Pogarszająca się pamięć u ludzi starszych

werka86ka

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2008
Posty
250
Punkty reakcji
0
Znalazłam też taki artykuł- może się przyda komuś:)
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/dieta-w-chorobie/dieta-na-dobra-pamiec_33683.html
 

Bańka

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
368
Punkty reakcji
0
Joanna , faktycznie sporo tego...

Potwierdziłąś też to co móiwłam o czynniku genetycznym- on determinuje choroby. Dieta, styl życia, ćwiczenia mogą wspomagać, ale nie spowodują uniknięcia choroby.
 

Bańka

Nowicjusz
Dołączył
13 Marzec 2007
Posty
368
Punkty reakcji
0
Joanna , faktycznie sporo tego...

Potwierdziłąś też to co móiwłam o czynniku genetycznym- on determinuje choroby. Dieta, styl życia, ćwiczenia mogą wspomagać, ale nie spowodują uniknięcia choroby.
 

Asia12

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
627
Punkty reakcji
1
Wiek
52
Miasto
okolice Warszawy
Każdy na coś będzie umierał - kwestia kiegy i jak . Na żadne z tych pytań nikt nie zna odpowiedzi, ale warto odciągnąć choć troszkę pojęcie śmierci .
Gdy w rodzinie występują skłonności do różności to , to już samo w sobie jest sygnałem, żeby dbać o siebie.
Bańka -obie mówimy dokładnie o tym samym czyli ha ha coś na rzeczy jest i co ważne jest potwierdzone w życiu

Niestety jedyne co można zrobić to tylko tak jak mówiłam odciagnąć w czasie koniec.


|P.s Mariano hm, Wyciągasz po kawałeczku informacje, może zamiast tego Wejdz na skrzynkę i pogadaj ze mną ha ha ja nie gryzę . Alz. dał mi nie złą szkołę życia więc trochę wiedzy mam.Może zamast tak "cykać" zabawmy się w 100 pytań do ... może pomogę, może mam jakieś wartościowe i praktyczne wiadomości, które Tobie się przydadzą . Przeczytałam od początku temat i chyba Masz mały kłopot w postaci Chorej Osoby. Moja otwartość wcale nie wynika z tego, że jestem samochwała lecz z tego, że dobija mnie brak konkretnych informacji na podstawowe tematy o chorobach i o opiece nad chorymi (domowej)w Polsce to temat tabu - nie wiem dlaczego ale tak jest! Ja na tej wiedzy nie wzbogadzę się więc zwyczajnie dziele się tym co wiem z innymi i traktuje to jak coś naturalnego. Dość szybko nauczyłam się, że jeśli człowiek nie przełamie się i nie zacznie głośno pytać nic ale to nic się nie poprawi i nie można wtedy pomóc nawet jak bardzo się chce Choremu. Może warto sprawdzić czy moja wiedza w czymś Ci pomoże i coś Ci ułatwi i uprości życie ...
 

Asia12

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
627
Punkty reakcji
1
Wiek
52
Miasto
okolice Warszawy
no to Miły Kolego nawijaj :

Wyjaśniam już dlaczego napisałam w ten sposób: mianowicie wszyscy opiekujący się swoimi Bliskimi mają jedną wspólną cechę (właściwie kilka ) ale to widać od razu - przez brak informacji,brak sensownych rad ze strony lekarzy i rodziny osoby , które zajmują się w domach chorymi tak zwyczajnie są 1. zdołowane,2. dosłownie przerażone 3. nie bardzo wiedzą co dalej........
Przerabiałam to wszystko po kolei tylko w tempie ekspresowym więc wiem co to znaczy. Mogłabym np. po kolei opowiedzieć jakie problemy były i jak je rozwiazałam , wiele z tego co przerabiałam Alz. pojawia się w innych sytuacjach z tą róznicą, że można łatwiej dogadać się jeśli mózg działą . Po prostu , Powiedz czy to Ci bardziej odpowiada ?
 

