Pieczywo mieszane i znikoma ilość mąki żytniej. Dlaczego?

vandames

Nowicjusz
Dołączył
21 Maj 2010
Posty
22
Punkty reakcji
1
Witam
Jak powszechnie wiadomo pieczywo żytnie jest zdrowsze od pszennego, a na ten temat powstało już mnóstwo publikacji naukowych potwierdzających tą tezę. Zważając na rynek pieczywa w Polsce dominuje pieczywo mieszane (pszenno - żytnie) tyle tylko, że dodatek mąki żytniej to maksymalnie 20%. Ziarno żyta zawsze było,jest i będzie tańsze od ziarna pszenicy. Więc moje pytanie brzmi: dlaczego producenci nie stosują proporcji 1/1 albo nie zwiększają ilości mąki żytniej w pieczywie mieszanym? Przecież korzyści płyneły by z obu stron. Czy ma to związek z wartością wypiekową mąki? Pozdrawiam
 
E

Elen

Guest
vandames napisał:
Ziarno żyta zawsze było,jest i będzie tańsze od ziarna pszenicy. Więc moje pytanie brzmi: dlaczego producenci nie stosują proporcji 1/1 albo nie zwiększają ilości mąki żytniej w pieczywie mieszanym? Przecież korzyści płyneły by z obu stron. Czy ma to związek z wartością wypiekową mąki? Pozdrawiam
Ano dlatego, ze w tym kraju brak jakiejkolwiek kontroli wiarygodnej. Kazdy kto ma piekarnie robi co mu sie podoba a ludzie to jedza, bo nie maja wyjscia. Tak jest z cenami i tak jest z jakoscia.... wszystkiego. Przykre ale prawdziwe.
 

Marcin Komraus

Nowicjusz
Dołączył
1 Sierpień 2015
Posty
40
Punkty reakcji
7
Wiek
45
Miasto
Śląsk
Też denerwowało mnie to kiedyś, ale od jakiegoś czasu w moim miasteczku w małych piekarenkach można dostać chleb 100% żytni, który zresztą cały czas kupuję :)
 
Do góry