Podkręcanie

michaloz

[...]
Dołączył
16 Październik 2006
Posty
1 399
Punkty reakcji
1
Wiek
30
Miasto
ptb.
W tym temacie dowiedzicie się jak podkręcać karty graficzne, procesory i pamięci RAM.

Co Wy musicie mieć żeby podkręcać?

1. Zacznijmy od tego, że jeżeli chcemy podkręcać trzeba mieć rozsądek, powiedzieć: "Tyle mi starczy i już".
2. Nie bójcie się podkręcać, zawsze powiesz "Koniec więcej nie podkręcam".

Co Wasz komputer musi mieć żeby podkręcać?



1. Zasilacz - pewnie powiecie "Zasilacz mam 400W to się nie muszę przejmować" NIE! Cóż z tego, że masz 400W jak jakieś szajskiej firmy. Polecamy zasilacze firm:
- Chieftec
- BeQuiet
- Tagan
-
Amacrox
- TopPower
Oczywiście wszystkie są w różnych cenach, ale naprawdę warto dołożyć o zasilacza te 100 zł i być spokojnym.
2. Chłodzenie - tu chłodzenie odgrywa wielką rolę, jeżeli komponent, który podkręcasz jest źle chłodzony i ma wysoką temperaturę, zapomnij o O/C, możesz uszkodzić, a nawet spalić daną część. Tu tez warto dołożyć trochę pieniędzy.
Polecamy chłodzenia firm:
- Zalman
- Pentagram
- Scythe

O/C karty graficznej:

nVidia:
Ściągamy nowsze stery (od wersji 77.77 w górę), później ściągamy wpis do rejestru, który udostępni mam kręcenie: CoolBits.
Sprawdzamy temperaturę karty graficznej, (nie które karty nie posiadają czujnika w tym przypadku zostaje mam zmysł dotyku) możemy się nie przejmować zbytnio temperaturą jeżeli mamy dobre chłodzenie, jeżeli temperatura jest większa niż 80*C zapomnijmy o O/C. Gdy temperatura jest dobra bierzemy się za podkręcanie:
coolbits0md0ib.jpg



Gdyby ktoś nie wiedział jest to "Panel sterowania nVidia". Zaznaczamy "Przetaktowanie ręczne" i sprawdzamy jakie jest optymalne podkręcenie proponowane przez kompa. Gdy komputer ma coś zaproponuje podkręcamy co 10 Mhz pamięć i klikamy "Wypróbuj zmiany", gdy osiągniemy maxymalne podkręcenie zmiejszamy taktowanie o 15 Mhz. Teraz podkręcimy rdzeń, robi się to tak samo jak pamięć z tym, że na końcu zmiejszamy o 10 Mhz. Jeżeli chcemy być na 100 % pewni, że jest wszystko OK, włączamy jakąs ulubioną gierkę albo 3DMarka 03. Jeżeli po 2h nic się nie dziejejest wszystko GIT.


ATI:
4448ka.jpg




Na początek sterowniki
(powyżej catlatistów 5.0) i program do kręcenia RadLinker. Gdy zainstalowaliśmy programik wchodzimy do niego i klikamy na zakładkę Clock Rate. Suwaki są już odblokowane. Podobnie jak w przypadku kart nVidi najpierw znajdujemy najwyższą wartość pamięci, później podkręcamy co 10Mhz i sprawdzamy, gdy dojdziemy do końca obniżamy o 15Mhz, to samo robimy z rdzeniem, z tym, że odejmujemy 20Mhz na końcu.
Gdy podkręcimy już kartę do odpowiednich wartości bierzemy się za testowanie stabilności podobnie jak wcześniej albo ulubioną grą , albo 3DMarkiem.

Ważne żebyśmy też zwracali uwagę na temperaturę karty. Jeżeli będzie za wysoka to należy obniżyć taktowanie !!!






