....Ogrzewanie domu , czy takie ktoś ma?

lissica

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2015
Posty
89
Punkty reakcji
4
Jeśli się tlko ma takie możliwoci warto w bardziej przyjazne opały zainwestować, tym barrdiej, że teraz w miastach często są pobierane próbki z pieca zeby sprawdzić czym też mieszkańcy palą i wychodzą niezłe kwiatki. Kolejny sezon grzewczy przed nami, zrobilam już rodzicom na epellety.pl zamówienie i zapas na całą zimęa
 

mazi07

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2012
Posty
110
Punkty reakcji
2
lissica napisał:
Jeśli się tlko ma takie możliwoci warto w bardziej przyjazne opały zainwestować, tym barrdiej, że teraz w miastach często są pobierane próbki z pieca zeby sprawdzić czym też mieszkańcy palą i wychodzą niezłe kwiatki. Kolejny sezon grzewczy przed nami, zrobilam już rodzicom na epellety.pl zamówienie i zapas na całą zimęa
Jak długo czekasz na zamówienie??
Ile pelletu na sezon zużywają??
 

ZarembaRadek

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2017
Posty
4
Punkty reakcji
0
Patrząc na to jakie teraz jest zanieczyszczenie powietrza przez palenie różnymi rzeczami to wolę swoje ogrzewanie elektryczne. Duża wygoda, spokój, bezpieczeństwo i czysto. Nie mam w domu komina (żadnego), o wentylacje dba rekuperator, więc ciepło mi kominem nie ucieka (a jak podają fachowcy to prawie 25% ciepła z domu idzie przez komin właśnie). Myślałem o pompie ciepła ale jej koszt i długi czas zwrotu inwestycji powoduje, że to nie robi się takie opłacalne. Mam u siebie panele na podczerwień od Eco Partner i jestem zadowolony. Jest ciepło, fajnie się tym steruje i wychodzi się dobrze na takim ogrzewaniu. Dynamiczne sterowanie to strzał w dziesiątkę.
 

mimikra

Nowicjusz
Dołączył
12 Październik 2016
Posty
102
Punkty reakcji
3
Co myślicie o ogrzewaniu biomasą? Chyba to coraz popularniejszy opał i na pewno mniej problemtyczny od węgla, bo mniej pyli i nie zostawia tyle popiołu po spaeniu
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Węgiel to już lipa się robi. Nie wiem o co chodzi ludziom z tym węglem. Kuzyn kupował na zimę 2017/2018 Orzecha II (kop.Wujek) pod Warszawą i we wrześniu płacił 970zł za tonę.
Ma dom II piętrowy wolnostojący na pipidówie no ale niby ogrzany itp. Tylko do teraz poszło 3,5 tony węgla więc łącznie wypitolił ponad 3000zł. Na dodatek pieca koksowego trzeba pilnować.
Mało to razy pojechali na weekend i gdy wrócili to w chałupie sople? Ja na gaz w tym sezonie wydałem około 2400zł i nic mnie nie inetersuje. Piec ma komputer i ustawiam jak ciepło ma grzać i kiedy.
Dodatkowo są czujniki temperatury (strefy - piwnica, piętro, poddasze oraz zewnętrzny). W czym ten wegiel jest tańszy od gazu jeśli w chałupie są okna z wyższej pułki (3 szyby) a ocieplenie zrobione z głową?
Zimę zakończę na 3000zł na gaz. Nie dość że się nic przy tym nie narobiłem to jeszcze oszczędziłem a kuzyn już się zastanawia kupić jakiś asfalt bo już wie że jeśli mrozy nie puszczą no to nie wyrobi się z "tonarzem".
Jedyny problem w Polsce to taki że PIEC droższy niebawem będzie od nowego samochodu i za to PIS powinien sie zabrać - za ten cały pier****ny wolny handel! Ja za swój piec płaciłem w prawdzie 9500zł
ale przywiozłem go z Włoch czyli z kraju w którym PIECE nie idą. U nas podobne są od 18 do nawet 24tys.zł! Przecież to jest chore! Która babcia z renciną 1000zł kupi piec za 24000zł??????
 

mazi07

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2012
Posty
110
Punkty reakcji
2
warto pomyśleć o pompie ciepła. Nie trzeba martwić się zakupem jakiegokolwiek opału. Nie ma spalania więc jest to ekologiczne ogrzewanie.
 

