Płacę za dużo za prąd pomocy

M.T.W.D.

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2012
Posty
252
Punkty reakcji
4
Witam.

Od pewnego czasu przychodzą do nas za duże rachunki za prąd. Ale wczoraj to już przyszedł o wiele za duży a mianowicie 780zl a w domu mamy na prąd tylko telewizor włączony tylko wieczorami. Komputer od popołudnia, lodówka i czasem pralka, nie wspominając o świetle tez tylko jak jest ciemno. A sąsiad na prąd ma wszystko wodę, ogrzewanie itp a płaci mniej nie chciał powiedzieć ile.

Co mogę zrobić z tym prądem? Mogę się gdzieś zgłosić czy coś takiego?

Nie wiem jak spisać ile pobieramy prądu bo mamy nowy licznik Landis + Gyr

Proszę o pomoc.
 

selueno

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2014
Posty
33
Punkty reakcji
1
Zanim wezwiesz elektryka wyłącz bezpieczniki za licznikiem.Jeżeli mimo to licznik wskazywał będzie na pobór prądu znaczy,że jest uszkodzony i pozostaje zgłosić to w ZE a jeżeli nie,załacz bezpieczniki i powyłączaj wszystkie odbiorniki energii w domu.
Wskazanie licznika na zużywanie prądu przy braku podłączenia jakichkolwiek urządzeń wskazywało by na jakieś lewe podłączenie(kradzież),albo upływniść w uszkodzonej instalacji(w przypadku instalacji bez wyłącznika różnicowo-prądowego).
W ostateczności posprawdzaj odbiorniki omomierzem,induktorem,albo obserwując wskazania licznika przy selektywnym ich załaczaniu.
Sposób odczytu licznika znajdziesz w jego dokumentacji technicznej,która wyskoczy z Googla po wpisaniu nazwy i typu.
 

M.T.W.D.

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2012
Posty
252
Punkty reakcji
4
A jak sprawdzić czy jest pobór prądu bo mamy nowy licznik i nie wiem
 

selueno

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2014
Posty
33
Punkty reakcji
1
Wpisz w YouTube>Slimme meter handleing Landis&Gyr< bo nie mogę wkleić linka.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Nooo... zdecydowanie za dużo płacisz. Sprawdź tak jak napisał selueno.

Na liczniku masz diodę która miga jedno mignięcie równa się jednemu przekręceniu tarczy w starym liczniku.

Jaką masz instalację starą czy nową? Masz wyłącznik różnicowo prądowy?
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Chyba nie masz ogrzewania elektrycznego?
Jeżeli nie masz, to pewno elektrycy naliczają Ci należność wedle szacowanego zużycia, bo
"odczytanie wskazań licznika nie jest możliwe".
Na fakturze podany jest numer telefonu - można zgłaszać wskazania licznika samemu. Tamże da się wyjaśnić czy "pfrzyjazny sprzęt" nie przesunął o jedno miejsce przecinka w należności
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Kaja Metrowska napisał:
A może ktoś Ci się podłączył?
Hahahaha.. chyba karaluchy...
Ktoś napewno podłączył niewidoczny kabel który autor nie jest w stanje zauważyć.

Bardzo jestem ciekawy jak rozwiązał sie problem autora...
 

selueno

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2014
Posty
33
Punkty reakcji
1
grzechuu1990 napisał:
Hahahaha.. chyba karaluchy...
Karaluchy są przebiegłe.Może autor powierzył klucze takiemu wielkiemu,,karaluchowi"z za ściany,kiedy wyjeżdżał na urlop żeby mu kwiaty podlewał?
Wystarczyło,że karaluch zdjął pokrywę gniazda czy rozety na ścianie dzilącej ich mieszkania,przewiercił otwór,przeciągnął i podłączył przewód.
Do puszek bez potrzeby rzadko się zagląda.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
No tak zapomniałem, że ludzie są wredni... Rzeczywiście autor nie pisze gdzie mieszka czy w mieszkaniu czy w domu wolnostojącym.
 

M.T.W.D.