 

jakub007

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2006
Posty
6 127
Punkty reakcji
2
Podkręcanie procesorów

Podkręcanie Atlona i Semprona 64

Uwaga: Zanim zaczniesz jakiekolwiek podkręcanie należy sprawdzić czy komputer jest stabilny na domyślnych ustawieniach!!!


1. Wchodzimy do BIOS'u poprzez wciśniecie klawisza del lub delete

p4.jpg


2. Szukamy zakładki Advanced Chipset Features lub Genie BIOS, SoftMenu III, Cell menu, JumperFree configuration (w przypadku płyt Gigabyte należy wcisnąć klawisze CTRL + F1 aby ja odkryć)
3. Najpierw zwiększamy CPU Voltage Control (napięcie procesora) o 1,54V
3. Potem ustawiamy HT Frequency (częstotliwość HT) na x3 (600 MHz), a Max Memclock (dzielnik pamięci) i na 166 MHz i zwiększamy CPU Frequency (częstotliwość procesora) co 5 MHz, a następnie testujemy za pomocą prime95 lub sp 2004 przez ok. 30 min.
4. Jeśli wszystko jest ok, nie wystepuja żadne błędy, komputer nie resetuje sie, a temperatury są w normie to powtarzamy powyzsze czynności.
5. Gdy dojdziemy do 240 Mhz zmieniamy Max Memclock na 133 MHz i dalej podnosimy CPU Frequency
6. Gdy system nie będzie chciał sie uruchomić, będzie oznaczać to koniec możliwości płyty.



Podkręcanie Pentium 4 i Celeron

Podkręcanie procesorów Intel'a jest znacznie prostsze, ponieważ wszystkie procesory mają zablokowany mnoznik i podkręcamy podnosząc magistralie FSB.

1. Wchodzimy do BIOS'u
2. Szukamy zakładki Frequency/Voltage Control (Genie BIOS, Jumperfree Configuration, Softmenu III uGuru Utility, MotherBoard Intelligent Tweaker (2) lub Cell Menu - zależy jaką płytę głowną posiadamy)
3. Przechodzimy do zakładki CPU Frequency, FSB Frequency i tak jak w przypadku AMD podnosimy częstotliwość o 5 Mhz i testujemy stabilnośc komputera (patrz wyżej -prime95, SP 2004)
4. Gdy nie ma błędów to powtarzamy powyższe czynności
5. W przypadku wystąpienia błędów wchodzimy do BIOS'u i zwiększamy napięcie procesora (CPU Vcore voltage) o 0,025V. Jeżeli nadal będzię niestabilnie oznaczać to będzie, że płyta głowna juz nie wytrzymuje i musimy wtedy zakończyć podkręcanie.


Czy warto podkręcać ? Oczywiście ryzyko uszkodzenia sprzętu zawsze istnieje, ale gdy robimy to delikatnie oraz uważnie obserwujemy temperatury ryzyko spada praktycznie do zera. Trudno określić czy podkręcanie da nam jakieś rezultat, bo każdy CPU podkręca się inaczej.



Kilka niezbędnych programów


Testowanie kart graficznych

3dmark2006
3dmark2005
3dMark2003
3dMark2001se
3dMark2000
3dMark 99

http://www.futuremark.com/download/

Aquamark
Cinebenchmark

Podkrecanie kart graficznych

Riva Tuner
Powerstrip
Artifact - sprawdzanie artefaktow po podkreceniu karty.

Sprawdzanie stabilnosci CPU - czyli obciazenie ...

Prime95
Stress Prime 2004
SuperPI

Sprawdzenie poprawnosci pamieci RAM

GoldMemory
Download
Memtest

Testowanie wydajnosci komputera

Sisoft Sandra 2004
PcMark 2004
Everest

Indetyfikacja komputera

CPU-Z
WCPUid
Everest
AMD Tool - glownie info o CPU

Testowanie HDD

Hdtach
SpeedFan - za pomoca SMART

Mierzenie temperatur, napiec, predkosci wiatrakow ...

