdybym to ja Mr Wykałaczce powiedział coś niezbyt wiarygodnego jedynie mętnie to uzasadniając to czy Mr Wykałaczka dałby mi wiarę?
 
S

serwor

Guest
Kibic Polski napisał:
. Jakich zmian potrzebuje Nasza "zbrojeniówka" aby konkurować z takimi "potęgami" jak Rumunia, Czechy, Białoruś, Ukraina? Poniżej link do wspomnianego artykułu.
No cóż widzę że te potęgi trochę tak dla jaj? Fakt, ukraina sprzedaje praktycznie tylko stare zapasy postsowieckiego sprzętu które dostała w spadku po ZSRR, coś tam pomalują, coś wyczyszczą z rdzy i na eksport. Co prawda zrobili jakies transportery nawet kupili specjalne blachy z Polski i....... Irak im zwrócił wszystkie sztuki do ukrainy. Bo okazało się że pęką to wszystko po przejechaniu 100 km a te niby pancerne blachy z Polski gdzies znikneły a transportery zrobione z ukrainskiej blachy.
No niby ukraina chwali się swoim super czołgiem Opłot-84. Tylko że tego cudu jest słownie na swiecie kilkanscie sztuk. Tajlandia kupiła od ukrainy kilkadziesiąt sztuk tego cuda i..... przez nastepne kilka lat dostała 5 sztuk czołgów. Tajowie podziekowali, unieważnili umowe i kupili czołgi z Chin, podobno gorsze ale realne.
Co do Białorusi to..... tutaj powiem straszna prawdę, jestesmy daleko za nimi. Oni produkują sprzęt który my nigdy sami nie będziemy produkować, co najwyżej kupować z Izraela lub USA.
Na dodatek Białorus produkuje a potem go modernizuje, na przykład swój system rakietowy Polonez.
Najpierw wspólnie z Chinami stworzyli go i miał zasięg 200 km, po kilku latach zmodernizowali go do wersji o zasięgu 300 km. To prawie 10 razy większy zasięg niż to co my mamy.
My tylko marzymy że kiedyś jak będziemy mieli pieniądze to sobie kupimy coś takiego...... może, bo to już górna pólka, nie dla nas do zrobienia.
http://www.defence24.pl/rakietowe-polonezy-juz-na-uzbrojeniu-bialorusi-zasieg-200-km
http://www.defence24.pl/bialorus-system-rakietowy-polonez-we-wspolpracy-z-chinami-zasieg-200-km
http://www.defence24.pl/bialorus-testuje-system-rakietowy-polonez-o-zasiegu-300-km
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
mojemu miłośnikowi obiecuję jutro podanie danych dotyczących przedmiotowej książki
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 276
Punkty reakcji
196
Herbatniczek napisał:
mojemu miłośnikowi obiecuję jutro podanie danych dotyczących przedmiotowej książki
Ośmielę się postawić hipotezę: Juliusz Ćwieluch Generałowie. Niewygodna prawda o polskiej armii.
Pierwszy komentarz o tej książce z jakim się spotkałem to :
Trudno mi sobie wyobrazić, żeby można było napisać książkę jeszcze bardziej tendencyjną i opartą na jednym wątku. Niezbyt wypada mi komentować treść merytoryczną, nie twierdzę że jest to stek bzdur, ale oceniam "Generałów" tak nisko z jednego prostego powodu. Każdy wywiad sprowadza się do bardziej lub mniej zakamuflowanego stwierdzenia, że minister A. Macierewicz to największe zło chodzące po świecie. Argumenty przytaczane na poparcie tej tezy są sensowne, jednak każdy generał ma jakiś zanik pamięci o latach 1999-2015. I na koniec recenzji jeszcze wisienka na torcie. O poziomie fachowości jednego z udzielających wywiadu niech zaświadczy stwierdzenie (kwatermistrza !!!), że pasy "Warsaw Pact" zostały wycofane w roku bodajże 2002. Cóż...
Przepraszam za drwine ale mam nadzieję że w pokoju Herbatnika troche inne książki tez na półce stoją.



Herbatniczek napisał:
zwożą komponenty z różnych źródeł, jest historia rakiety z czasów PRL którą mędrcy ze zbrojeniówki przybrali we francuski silnik i rakieta ta wiecznie lata gdzie chce,
Prawdopodobnie chodzi o Grad o którym w innym miejscu bardziej błyskotliwie pisalem.
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Prawdę w woju powie Ci tylko stary podoficer.
Stopień zbyt niski by coś ugrać i zbyt niski by czegoś żałować w razie kopa z woja...
Reszta od "podporków" w górę to tzw.paluchytrzymaluchy czyli odwieczne łaskotanie po odbycie wszystkich o stopień wyżej od siebie od ppor po samego ppłk. włącznie. Ale cicho. Sztajnmajerbajer przyjechał nad Wisłę. Będą hity...
no ale prawdy dowiemy się ale z Ard lub ZDF bo tłumacz z TVP1 uczył się Niemieckiego ale chyba korespondencyjnie ... ciul jeden.
Za tydzień będą trąbić że rurociąg Niemcy budują :) bo mają już komplet pozwoleń :) :)
 
Do góry