Polscy obywatele w Polsce są sądzeni w Polskich Sądach według ukraińskiego kodeksu karnego!

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 462
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Obywatel Polski w Polskim Sądzie będzie sądzone według ukraińskiego kodeksu karnego.
Czy Polska to już kolonia ukrainy?
Neo-banderowcy z PiSu chyba trochę przesadzają.
 

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
Z tego co wiem w sądach UKR są obsługiwani w pierwszej kolejności, a ich wnioski rozpatrywane w ciągu 48 godzin i samo to już o czymś świadczy...
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Art. 5. Ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 462
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Art. 5. Ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej.
To znaczy że mamy umowę z ukrainą na mocy której na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stosujemy przepisy kodeksu karnego ukrainy wobec Polskich obywateli?
To znaczy że jestesmy kolonią ukraińską?
A co mówi o tym Konstytucja RP ?
A co ciekawe dlaczego Polski obywatel ma być karany na podstawie kodeksu karnego obcego kraju w swoim własnym kraju?

Tym bardziej że w Polskim kodeksie karnym też jest za to kara grzywny lub aresztu.
Chyba że te ukrainskie flagi były tam bezprawnie że po prostu ktoś, jakaś firma sama te flagi wywiesiła i teraz prokurator szuka każdego pretekstu aby ukarać Polaka.
 
Ostatnia edycja:

MarasDH

Stary wyga
Dołączył
25 Lipiec 2006
Posty
551
Punkty reakcji
4
Wiek
39
Miasto
Szczecin
O ile mi wiadomo to Konstytucja RP jest najwyższym aktem prawnym w państwie i żadna umowa międzynarodowa nie może być ponad nią.
Co do osądzania kogokolwiek, to zgodnie z art 174 Konstytucji RP, sądy i trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej a nie według prawa ukraińskiego. W takiej sytuacji raczej nie można wydać wyroku i imieniu RP.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
O ile mi wiadomo to Konstytucja RP jest najwyższym aktem prawnym w państwie i żadna umowa międzynarodowa nie może być ponad nią.
Aktualny kodeks karny został uchwalony w trakcie rządów SLD-PSL a wszedł w życie chyba we wrześniu 1998 roku.
Czy forumowicz sugeruje że oni o tym nie wiedzieli?
Co do osądzania kogokolwiek, to zgodnie z art 174 Konstytucji RP, sądy i trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej
I ten w imieniu RP zostanie wydany.

"Rozwiązanie" w istocie jest błahe i można je nazwać "podstawą podstaw" prawa.

Niestety świadczy też o tym że autor filmu na prawie się nie zna.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 462
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Niestety świadczy też o tym że autor filmu na prawie się nie zna.
Napisał znawca prawa? Ale ze sposobu pisania i niecenzuralnych wyrazów to Kibic to raczej prawo zna z tej drugiej strony. Normalny czlowiek nie używa słow cw.l i podobnych.
Ale wygląda ze Kibic nawet nie rozumie tego co czyta ponieważ nikomu nie chodzi o Polski kodeks prawny ale o umowę między ukrainą a Polską na podstawie której wobec Polaka ma byc zastosowany UKRAINSKI KODEKS zamiast Polskiego.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
No to jak?
Wie już ktoś dlaczego jest to "kodeks ukraiński"?
W cudzysłowie bo to tak naprawdę nie o kodeks tutaj chodzi.
Czy wciąż wierzycie nieukowi z youtuba?

Swoją drogą ciekaw jestem czy przeprosi tych wszystkich których w błąd wprowadził i w te głupoty mu uwierzyli.
 

dawid128

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2022
Posty
309
Punkty reakcji
8
To znaczy że mamy umowę z ukrainą na mocy której na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stosujemy przepisy kodeksu karnego ukrainy wobec Polskich obywateli?
To znaczy że jestesmy kolonią ukraińską?
A co mówi o tym Konstytucja RP ?
A co ciekawe dlaczego Polski obywatel ma być karany na podstawie kodeksu karnego obcego kraju w swoim własnym kraju?

Tym bardziej że w Polskim kodeksie karnym też jest za to kara grzywny lub aresztu.
Na terenie Polski stosuje się tylko polskie prawo , ewentualnie prawa obowiązujące np. z traktatów UE. A film z YouTuba to wprowadzanie w błąd.

