Pobieraczek.pl przestaje istnieć. Internauci wygrali wojnę!

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Wojna, którą wypowiedzieli serwisowi Pobieraczek.pl internauci, zakończyła się właśnie ich zwycięstwem. Wczoraj, późnym wieczorem, firma Eller Service, która stała za całym zamieszaniem związanym ze sprawą, ogłosiła zakończenie jego działalności.

W oświadczeniu na stronie programu partnerskiego Pobieraczka czytamy:
"Szanowni Państwo, Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za owocną współpracę w kończącym się 2012 roku. Jest nam niezmiernie miło, że dzięki programowi partnerskiemu Pobieraczek.pl mogliśmy razem realizować nasze wspólne cele. Z tym większym żalem musimy Państwa poinformować o podjętej przez wspólników spółki Eller Service decyzji o zaprzestaniu dalszego świadczenia usługi Usenet. Na taką decyzję wpływ miały miedzy innymi liczne ataki medialne na wspólników oraz niekorzystne dla spółki decyzje Prezesa UOKIK. Dziękując za dotychczasową współpracę, życzymy Państwu dalszych sukcesów na drodze zawodowej, żywiąc jednocześnie ogromną nadzieję na to, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze okazję wziąć udział w innych wspólnych projektach. Z pozdrowieniami, Zespół PP Pobieraczek.pl"

O Pobieraczku pisaliśmy w TECH-u wielokrotnie i nigdy nie było to nic pozytywnego. Od początku serwis ten dał się we znaki wielu mniej świadomym internautom. Jego działalność polegała na dawaniu dostępu do Usenetu (w którym mogliśmy znaleźć darmowe pliki: filmy, muzykę, gry itd.), oczywiście za niewielką opłatą. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie praktyki, których dopuszczał się serwis. Na swojej stronie ogłaszał, że każdy może założyć konto, z którego za darmo będzie mógł ściągać pliki przez 10 dni. W wyniku postępowania, które UOKiK rozpoczął w 2009 roku, ujawniono fakty, które przeczyły tym zapewnieniom. Wraz z rejestracją, podczas której internauci byli zobowiązani podać wszystkie swoje dane osobowe, była zawierana umowa, która obowiązywała nawet przez rok. Ponadto reklamowane "darmowe 10 dni" okazały się fikcją, ponieważ opłaty były naliczane już od chwili rejestracji.

Kolejnym etapem procederu było zastraszanie użytkowników, którzy, czując się oszukani, nie chcieli dotrzymać warunków zawartej podstępem umowy. Internauci wywołali burzę w mediach. Wiele stron przestrzegało przed działalnością Pobieraczka, a poszkodowani wymieniali się na forach swoimi doświadczeniami oraz radzili, jak poradzić sobie z coraz agresywniej atakującą "dłużników" firmą. W końcu liczne skargi spowodowały, że sprawą zajął się UOKiK, którego postępowanie zakończyło się karą dla firmy Eller Service z Gdańska. Firma musiała zapłacić prawie 240 tys. złotych, zmienić sposób zachęcania do założenia konta oraz opublikować decyzję Urzędu na swojej stronie, na okres 6 miesięcy.

Nie było podstaw prawnych, aby wydać decyzję o całkowitym zamknięciu serwisu, jednak internauci nadal prowadzili kampanię przeciwko jego właścicielom. Kampania ta zakończyła się sukcesem i Pobieraczek przestanie istnieć już za kilka dni. Co prawda w oświadczeniu firmy czytamy, że ludzie odpowiedzialni za oszustwo, którym internet żył przez dość długi czas, "żywią ogromną nadzieję na wspólne projekty w przyszłości", jednak sądzimy, że społeczność internetowa wolałaby, żeby z działalnością w sieci dali sobie oni spokój.

Źródło: JG, WP.PL
 

aska1911

Nowicjusz
Dołączył
3 Luty 2013
Posty
160
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Wreszcie przestaną może Ci ludzi oszukiwać niewinne osoby.
 

szymbiel

Nowicjusz
Dołączył
16 Marzec 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
Nie cieszyłbym się zbytnio, ponieważ działają teraz pod inną nazwą
 

inherentny

Geniu Loci
Dołączył
19 Grudzień 2012
Posty
270
Punkty reakcji
13
Miasto
kraków
Zamykają ich, ale i tak imbecyle wysłali mi e-maila po 3 latach bym zapłacił zaległą forsę.
 

notserious

Nowicjusz
Dołączył
17 Wrzesień 2012
Posty
446
Punkty reakcji
16
Wiek
32
Miasto
wlkp
o, w końcu coś pozytywnego zaczyna dziać się w tym internecie. ! Gratulacje:D
 

Incubus3

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2013
Posty
60
Punkty reakcji
10
Miasto
Toruń
Nie możemy się poddawać, trzeba walczyć z nieuczciwością. Po raz kolejny internauci udowodnili, że razem możemy wszystko. Wypędziliśmy ACTA, Pobieraczek też dzięki internautom przestał działać. Tylko pogratulować Polskim internautom, którzy przyczynili się do upadku Pobieraczka!
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Mnie to jakoś dziwi od innej strony. Takiego biednego Kima Dotcoma potrafią zgarnąć w jedno popołudniu, jakieś bardziej lub mniej legalne fora w Polsce też zdarzało się zamykać. A pieprzony pobieraczek.pl hulał tyle dobrych lat i to pomimo wcześniejszych decyzji UOiKu (lub innego urzędu, poprawcie mnie jeśli się mylę, bo nie pamiętam).
 

