Osadzony w areszcie - pomoc

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Witam, mam wielki kłopot. A więc napisze szczegółowo, ale krótko o co chodzi. Mam 18 lat i słabo sie na tym znam, ale mój chłopak siedzi w areszcie :( również ma 18 lat i osądzono go o "wystawienie" kolegi na którym jego przyjaciel miał zrobić napad, podobno był tam nóż i jego przyjaciel zabrał napadniętemu tylko telefon. Nie wiem czy mój chłopak za wcześniejszą sprawe o pobicie ma prace społeczne, kuratora czy zawiasy. Nie mam pieniędzy na adwokata, jego rodzice tym bardziej i nie wiem co poradzić. POMÓŻCIE!
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Obrońcę może mieć z urzędu, wystarczy o niego wnieść do Sądu na piśmie lub ustnie.
Pomocy wydaje się że potrzebujesz w innym temacie, a raczej powiązanym.
Jeżeli Twój chłopak w wieku osiemnastu lat ma w planach drugi wyrok, to należałoby przemyśleć co z nim nim tak, czy Ty nie staniesz się ofiarą jego kolejnej sprawy. Ważniejsze raczej podejście do życia jego jak i Twoje niż wyrok który może okazać się konieczny aby nastąpiły zmiany.
Powodzenia.
 

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
A co jeżeli nie wie, że może cos takiego złożyć na piśmie lub ustnie a nikt mu o tym nie powie? I wtedy nikt go nie obroni? Jezeli ma zawiasy to mogą mu nałożyć drugi wyrok czy czeka go odwieszenie, dołożenie za tą sprawe i wiezienie? Mój chłopak nie wiedział co robi.. widziałam go przed pójściem do aresztu i widziałam, że żałuje tego wybryku, pozatym dowiedziałam sie, że był zastraszany i ktoś mu kazał wystawić kolege..
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
weronciak napisał:
A co jeżeli nie wie, że może cos takiego złożyć na piśmie lub ustnie a nikt mu o tym nie powie? I wtedy nikt go nie obroni?
Z pewnością dowie się jeśli nie od prokuratora to od sędziego
Jezeli ma zawiasy to mogą mu nałożyć drugi wyrok czy czeka go odwieszenie, dołożenie za tą sprawe i wiezienie?
Jeżeli zostanie skazany, to tak.
Mój chłopak nie wiedział co robi.. widziałam go przed pójściem do aresztu i widziałam, że żałuje tego wybryku, pozatym dowiedziałam sie, że był zastraszany i ktoś mu kazał wystawić kolege..
Sama przeczysz sobie: nie wiedział i ktoś mu kazał, nie zupełnie znaczą to samo.
 

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Bo przeczytałam na internecie, że zawiasy odwiesza sie, jeżeli ktoś popełnił takie samo lub podobne wykroczenie a lekkie pobicie z kolegami a rzekomy "napad" to co innego i nie rozumiem dlaczego za te niby "wystawienie" ma dostać taką samą kare jakby brał w tym udział. ;)
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
weronciak napisał:
Bo przeczytałam na internecie, że zawiasy odwiesza sie, jeżeli ktoś popełnił takie samo lub podobne wykroczenie a lekkie pobicie z kolegami a rzekomy "napad" to co innego i nie rozumiem dlaczego za te niby "wystawienie" ma dostać taką samą kare jakby brał w tym udział.
Bo takie jest prawo.
Art. 280. § 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Art. 18. § 1. Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu.
§ 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.
§ 3. Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.
 

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Rozumiem a jeszcze takie pytanie, jeżeli jest pełnoletni to mógł dostać adwokata z urzędu? jest jakaś możliwość skontaktowania sie z tym adwokatem, jezeli został mu przydzielony?
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Według nowych przepisów pełnomocnik z urzędu przysługuje każdemu kto o niego wystąpi, niezależnie od stanu majątkowego.
Od sądu jednak zależy,(w wypadku przegranej) odpłatność za usługę. Z reguły jest cedowana na skarb państwa.
 

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Ja rozumiem, ale jeżeli dostał adwokata z urzędu to można sie z nim jakoś skontaktować?
 

Asia Swiader

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
41
Punkty reakcji
0
Tak można. Jeśli tw9j chłopak m s zawiasy i w tym czasie w ktòrym popełni przestępstwo i zostanie skazany wyrokiem, wtedy zawiasy się odnawiają. Przepraszam za to co napisze, ale twòj chłopak doskonale wiedział co robi biorąc w tym udział, i doskonale wiedział, że ma wyrok w zawieszeniu i, że jeśli policja go zlapie odnowi mu się wyrok, ściągnął te problemy troche na własne życzenie,rozumiem, że był zastraszany, ale takie sprawy jak zastraszanie,nękanie czy groźby zglasza się policji,bo to jest karalne. Jeśli jesteś pelnoletnia ( nie wiem jak jest w przypadku kiedy nie) a twòj chlopak jest w areszcie możesz ubiegać się o widzenie,ty lub jego rodzice wtedy się dowiesz n s jakim etapie jest wszystko.
 

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Tylko teraz pytanie jak sie skontaktować z tym adwokatem przydzielonym z urzędu? Ale niekoniecznie zawiasy sie odnawiają, bo na internecie pisało zupełnie co innego :)
Jeżeli wiem coś nowego w sprawie a nie jestem wezwana do prokuratury to mogę tam pójść i poprosić o spotkanie, gdyż mam ważną informacje do przekazania?
 

Asia Swiader

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
41
Punkty reakcji
0
Tak moźesz nikt ci tego nie zabroni choć jeśli to naprawde istotne to lepiej by było jakbyś poszła z tym na policje, oni już będą wiedzieli co mają z tym zrobić. Nie chce cię martwić ale wiem, że jeśli ktoś popełnia przestępstwo i ma juź wyrok w zawieszeniu to wyrok jest odnawiany.
 

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Na policję nie mam po co iść, bo policja już tą sprawe zakończyła i wszystko trzeba kierować do prokuratury, bo oni wszczęli sprawe. Czytałam na internecie, że zawiasy odnawiają, jeżeli sie zrobi to samo przestępstwo lub podobne a pobicie i "wystawienie" kolegi, żeby zrobić napad to jest zupełnie co innego, więc może dostanie kolejne zawiasy. Zobaczymy jak sprawa się potoczy.
 

Asia Swiader

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
41
Punkty reakcji
0
Nie zawiasy odnawiają się z chwilą popełnienia przestępstwa. Nie dostanie kolejnych zawiasòw , bo tak raczej się nie da, nie ważne co zrobił ważne, że popełnił przestępstwo.
 

weronciak

Nowicjusz
Dołączył
4 Luty 2016
Posty
8
Punkty reakcji
0
Nie wiem. Z tego co wynika na internecie to zawiasy sie odnawiają, jeżeli popełnia sie to samo przestępstwo lub podobne, więc nie wiem, ale nie jestem też pewna czy je ma.
Wie ktoś czy mogłabym wpłacić za chłopaka w areszcie kaucje?
 
Do góry