Chyba że te ukrainskie flagi były tam bezprawnie że po prostu ktoś, jakaś firma sama te flagi wywiesiła i teraz prokurator szuka każdego pretekstu aby ukarać Polaka.
Wywieszanie Ukriańskiej flagi nie jest niczym nie zgodnym z prawem , nie jest ta flaga uznana jako symbol nazistowski , komunistyczny itp. , nie jest to nawet żadna zniewaga.

No to jak?
Wie już ktoś dlaczego jest to "kodeks ukraiński"?
W cudzysłowie bo to tak naprawdę nie o kodeks tutaj chodzi.
Czy wciąż wierzycie nieukowi z youtuba?

Swoją drogą ciekaw jestem czy przeprosi tych wszystkich których w błąd wprowadził i w te głupoty mu uwierzyli.
Ten filmik z YouTube to jest fake news , najlepiej jest go zignorować bo są to nie prawdziwe informacje. Może to być też jakiś efekt rosyjskiej propagandy aby skłócić ludzi i wywołać niechęć do Ukraińców.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Ten filmik z YouTube to jest fake news , najlepiej jest go zignorować bo są to nie prawdziwe informacje. Może to być też jakiś efekt rosyjskiej propagandy aby skłócić ludzi i wywołać niechęć do Ukraińców.
Nie pomyślałem o tym że to może być fake news.
Stawiałem że gość jest gamoń.
Dlaczego?
Dlatego że w pewnym momencie pyta co by było gdyby na Ukrainie za taki czyn była kara śmierci?
Coś co w jednym kraju jest występkiem nie może być sądzone na podstawie kodeksu innego kraju w którym czyn ten jest zbrodnią choćby te kraje
łączyła jakaś umowa jak twierdzi kk.
Moim zdaniem większość "Kowalskich" to wie.
Czy można być sądzonym w oparciu o inne prawo karne niż polskie?
Nie wiem bo nie spotkałem się dotąd z czymś takim.
Gdyby to nawet było możliwe to by to musiało być zgodne z art 4 par 1 kk:
Art. 4. § 1. Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.
§ 2. Jeżeli według nowej ustawy za czyn objęty wyrokiem nie można orzec kary w wysokości kary orzeczonej, wymierzoną karę obniża się do wysokości najsurowszej kary możliwej do orzeczenia na podstawie nowej ustawy.

Czyli przepis musi być względniejszy.

Ja gościowi dałem wiarę że jest nieuk ale faktycznie może być tak jak twierdzisz.
Pomyśleć że niektórzy "znafcy" się na to kupili.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 462
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Pisze drugi raz bo admin skasował moja odpowiedź.
A więc wystarczy w google wpisać słowa. Puck, flaga ukraińska i będzie wiadomo kto jest kłamcą, ja czy Głowonóg.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Okazuje się że to nie jest fejk. Poniżej link link do artykułu.


Cytuję jak mi się wydaje istotne jego fragmenty:

Głośna sprawa 41-letniego pucczanina, który zerwał ukraińskie flagi kolejny raz elektryzuje Polskę. Tym razem poszło o pismo, które do mężczyzny trafiło z Prokuratury Rejonowej w Pucku. Prok. Jacek Chmielewski postanowił wezwać Katerynę Urbanek - tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego, by ta przełożyła na polski art. 338 ukraińskiego kodeksu karnego.
(...)
Decyzja prokuratora wywołała burzliwą dyskusję, a w sieci zaroiło się od komentarzy. Niektórzy uważają, że pucczanin ma być sądzony na podstawie ukraińskich regulacji prawnych, a nie polskiego kodeksu.
Tyle że to nieprawda - tłumaczy prokurator Jacek Chmielewski i wskazuje na drugą stronę swojego pisma. W uzasadnieniu czytamy, że "konieczne jest wykazanie wzajemności w zakresie ścigania przestępstwa znieważenia flagi obcego państwa.

- Przepis ten faktycznie chroni obywateli polskich, wykluczając możliwość oskarżenia Polaka o znieważenie flagi obcego państwa w sytuacji, gdyby to państwo nie zapewniało tożsamej ochrony prawnej flagi polskiej - wyjaśnia prok. Jacek Chmielewski.
Polscy prokuratorzy musieli sprawdzić, czy ukraińskie prawo chroni biało-czerwoną przed znieważaniem. Pierwsze wyszukiwania w Internecie wstępnie potwierdziły, że pucczanin od odpowiedzialności się nie wykręci. I zastosowany wobec niego będzie polski kodeks.
W tej sprawie wszelkie wątpliwości rozwiewa prokurator rejonowy w Pucku.