Incubus3

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2013
Posty
60
Punkty reakcji
10
Miasto
Toruń
Bo za twórcę Megaupload wzięły się służby z USA - oni są lepiej zorganizowani. Swoją drogą jak się później okazało serwis został zamknięty bezpodstawnie i znowu działa, tyle, że pod adresem: http://mega.co.nz/
 

Cyr4x

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
638
Punkty reakcji
20
Bo za zamknięciem Dotcoma stały wielkie pieniądze RIAA, MPAA i innych amerykańskich złodziejskich szajek, działających pod banderą walki z piractwem, ot co. U nas Pobieraczek naciągał szarych Kowalskich, państwo na tym nie traciło, to i w d*pie mieli. Dopiero jak się zaczęła coraz większa afera robić, to dla świętego spokoju firma została zlikwidowana, co by gawiedź uspokoić.
 

goshka

Nowicjusz
Dołączył
24 Sierpień 2011
Posty
18
Punkty reakcji
0
pewnie to nie pierwszy i nie ostatni portal, który w tej sposób naciaga ludzi...
 

pawel16

atrakcyjny gaduła
Dołączył
17 Czerwiec 2006
Posty
1 355
Punkty reakcji
12
Wiek
32
Miasto
Przed komputerem
Masz rację goshka. To nie ostatni i nie jedyny tego typu serwis. Czytałem nawet i miałem okazję zobaczyć dosłownie kopię tego serwisu - tym razem plikostrada. Różnica była jedynie w szablonie (kilka zmian kolorystycznych), no i oczywiście nazwa. Najprawdopodobniej jest to ta sama firma, lecz założona już w innym kraju, mająca na celu czynienie tego samego zła.
 

wwwMwww

Nowicjusz
Dołączył
13 Maj 2013
Posty
21
Punkty reakcji
0
ważne że jest internet ja po dostaniu maila od nich że mam zapłacić pierwsze co wpisałam w google pobieraczek i mi wyskoczyło że to oszuści właśnie dzięki dyskusją na forach się nie przestraszyłam i olałam oszustów :/ gdyby nie to pewnie bym się przestraszyła i zapłaciła :/ ... tacy oszuści są i będą ważne żeby ich demaskować i ostrzegać innych żeby nie dali się nabrać :)
 

middy1983

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2013
Posty
174
Punkty reakcji
4
Wiek
51
Miasto
Montorio al Vomano
Ale tak miało być! Przecież napisano: "dziękujemy za zrealizowanie wspólnych celów"
Cel firmy został osiągnięty! Prezesi firmy też o tym wiedzą.
Nie liczy się decyzja UOPiK ... Liczy się końcowe saldo konta spółki...
Moim zdaniem w Internecie nie mało jest firm otwartych w celu zrobienia szybkiej kasy! Firma powstaje w styczniu - znika w listopadzie by... zmienić logo i obsadę i wystartować ponownie w styczniu kolejnego roku.
Tego jest full tylko nie pisze się o tym w kraju w którym ludzie nie sa nauczeni swoich praw konsumenckich. Przynajmniej 85% z internatów nie rozumie prawa! Wpadną, za coś zapłacą, zapominają i tak biznez się kręci! Mało jest takich którzy roszczą jakiekolwiek prawa. Często kwoty są zbyt smieszne by latać po Sądach!
 

Incubus3

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2013
Posty
60
Punkty reakcji
10
Miasto
Toruń
Szpieggrupa napisał:
Tak sie zastanawiam jak to możliwe dac sie na to nabrac?
Ano można, nigdzie nie było napisane, że trzeba płacić a na ich stronie głównej zawsze były linki, oczywiście tylko dla zainteresowanych, które prowadziły do plików, które były wręcz rozchwytywane przez internautów.
 

majka_k

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2013
Posty
10
Punkty reakcji
0
Dzisiaj w Krakowie odbyła się rozprawa wytoczona przez jedną z poszkodowanych pobieraczkowi. Dobrze, że ludzie decydują się na walkę z nieuczciwością.
 

sosenos

Nowicjusz
Dołączył
30 Lipiec 2013
Posty
19
Punkty reakcji
1
majka_k napisał:
Dzisiaj w Krakowie odbyła się rozprawa wytoczona przez jedną z poszkodowanych pobieraczkowi. Dobrze, że ludzie decydują się na walkę z nieuczciwością.
Jedni się decydują, innym szkoda czasu. Obawiam się, że sporo poszkodowanych się nie upomni o swoją kasę :/
 
Do góry