Asia12

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
627
Punkty reakcji
1
Wiek
52
Miasto
okolice Warszawy
Problemy z opieką nad chorym są naprawdę bardzo różne . Może wylicze część najważniejszych i gdy ktoś będzie chciał omówić coś dokładniej no to będzie pod konkretnymi pojęciami (na pewno łatwiej będzie rozmawiać - oczywiście nie wszystko powtarza się w różnych chorobach!!!!!!) :
I. codzienna aktywność :
1.kąpiele, toaleta ( chory chodzący , chory leżący )
2.ubieranie się
3 jedzenie
5 przyjmowanie leków (tu chodzi o to, że Starsze osoby często nie chcą brać leków - jak je podawać, bez kłopotów dodatkowych)
6 potrzeby fizjologiczne
7.bezpieczeństwo w domu i na ulicy
8 podróże
II. Trudne nastroje i zachowania
1. Agresja
2. gniew , irytacja, niepokój, frustracja
3.Apatia , depresja
4 Zaborczość , ciągłe wymagania- ze strony chorego
5.podejrzliwośc
6 omamy , urojenia
7 chowanie przedmiotów
8 problematyczne zachowania ...
9 powtarzanie pytań
10 pobudzenie ruchowe
11 zaburzenia snu
12 upór , odmowa współpracy
III Trudne decyzje i momenty dla opiekuna
1. nowe miejsce zamieszkania (chodzi tu o sytuacje gdy trzeba wprowadzić się do Chorego)
2. uroczystości rodzinne
3. gdy trzeba podjąć decyzje - finanse chorego
4.leczenie , operacje - chodzi o to co zrobić by zaradzić syt. gdy Chory np. jest w szpitalu i wypisuje się na własną prośbę
5 korzystanie z dodatków typu opieka dodatkowa (gdzie szukać ) domy opieki (temat trudny ale ważny )
IV Częste problemy medyczne ;
1. odwodnienie - jak uniknąć
2.bóle -
3. infekcje dróg moczowych - co zrobić aby nie nawracało ( generalnie chodzi o to, że u starszych osób przestają pracować zwieracze - jak sobie z tym poradzić , itd)
4. upadki
5 odleżyny
6. krztuszenie się

Hm , jesli mam coś dokładnie omówić to proszę podać konkretnie co - teraz będzie łatwiej

p.s Z góry przepraszam że post pod postem napisany
 

mariano-ilatiano

Nowicjusz
Dołączył
5 Czerwiec 2009
Posty
63
Punkty reakcji
0
Muszę się nad tym zastanowić bo większość punktów odnosi się do mojej dalszej ciotki, może to przeopczyliśmy..
 

Asia12

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
627
Punkty reakcji
1
Wiek
52
Miasto
okolice Warszawy
Spokojnie to co wyliczyłam dotyczy różnych Chorób hm, staram się neutrallnie podejść gdybym dodała to co jest jeszcze w Alz no to byłoby drugie tyle ! Pomyśl na spokojnie w razie czego mogę podesłać sam poradnik bo tam dokładnie opisuję sporo ciekawostek ok?
Mariano- skorzystaj z okazji bo takowych jest nie wiele , czy mam opowiedzieć po kolei o tym co wyżej .Wiem, że to bardzo trudna sytuacja dla Ciebie i Twoich bliskich .
 

Asia12

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
627
Punkty reakcji
1
Wiek
52
Miasto
okolice Warszawy
Dla zainteresowanych tematem ukazała się książka "Alzheimer - pamiętnik opiekuna" Anna Nefryt (pseudonim ).Książka zawiera Część I- pamiętnik, Część II -poradnik.Jest dostępna na stronach : http://www.scribd.com/doc/31779789/Alzheimer-pami%C4%99tnik-opiekuna#
oraz na stronie : http://www.feedbooks.com/userbook/12702
Książka jest całkowicie darmowo udostępniona.
 

denisa

Nowicjusz
Dołączył
15 Wrzesień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
1.zrobienie badań, które odkryją, jak jest rzeczywiście z pamięcią
2.badania robi psycholog, jednak dobrze zrobić i badania neurologiczne, czy aby
starsza pani/pan nie jest zagrożony chorobą Alzheimera
3.badanie EEG, QEEG
4.treningi EEG Biofeedback - poprawiają skutecznie pamięć - znajdziesz je w wielu pracowniach w całym kraju (w Warszawie np. EEG Instytut)
5.treningi pamięci są dla osób ze słabszą pamięcią ale nie chorych, polecam strony obcojęzyczne, napewno pomożesz rodzicom czy dziadkom
www.lumosity.com, www.trainyourbrain.com
 

okurcze

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2010
Posty
44
Punkty reakcji
0
denisa napisał:
1.zrobienie badań, które odkryją, jak jest rzeczywiście z pamięcią
2.badania robi psycholog, jednak dobrze zrobić i badania neurologiczne, czy aby
starsza pani/pan nie jest zagrożony chorobą Alzheimera
3.badanie EEG, QEEG
4.treningi EEG Biofeedback - poprawiają skutecznie pamięć - znajdziesz je w wielu pracowniach w całym kraju (w Warszawie np. EEG Instytut)
5.treningi pamięci są dla osób ze słabszą pamięcią ale nie chorych, polecam strony obcojęzyczne, napewno pomożesz rodzicom czy dziadkom
www.lumosity.com, www.trainyourbrain.com
Znam lumosity - jest doskonałe. Są już też polskojęzyczne strony, dla osób, które nie znają angielskiego, np. Brainmax i też mają specjalny moduł przznaczony dla osób starszych.
 
Do góry