Pierwszy sprzęt dla początkującego DJ-a

Quba88

Nowicjusz
Dołączył
13 Luty 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam, tak jak w temacie poszukuje pierwszego w życiu sprzętu do dj-ki. Nie mam zielonego pojęcia, czego potrzebowałbym na sam początek, ale żeby starczyło mi to na jakis czas (2-3lata). A teraz do rzeczy, na całość mam skromny budżet tj. ok. 2000zł.
Proszę o propozycje, w co w tej kwocie mógłbym się wyposażyć. Chodzi mi o całość od podstaw, kolumny, mixer, 2x CD player (gramofon), jakieś słuchawki, sam nie wiem tak naprawdę czego dokładnie bym potrzebował, aby to wszystko miało ręce i nogi i razem jakoś współdziałało. Czytałem też, że na początek dobre jest, laptop + jakiś program, albo też laptop + np. numark stealth control dj, lub reloop digital jockey. Ewentualnie czy warto dokupić do lapka jakąś kartę muzyczną ? Obecnie posiadam jak już pisałem lapka, w przeciagu miesiąca dojdzie MacBook i miniwieżę Soniacza MHC-EC78. Czy z tych kolumn można by skorzystać ? Czy wogóle w kwocie do 2tys. jestem w stanie cos zakupić, czy lepiej odczekać znowu troche czasu dozbierać do tych. 3 tys ? Za wszystkie porady będę naprawdę bardzo wdzięczny.
 

Greeg

Wredny ch* ;)
Dołączył
9 Lipiec 2008
Posty
3 521
Punkty reakcji
313
Miasto
Kobieta :)
hmm pierwszy w zyciu sprzet do DJ'ki ? fajnie jest przejsc standardowa droge poprzez mixer + gramofony / cd playery, ale raz, ze jest to drogie (gdybys chcial np. rozsadny mixer na 2-3 lata to z miejsca mozesz odrzucic 2-3 kanalowe. Z 4 kanalowych sensowny jest np. http://www.djshop.pl/k2,miksery/i2779,reloop,reloop-rmx-40-usb.html, a to 1400 zl. CD'ki to drugie tyle), a dwa to juz "troche" odchodzi do lamusa. Aha, na twoim miejscu nie zakladalbym, ze pogram na tym sprzecie 2-3 lata. Dopiero zaczynasz wiec bedziesz mial stroma krzywa nauki - po jakims czasie sam doskonale bedziesz czego potrzebujesz. Wywalanie ~3000 zl na poczatek nauki to nie jest najlepszy sposob ;)

Na twoim miejscu skoncentrowalbym sie na cyfrowych kontrolerach. Zalety sa takie, ze zajmuja mniej miejsca, podlaczasz je na USB. Wady ? Pamietam jak pierwszy raz probowalem dj'ki to akurat traf chcial, ze gralem na klasycznym zestawie mixer + 2x CD no i nie powiem - samo juz podlaczenie tego wszystkiego do odpowiednich wejsc sprawialo, ze czlowiek czul sie jak prawdziwy DJ bo po prostu obcowalo sie z czyms rzeczywistym, namacalnym (co w dodatku kosztowalo z jakies 7 tys zl co wtedy bylo dla mnie cena kosmiczna). Przy cyfrowym kontrolerze trudniej o tego rodzaju wrazenia, zwlaszcza tych najtanszych.

No ale do rzeczy.

1. M-Audio X-Session Pro http://www.m-audio.com/products/en_us/XSessionPro.html
Tak naprawde zabawka. Calkiem niezla jak za ta cene (jakos chyba 400 zl), no ale nie czarujmy sie, brak jog'gow dyskwalifikuje to urzadzenie

2. produkty marki Hercules (http://www.djshop.pl/k19,efx-digital-dj/i4182,hercules,hercules-dj-console-mk-ii.html) - nie mialem z nimi do czynienia, ale to jak dla mnie taka firma krzak. Inne firmy (poza M-Audio) znane sa z doswiadczenia w swiecie realnych mixerow, cd-playerow itd. Wiec ja bym te produkty pominal. Poza tym wyglad jog'ow tez mnie jakos nie zacheca