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2012
Posty
252
Punkty reakcji
4
Mieszkam w domu jednorodzinnym gdzie g góra jest nie używana. mamy 3 pokoje, kuchnie, i WC licznik mamy nowy a jeśli chodzi o to czy ktoś się podłączył to wątpię bo moja kolonia jest rozciągnięta i sąsiada mam z 200 metrów ode mnie.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Rozumiem, że problem dalej istnieje..

Masz nową instalacje wyposażoną w wyłącznik roznicowo prądowy?
Jak stara jest ta instalacja?
 

selueno

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2014
Posty
33
Punkty reakcji
1
grzechuu1990 napisał:
Rozumiem, że problem dalej istnieje..

Masz nową instalacje wyposażoną w wyłącznik roznicowo prądowy?
Jak stara jest ta instalacja?
Najwyraźniej problem nie jest tak duży,żeby rostrząsać go na forum,skoro autorowi tematu nie zależy na jego szybkim rozwiązaniu.
Może zwykła podpucha a może da się go rozwiązać przy pomocy cęgów dietza,albo kogoś,kto potrafi się nimi posługiwać?
 

M.T.W.D.

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2012
Posty
252
Punkty reakcji
4
To nie jest Tak że mi nie zależy na szybkim rozwiązaniu tylko porostu pracuje poza domem i tam nie mam Internetu a do domu wracam co dwa miesiące. Jeśli chodzi o wyłącznik roznicowo pradowy to nie wiem co to jest a instalacja w domu jazdy nowa

Jest nowa
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Dalej nie napisałeś czy po wyłączeniu wszystkich bezpieczników pobór prądu nadal jest. Powyłączaj wszystkie bezpieczniki w tablicy rozdzielczej i obserwuj wskazanie licznika, czy zmienia się wartość kWh, i czy nadal miga co jakiś czas czerwona dioda. Jeśli będzie nadal naliczał czym prędzej zgłoś do lokalnego zakładu energetycznego. Wezmą licznik na testy i będziesz się mógł starać o odszkodowanie.

Wyłącznik różnicowo prądowy wygląda jak na zdjęciu (wersja jedno lub trójfazowa):
Residual_Current_Devices_RCD_RCCB_ELCB_Circuit_Breaker_OLL2_834.jpg

Najczęściej pisze na nim RCD (lub residual current device) i posiada przycisk TEST (T) który teoretycznie powinieneś wciskać co dwa miesiące w celu zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej...
Przetestuj wyłącznik, jeśli go "wybije" znaczy się, że jest sprawny i w zasadzie można wykluczyć zwarcie doziemne przewodu fazowego instalacji gniazd (oświetlenie z reguły nie jest podłączane pod wyłącznik różnicowo prądowy, tak samo jak wszelkiego rodzaju pompy).
Powinieneś mieć kilka takich wyłączników, przetestuj wszystkie.

Szczerze to najprościej będzie Ci wezwać elektryka, pomierzy miernikiem rezystancję pomiędzy przewodami.
Nie wykluczone też, że któreś z urządzeń może Ci płatać figla....
 

selueno

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2014
Posty
33
Punkty reakcji
1
A jeżeli nadal masz problem ze znalezieniem dokumentacji technicznej licznika LandisGyr to wciśnij ten przycisk na przodzie obudowy i przytrzymaj chwile,aż na wyświetlaczu zaczną przeskakiwać komendy.Kiedy pojawi się SETDATA to znowu wciśnij i przytrzymaj.
Jesteś już w licznikach wszystkich taryf :)
 

M.T.W.D.

Nowicjusz
Dołączył
13 Wrzesień 2012
Posty
252
Punkty reakcji
4
Zadzwoniłem do elektryki i pszyslali jakiegoś gościa który miał sprawdzić licznik, przyjechał zerknął i powiedział że wszystko jest ok a nie patrzał na licznik nawet minuty więc zacząłem się spierać że nie może być ok skoro płacę więcej od sąsiada który ma wszystko na prąd a ja tylko tv, komputer i lodówkę a on do mnie że go to nie interesuje co ja mam na prąd i pojechał.

Co w takim przypadku mam zrobić?

Dzisiaj ma przyjechać kolega elektryk sprawdzić licznik i instalacje dam znać co będzie.
 
Do góry