- Obywatel Polski popełniający przestępstwo na terenie Polski może być sądzony wyłącznie na podstawie polskich przepisów i tak też będzie w niniejszej sprawie - komentuje Jacek Chmielewski i zastrzega. - O ile zostanie skierowany akt oskarżenia.

Pucczaninowi za jego czyny grozi od kary grzywny do nawet 2 lat więzienia.
(...)

Jak ustalili policjanci z KPP w Pucku, mężczyzna był w tym czasie pod wpływem alkoholu.

- Zatrzymany miał ponad promil alkoholu w organizmie - komentuje mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku.
Podejrzany pucczanin ma za sobą spore grono zwolenników, którzy m.in. śledzą i komentują jego profil na Twitterze. Po korespondencji z prokuratury w Pucku właśnie w tym serwisie poprosił o pomoc i uruchomił zbiórkę pieniędzy na adwokata.
W krótkim czasie, bo zaledwie 4 dniach, jego apel na pomagamy.pl zamknięto - udało się zebrać ok. 25 tysięcy złotych.
Niebawem po tym wydarzeniu, pucczanin ogłosił, że zdecydował się powierzyć swoją obronę warszawskiemu adwokatowi Jackowi Wilkowi.


Co sądzić o pijanym "bohaterze"?
A co myśleć o autorze filmu czy też tego wątku którzy doszukiwali się bezprawnych działań ale też o innych forumowiczach którzy także w to uwierzyli?
Moim zdaniem inteligentni forumowicze zaczynają być na wymarciu.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 462
Punkty reakcji
168
Miasto
Polska
Decyzja prokuratora wywołała burzliwą dyskusję, a w sieci zaroiło się od komentarzy. Niektórzy uważają, że pucczanin ma być sądzony na podstawie ukraińskich regulacji prawnych, a nie polskiego kodeksu.
Tyle że to nieprawda - tłumaczy prokurator Jacek Chmielewski i wskazuje na drugą stronę swojego pisma. W uzasadnieniu czytamy, że "konieczne jest wykazanie wzajemności w zakresie ścigania przestępstwa znieważenia flagi obcego państwa.


- Przepis ten faktycznie chroni obywateli polskich, wykluczając możliwość oskarżenia Polaka o znieważenie flagi obcego państwa w sytuacji, gdyby to państwo nie zapewniało tożsamej ochrony prawnej flagi polskiej - wyjaśnia prok. Jacek Chmielewski.
No to ja nie wiem. Albo pan prokurator kłamie albo........ bo przecież
Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.
W paragrafie 2 art137 Polskiego Kodeksu Karnego pisze inaczej.Nic nie pisze o wzajemnosci A może pan prokurator dostał nowe wytyczne z rządu? Za głośno się zrobiło? Ale czy to możliwe aby prokurator nie znał kodeksu karnego?
 
Ostatnia edycja:

DaveBaker

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2022
Posty
4
Punkty reakcji
0
Wow, to jest nowość! Mam znajomego z Ukrainy i powiedział mi coś takiego. Nie sądziłem, że to prawda.
 

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
ps. Gościu, który zrobił ten filmik to już usunał go ze swojego konta YouTube (o nazwie "Uszi"). https://www.youtube.com/channel/UCwSv086EAByBY-Z7y-QR_cQ/videos
Tylko, że Ukraina nie jest nawet w UE. Trzeba zobaczyć co na ten temat mówią dyrektywy europejskie:)

Takie informacje były w tym filmiku Uszi'ego (a kto to jest Uszi?:)), że państwo polskie miało jeszcze wydać pieniądzę na tłumaczenie przez przysięgłego tłumacza odpowiednich paragrafów kodeksu ukraińskiego - które miały się odnosić do czynu , o którym jest tu mowa. Pokazywał nawet chyba jakieś pismo z tej sprawy o ile dobrze pamiętam...
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
A po co go miał trzymać?
Na dowód że jest nieuk i nagadał w nim głupot?
Forumowicz by go nie usunął?
 

tommy001

Nowicjusz
Dołączył
14 Lipiec 2012
Posty
109
Punkty reakcji
1
No więc właśnie. Do tego pije. Usunął bo widocznie stwierdził, że filmikiem wprowadzał w błąd widzów?
6266a98234d9b_o_large.jpg
Takie zdjęcie zamieszczono na stronie, która opisywała to zajście - a do której podałem linka w spoilerze.
 
Ostatnia edycja:
Do góry