CPU Cool
Motherboard Monitor
NVIDIA System Untility

Testowanie Monitora

Nokia Test Monitor
 

rolar

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2007
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam.
Jestem nowy na forum ale o podkręcaniu mam blade pojęcie. Jednakże mam mały problem. Jak podkręcić procesor w notebooku? Mam DELLa d610 z prockiem PM 1733. Sprzęcik chodzi cichuteńko i prawie wcale sie nie grzeje więc spokojnie procek powinien znieść 1866 a może i wyżej, niestety w biosie opcji jakiejkolwiek modyfikacji czy prędkości szyny czy mnożnika brak. Może ktoś ma na tym polu jakieś doświadczenia???
Pozdrawiam.



-------
wynalazca.info.pl
 

szybki2005

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2007
Posty
140
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Wrocław City
a ja mam płytę K8NF-9 na NF4 i Venice 3000+ i ta płyta nic nie kręci :-/ Do d**y takie coś, ten procesor na 1,8Ghz to paranoja, powinien być na 2,5 minimum a tu taka lipa z mobo :-/
 

mariusz1989

My name is Trance
Dołączył
22 Czerwiec 2007
Posty
2 173
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Bydgoszcz - Jaworzno - Kraków
Gigabyte dodaje do swoich płyt głównych płytę z dodatkami na której znajduje sie taki program jak Easy Tune oczywiscie program słuzy do OC
ale przy wiekszosci płyt głównych tej firmy z chipsetem NF4xx radze zmieniac chłodzenie chipsetu przed OC
 

Barton

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2007
Posty
1 428
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Warto dodać, że na stronie http://www.cpu-world.com można sobie sprawdzić maksymalne temperatury w jakich nasz procek będzie operował i spokojnie kręcić dalej :]

Inna sprawa, że niektóre C2D niekiedy były kręcone do temperatury 110st.C
 

Havier

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Odświeżę temat bo nie wiem gdzie dać moje pytanie.

Posiadam płytę główną Asus P5K3, na niej "siedzi" procesor c2d E6600 oraz DDR3 1333Mhz OCZ'a. Trochę nie ogarniam wszystkich opcji tej płyty więc proszę o pomoc. Mianowicie: obecnie procesor działa stabilnie na 3250MHz (9x360), niestety gdy ustawie wyższy FSB pc nie wstaje pomimo, że napięci podwyższam do 1.41v (z 1.40v). Aktualne ustawienia biosu to:

Ai Overclocking - [Manual]
CPU Ratio Control - [Manual]
Ratio CMOS Setting - [9]
FSB Strap to North Bridge - [Auto]
FSB Frequency - [360]
PCIE Frequency - [Auto]
DRAM Frequency - [DDR3-1440MHz]
DRAM Command Rate - [Auto]
DRAM Timing Control - [Manual]
CAS# Latency - [6 DRAM Clocks]
RAS# to CAS# Delay - [6 DRAM Clocks]
RAS# Precharge - [6 DRAM Clocks]
RAS# Activate to Precharge - [20 DRAM Clocks]
tWR - [Auto]
tRFC - [Auto]
tWTR - [Auto]
tRRD - [Auto]
tRTP - [Auto]
DRAM Static Read Control - [Auto]
DRAM Dynamic Write Control - [Auto]
Transaction Booster - [Auto]
Clock Over-Charging Mode - [Auto]
CPU Spread Spectrum - [Auto]
PCIE Spread Spectrum - [Auto]
CPU Voltage - [1.4000v]
CPU Voltage Ref - [Auto]
Load-Line Calibration - [Auto]
CPU PLL Voltage - [Auto]
DRAM Voltage - [Auto]
FSB Termination Voltage - [Auto]
North Bridge Voltage - [1.55v]
North Bridge Voltage Reference - [Auto]
South Bridge Voltage - [Auto]


Dodam, że pamięci staram się trzymać w granicach 1400MHz.
Co mogę tu śmiało zmienić?