3. produkty Numark i Vestax. Tak naprawde chyba jedyne rozsadne rozwiazania.
a) Numark Total Control (http://www.numark.com/totalcontrol) - cena 700 - 800 zl
To chyba pierwszy tak naprawde dobry, za takie pieniadze, kontroler. Kiedys mialem, swego czasu troche recenzji czytalem. Wiem, ze ludzie grali z tego w klubach i byli zadowoleni. Ja zreszta tez bylem. Kontroler tak naprawde udaje zestaw Mixer + 2x CD. Zalaczony jest soft Traktor LE (ktory mozna za polowe ceny upgradnac do pelnej wersji Pro) i Numark Cue LE. To tez ma swoja wartosc, bo normalnie jakbys chcial byc legal to kosztuje 200 EUR, a tak mozna miec za 100 EUR (choc gwoli sprawiedliwosci nie jestem pewien czy to jest jeszcze aktualne)

Ogolnie kontroler sprawia solidne wrazenie, jest dosc ciezki masywny (jak na taki "komputerowy" kontroler midi), ale jednoczenie ciagle latwo go zapakowac do plecaka. Pamietam to co mnie zaskoczylo to jog'i, ktore sa naprawde dobrze wykonane. Widzialem znacznie gorsze w sprzetowych CD playerach kosztujacych sporo wiecej.

Na twoim miejscu zrobilbym inaczej. Kupil cos drozszego, a po roku, sprzedal to na allegro. Prawdopodobnie stracisz 300-400 zl, no ale lepsze 300-400 zl do tylu i pelna swiadomosc na co chcesz sie przesiasc niz ignorancja i utopienie 2000 zl na hobby, ktore np. po miesiacu Ci sie znudzi ;)

Kombinacja laptop + Numark Total Control jak najbardziej daje rade. No, bedziesz potrzebowal jeszcze interfejsu audio (karty dzwiekowej). Poniewaz masz laptopa wiec zewnetrzny interfejs. To wydatek rzedu 400 zl.

Czyli, ~750 zl (ale Total Control znika ze sklepow no bo sa juz nowsze kontrolery), 400 interfejs audio, sluchawki zamkniete (np. Reloop) ~ 200 zl. Czyli jakies 1400 zl , z oryginalnym Traktor'em +100 EUR = 1800 zl

b) Numark Omni Control - http://www.djshop.pl/k19,efx-digital-dj/i4312,numark,numark-omni-control.html 1150 zl.

Nie mialem go w reku, ale z tego co wiem to jest to tak naprawde Numark Total Control z wbudowanym interfejsem audio no i ladniejszym wygladem. Wiec cenowo powinno Cie to wyjsc podobnie bo nie bedziesz musial interfejsu audio kupowac.

c) Numark Stealth Control - http://www.djshop.pl/k19,efx-digital-dj/i4313,numark,numark-stealth-control.html 1049 zl

To jest taki nastepca Numark Total Control. Tak naprawde za bardzo sie nie wysilili. W stosunku do Omni Control nie ma interfejsu audio, ale dla odmiany pokretla i fadery sa lepszej jakosci (nie takie bezczelne plastikowe czy cholera tam wie z czego one sa)

No ale tak naprawde mozna powiedziec, ze te 3 pozycje sa bardzo do siebie podobne.

d) Vestax VCI-100 http://www.djshop.pl/k19,efx-digital-dj/i3760,vestax,vestax-vci-100.html 1350 zl

O ile w tych innych kontrolerach czuc mimo wszystko "taniosc", tak tutaj mamy juz naprawde solidny sprzet. Zreszta swoje on juz wazy - jakies 4-5 kg. Software na pokladzie to takze traktor LE. Hmm no nie wiem co tu powiedziec - moze tyle, ze z tych takich kontrolerow niskiej / sredniej polki to juz jest taka troche limuzyna :) jog'gi w przeciwienstwie do tych numarka maja czujniki dotyku (do tego regulowane) - to naprawde duzy plus. No i fajne jest to, ze tak naprawde to jest pelnoprawny kontroler midi, a wiec poradzi sobie z kazdym softem, co w przypadku konkurencji czesto nie jest mozliwe (kazde pokretlo wysyla jakis tam komunikat i ciezko sie to edytuje u konkurencji, a czasem w ogole nie mozna).

Potrzebujesz tez interfejsu Audio. czyli mozesz miec problem ze zmieszczeniem sie, 1350 + 400 interfejs + 200 sluchawki. No, moze wyjsc na styk, ale to hmm za ta cene to jest to najlepsza opcja, choc numarki tak jak mowie tez nie sa zle.


Na klasyczny sprzet to 2000 zl Ci nie starczy. Zreszta, no w domu w kolko wyciagac mikser, 2x cd playery, podlaczac to - to naprawde potrafi byc upierdliwe. A tutaj tylko USB, ewentualnie zasilacz , odpalasz kompa i jestes gotowy.
 
Do góry