Piramidy w Gizie i zorze polarne

Status
Zamknięty.

Asia09

Nowicjusz
Dołączył
11 Kwiecień 2006
Posty
96
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Cz-Dz
witam

Mam takie dwa zadania na geografie, nie wiem jak ich szukać, bardzo prosze o pomoc.
Oto pytania:

1. Odszukaj i wypisz najważniejsze informacje dotyczące Piramid w Gizie wg schematu:
a) kiedy powstały i kto został w nich pochowany,
b) wypisz wymiary największej z nich,
c) przed którą z nich znajduje się Sfinks?
d) Jak piramidy zostały ustawione w terenie?

2. W której części atmosfery powstają zorze polarne i jaki mają wpływ na kształtowanie temperatury powietrza na tej wysokości?

Jak znajdziecie to napiszcie też źródło informacji.

z góry dzięki :*

pozdrawiam :D
 

pszczółka

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2007
Posty
160
Punkty reakcji
0
boisz się googli czy zwykłe lenistwo?? <_<

http://www.starozytny-egipt.info/piramidy.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Giza



Piramidy w Gizie to trzy największe piramidy zbudowane w Egipcie. Wszystkie mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Największa z nich, Cheopsa ok. 2560 p.n.e., ma podstawę o boku 227,0 m i wysokość 147,0 m, piramida Chefrena, tzw. Wielki Kefren, jest wysoka na 137,0 m, piramida Mykerinosa ma tylko 62,0 m wysokości. Wokół tych piramid pobudowano szereg mniejszych, przeznaczonych na grobowce królowych i dostojników państwowych. Piramida Chefrena wyróżnia się wykutą obok niej monumentalną rzeźbą Sfinksa.

Jest to największa tego typu rzeźba, kolejne, ustawiane obok grobowców to potężne posągi faraonów. Najbardziej oryginalny wystrój wnętrz zachował się w piramidzie Mykerinosa. Cały zespół wybudowano z różnych kamieni. Dziedzińce wyłożono czarnym bazaltem, kolumny i filary wykonano z czerwonego granitu, ściany miały biały kolor użytych do budowy wapieni i alabastru. Wnętrze pokryto było licznymi inskrypcjami wykutymi w kamieniu. Relief wypełniono niebieskim barwnikiem. Niebieską farbą malowano sufity, na tym tle umieszczono żółte gwiazdy. Do wejścia do komór grobowych, umieszczonych po wschodniej stronie budowli, prowadziły długie rampy w kierunku Nilu. Obok piramid budowano podziemne pomieszczenia dla barek. Przy piramidzie Cheopsa znaleziono jedną z nich.

Istnieje teoria jakoby piramidy wcale nie służyły jako grobowce dla pojedynczych władców, lecz jako kompleks świątynny, na którego terenie rokrocznie odbywała się rytualna procesja pełniona przez najwyższego kapłana - faraona. Miała ogromne znaczenie, gdyż symbolizowała drogę do zaświatów i zmartwychwstanie najważniejszego boga Egipcjan Ozyrysa. Gwarantowało to rokroczne odrodzenie się natury oraz niezmiernie ważne wylewy Nilu. Od wylewów zależała ilość zebranego zboża, czyli dobrobyt poddanych. Według staroegipskiej religii Ozyrys udał się poprzez otwierające się gwiezdne wrota do gwiazd, do "duat" znajdującego się w gwiazdozbiorze Oriona. Przy czym gwiezdne wrota interpretuje się jako specyficzne ustawienie gwiazd - zodiaków zmieniające się w ciągu roku. Kapłani obserwując niebo określali porę roku, rozpoczynała się ceremonia, po której wkrótce wylewał Nil a lud był szczęśliwy i umocniony w wierze, że jest to zasługa kapłanów i faraona - sprzyjało to utrzymaniu władzy przez kapłanów. W ceremonii ważne role odgrywały: Przemierzenie przez Faraona Nilu w barce symbolizujące całoroczną podróż słońca po drodze mlecznej; punkt równonocy wiosennej, gdy Sfinks spoglądał dokładnie na konstelacje Lwa; Piramidy, których wielkość oraz rozmieszczenie odwzorowuje pas Oriona = konstelację gwiezdną, w której miało znajdować się duat; największa piramida, której komnaty odpowiadają drodze Ozyrysa poprzez duat; szyby wewnątrz piramidy wskazujące wybrane gwiazdy umożliwiające podróż duszy do zaświatów (gwiezdne wrota). Same piramidy zostały postawione na pagórkach na płaskowyżu Giza. Pagórki te miały być miejscami tego kultu na wiele lat wcześniej przed budowa piramid - nie dotyczy to Sfinksa, który istniał jak dowodzą niektórzy znacznie wcześniej i posiadał prawdziwa głowę lwa ( później przekuta na głowę ludzka - stad wynika jej nieproporcjonalność względem ciała oraz widoczna erozja korpusu).