Czy może lepiej zmienić mnożnik i podwyższyć FSB? Próbowałem już i przy tych samych ustawieniach (pamięci na 1200MHz) z mnożnikiem 7x360 PC nie rusza... Nie mam pojęcia dlaczego.

Proszę o podpowiedź.
 

Filips95

Nowicjusz
Dołączył
1 Kwiecień 2009
Posty
17
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Włoclawek
a czy są jakieś programy do podkręcania proca w windowsie (nie w BIOS-ie) czy to głupie pytanie bo tylko w BIOS-ie da się poodkręcić
(AMD Athlon 64 X2 3800+) chciałbym podkręcić go odrobnę, ale jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o OC
 

aswert

Nowicjusz
Dołączył
26 Czerwiec 2009
Posty
29
Punkty reakcji
0
są programy, z płytą główną powinieneś mieć taki, albo ściągnij ze strony producenta mobo. Aczkolwiek nie jest to rozwiązanie bezpieczne, zwłaszcza pod względem stabilności. wszytskie ustawienia masz w biosie i tam spróbuj.
 
M

Mushkin

Guest
Lepiej napisz jakich zasilaczy NIE POLECASZ. A do polecanych dopisz wybitnego wręcz Enermaxa, który bije na głowę prawie wszystko.
 

grider

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2010
Posty
48
Punkty reakcji
0
POLECANE:
Antec, Amacrox, BeQuiet!, Chieftec, Corsair, CoolerMaster, Delta, Enermax, Enlight, Fortron, Gigabyte, Huntkey, Modecom (Volcano, MC), OCZ, Pentagram, Seasonic, SilverPower, Tagan, Tacens, Topower, Zalman

NIEPOLECANE:
Akyga, Codegen, ColorSit, Deer, Eurocase, Everpower, Fever, Gigabajt, Impet, i-box, Logic, Megabajt, Mercury, Mustang, Powercomp, Procomp, Rubikon, Ropla, Take Me, Tracer, Tronje, Xilence

Tylko najpopularniejsze podałem..
 
B

BaRoNeQ

Guest
Teraz jak dla mnie się nie opłaca podkręcać komputera chyba ze niektórzy mają taki sprzęt ze muszą używać wodnego chłodzenia dla lepszego efektu i wydajność . :) Najlepiej komputer podkręcać na zimę gdy jest zimno podkręcany komputer powinien stać w suchym i wentylowanym miejscu . A jeśli chodzi o samo podkręcanie to najlepsze jest podniesienie napięcia w biosie albo można podkręcić zegary różnymi programami do różnych sprzętów jest wszystko do wszystkiego ja używam tylko produktów z odblokowanymi rdzeniami i zegarami . AMD -Black Edition

Podkręcanie komputera zawodowo nazywa się unlocker-sing
 

buba3338

Nowicjusz
Dołączył
24 Styczeń 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
hey! ja mysle ze procesory warto podkrecac, poniewaz one sa po to by je podkrecac :)
 

maciejusek100

Nowicjusz
Dołączył
27 Luty 2014
Posty
135
Punkty reakcji
1
Wiek
25
Miasto
Śląsk
Powiem wam coś :)

Na przykład do karty graficznej AMD Radeon r7 250 wystarczy posiadać program AMD Catalyst Control Center. Jego twórcy zadbali o to aby użytkownik mógł bezpiecznie podkręcić nawet maksymalnie kartę bez obaw że coś się stanie ;)

Wystarczy posiadać program do podkręcania waszej obecnej karty graficznej a nie szukać w "internetach" jakichkolwiek badziewnych programów. Oczywiście nie mówię że np. ten wymieniony na samej górze jest zły.... :)
 

TomsonZ

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2015
Posty
7
Punkty reakcji
0
Podkręcanie karty graficznej to skok max o jakieś 5%, więc nie wiem czy ma to jakikolwiek sens. Co innego procesor, niektóre modele są stworzone do podkręcenia i skok wydajności to około 20 % :)
 
Do góry