piramidy finansowe

Promyk Słońca

Bywalec
Dołączył
25 Czerwiec 2010
Posty
1 062
Punkty reakcji
59
Miasto
przestrzeń
Wyobraźmy sobie odwróconą piramidę lub stożek, do którego wlewamy wodę. W jego wierzchołku (odwróconym do góry nogami) jest dziurka, więc woda wypływa. Przed piramidą stoi kolejka ludzi i każdy ma dwa wiaderka - jedno z wodą, a drugie puste. Każdy po kolei wlewa wodę do piramidy i ustawia się w drugiej kolejce do otworu, z którego woda wycieka. Tu napełnia dwa wiaderka i odchodzi do domu z zyskiem 100-procentowym.

Schemat działa, dopóki są chętni do wlewania. Ale wcześniej czy później kolejka tych, którzy chcą wybrać podwójny zysk, przewyższy tych, którzy są skłonni wlać nową wodę (pieniądze) do piramidy.

Schemat, w którym wczorajsi "inwestorzy" są spłacani z pieniędzy dzisiejszych ofiar, jest znany we wszystkich miejscach i okresach - i za każdym razem wywraca się ku kompletnej hańbie organizatora. To klasyczny przykład tego, jak prawa moralne same realizują się w świecie ekonomii.

Rockwell zauważa, że o ile indywidualni budowniczowie piramid mieli możliwość stawiania ich jedynie w czasach hossy, to już piramidy instytucjonalne mogą swobodnie powstawać w każdym momencie.

Czym innym niż piramidą taką, jaką zbudowali Ponzi i Madoff są:

- polski system emerytalny, którego nowi klienci utrzymują starych, albo Otwarte Fundusze Emerytalne, które swój kapitał budują na regularnych przelewach z ZUS-u?

- a giełdy w czasach ostatniej wieloletniej hossy? Rosła wartość akcji praktycznie wszystkich spółek. Dlaczego? Bo ich majątek stale zwiększał się dzięki nowym zastrzykom gotówki... z giełdy.

- a współczesne banki? Gdy tylko powinie im się noga i teoretycznie nie są w stanie zrealizować swoich zobowiązań wobec klientów, zasilane są dodatkowym kapitałem.

http://manageria.gazeta.pl/manageria/1,85811,6098886,Najslynniejsze_piramidy_finansowe_wszech_czasow.html

http://www.bankier.pl/fo/kredyty/multiarticle.html/910448,1,poradnik.html


Czekam na opinię
 

orwellsky

Nowicjusz
Dołączył
8 Luty 2011
Posty
28
Punkty reakcji
0
Miasto
Stare Kiejkuty, Warmińsko-Mazurskie
Na zebraniach tak to już jest, że ktoś musi zacząć.

Zwłaszcza z odpowiedzeniem na pytanie co do tego czy ZUS jest taką piramidą nie mam problemu, jedyna różnica co do "klasycznych" piramid jest taka, że okres zwrotu jest dłuższy i składka w fundusz ma charakter obligatoryjny. Nie zmienia to jednak istoty systemu, co najwyżej może sprawić, że ich upadek będzie bardziej bolesny dla większej ilości ludzi. Tak z resztą już sprawa ma się w Grecji a w Polsce dzięki gmeraniu przy składkach OFE kryzys udało się zażegnać na ten rok, dwa.
 
Do góry