Piramidy w Gizie i Sfinks. Piramidy w Gizie są jednym z siedmiu cudów świata, jaki przetrwał do naszych czasów, to namacalny przejaw magii i tajemnicy starożytności. Wraz ze Sfinksem stały się one przedmiotem liczniejszych hipotez i spekulacji niż jakikolwiek inny zabytek, a mimo to na szereg pytań do dzisiaj nie znaleziono odpowiedzi. Wielu ludzi marzy o tym, aby choć raz w życiu ujrzeć piramidy. O dziwo, pierwsze wrażenie często rozczarowuje. Słynne budowle tak bardzo pobudzają wyobraźnie, że ich wyimaginowany obraz może przewyższać rzeczywistość, a nagabywania naganiaczy i właścicieli wielbłądów pozbawiają to miejsce ulotnej mistyki.

Zwiedzanie piramid zaczyna się od najmniejszej 70 m zbudowanej przez syna Chefrena, Mykerinosa (Menkaure 2532-2504 p.n.e). Otaczają ją mniejsze piramidy członków rodziny królewskiej. Do tej piramidy można wejść. Temperatura w niej wynosi około 60 stopni Celsjusza.

Największą i najstarszą spośród trzech głównych piramid jest piramida faraona Chufu (drugi król Iv dynastii; 2589-2566 p.n.e.) znana jako Piarmida Cheopsa. Zbudowana ją z 2,3 mln kamienistych bloków ważących średnio 2,5 tony (niektóre nawet 15 ton). Pierwotnie była wysoka na 146,6 m, ale dziś bez wierzchniej warstwy jest o 10 m niższa. We wnetrzu odkryto trzy splądrowane komory, w których znaleziono jedynie sarkofag Chufu, choć niektórzy archeolodzy wierzą w istanienie czwartej komory z skrólewskimi skarbami. Od wejścia ciasny korytarz zstępujący prowadzi do nieukończonej komory. Odchodzi od niego korytarz wstępujący, który również się rozwidla. Chodnik biegnący w lewo wiedzie do Komory Królowej, w prawo idzie się do wspaniałej Wielkiej Galerii o długości 47 m, za która otwiera się Komora Króla z sarkofagiem. Na wschód od piramidy wznoszą się ruiny królewskiej świątyni pogrzebowej i resztki rampy, a także trzy mniejsze piramidy królowych.

Trzecia piramida to piramida Chefrena. (Chfre, czwarty król IV dynastii 2558-2532 p.n.e.), zbudował swą piramidę na wzniesieniu, dzięki czemu wydaje się wyższa od piramidy ojca, choć mierzy 136, 4 m. Sarkofag faraona mieści się w jednej z dwóch komór. Na wschód od piramidy widać pozostałości świątyni pogrzebowej Chefrena i rampy biegnącej do dolnej świątyni, której strzeż wyrzeźbiony w skale Sfinks. Nazwany prze Arabów Abu al.-Hol (Ten który budzi grozę), potężny kolos do dziś stanowi zagadkę. Sfinks jest bez wątpienia obdarzony twarzą Chefrena, ale jego lwie ciało powstało prawdopodobnie 2600 lat przed narodzeniem faraona. Monument jest w nienajlepszym stanie – nos utrącili mu mameluccy i napoleońscy artylerzyści, a brodę postradał na rzecz Muzeum Brytyjskiego. Miękki wapień poddaje się działaniu czasu, dlatego niedawno przeprowadzono renowację polegającą na uzupełnianiu lwich łap tysiącami ręcznie obrabianych wapiennych bloków.


reszty poszukaj sama :D
 

Lady_159

Nowicjusz
Dołączył
26 Grudzień 2006
Posty
437
Punkty reakcji
0
Miasto
Gdzieś na Śląsku
Spoko, no nie mogę, wręcz zadziwiające lenistwo proszących o nazwijmy to ładnie: "pomoc", i głupota i naiwność pomagających.
Pzdr
 

Asia09

Nowicjusz
Dołączył
11 Kwiecień 2006
Posty
96
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Cz-Dz
dzięki Wam za wszystkie odpowiedzi o piramidach i zorzach polarnych
mam jeszcze jedno pytanie (tylko ja sie zabardzo nie umiem "poruszac" po atlasie) i po prostu nie wiem jaka mam byc odpowiedz

Oto pytanie:
Wymień sąsiadów Tuvalu wraz ze stolicami, zacznij od strony północnej.
pozdrawiam
 
Status
Zamknięty.
Do góry