Pancake

Nowicjusz
Dołączył
12 Kwiecień 2016
Posty
4
Punkty reakcji
0
A co z ociepleniem domu? Bo to też ogranicza wydatki na ogrzewanie. Pianka IZOPLUS to profesjonalne uszczelnienie elewacji, poddaszy, garaży, fasad, balkonów etc. Jest łatwa w montażu, chroni przed wilgocią - zresztą sami poczytajcie o jej właściwościach!
 

KP24

Nowicjusz
Dołączył
18 Wrzesień 2018
Posty
7
Punkty reakcji
0
Grzeję gazem od początku, dwadzieścia lat.Dwudziestoletni Wailant, dom ocieplony dziesiątką styropianem, okna trzyszybowe.myśle o zmianie piecze na nowszy, ale na razie jest ok.
 

domi12

Nowicjusz
Dołączył
16 Październik 2018
Posty
70
Punkty reakcji
2
Znaczący wpływ na koszty ogrzewania ma również stolarka okienna i drzwiowa.
 

blaszanozeba

Zbanowany
Dołączył
3 Marzec 2016
Posty
89
Punkty reakcji
1
Jak dom ma okna trzyszybowe z dobrym współczynnikiem przenikania ciepła oraz dom porządnie ocieplony to najtaniej będzie ogrzewać pompą ciepla, tym bardziej, że ich ceny spadły, a w naszym klimacie spokojnie wystarczy powietrzna pompa ciepła. Dobrym producentem jest polski Apic https://www.a-pic.pl
 

kaziuziuta

Nowicjusz
Dołączył
1 Grudzień 2011
Posty
95
Punkty reakcji
2
Mam dom ok. 200 m2 i spalam tonę węgla + 2 przyczepy drewna z pobliskiego tartaku (270 zł za przyczepę). Wychodzi ok. 1500 - 1700 za sezon. Pompa ciepła oraz inne cudowne wynalazki to porażka.
 

mazi07

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2012
Posty
110
Punkty reakcji
2
Mam dom ok. 200 m2 i spalam tonę węgla + 2 przyczepy drewna z pobliskiego tartaku (270 zł za przyczepę). Wychodzi ok. 1500 - 1700 za sezon. Pompa ciepła oraz inne cudowne wynalazki to porażka.
Tonę węgla na cały okres grzewczy?? <wow>
Policz ile kosztuję Ciebie obsługa tego pieca. :)
 

kaziuziuta

Nowicjusz
Dołączył
1 Grudzień 2011
Posty
95
Punkty reakcji
2
Raz na 4 godziny trzeba podłożyć oraz raz na tydzień wyczyścić z sadzy - tyle w kwestii obsługi. No i raz na sezon trzeba wyczyścić komin.
 

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
Teraz coraz więcej osób wybiera dobre, bezpieczne i sprawdzone metody. Na pewno to na co warto teraz jest zwrócić uwagę to folie grzewcze
Można się na nie zdecydować w każdym momencie, nie tylko na samym etapie budowy domu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

malgorka

Nowicjusz
Dołączył
2 Maj 2023
Posty
16
Punkty reakcji
0
Bardzo dobre są panel na podczerwięń marki Oxyly ekologiczne, ekonomiczne bezpieczne przy dzieciach ogrzewania
 

Aridn

Nowicjusz
Dołączył
5 Październik 2023
Posty
87
Punkty reakcji
0
Cześć Panowie!
Staram się wesprzeć teścia w przebudowie ogrzewania przed zimą. Co wg Was jest najlepszym źródłem ciepła w stosunku koszt instalacji/koszt eksploatacji/wydajność?
Stary domek powojenny 130 m2, po modernizacji ocieplenia. Aktualnie grzane ekogroszkiem. Już od jakiegoś czasu przymierzali się do wymiany pieca, ale przy obecnej sytuacji cholera wie, na co się zdecydować. Chcą przyspieszyć decyzje o wymianie przez cenę węgla, która zwala z nóg.
Przyłącza gazu nie ma, jedynie zbiornik zewnętrzny wchodzi w grę. Rozważali peleciaka (ale to dalej trzeba się bawić w dźwiganie i obsługę tego, a oni coraz starsi. Tutaj plusem jest to, że w razie awarii ostatecznie można drzewem palić), pompa ciepła ( od firmy http://www.klimat-tech.pl/ ) - niby spoko, ale nie mają paneli i koszty eksploatacji i montażu tez wyjdą spore. Rozważali grzanie klimatyzacją, ale boją się o wydajność tego rozwiązania. Może piec elektryczny? No ale tu nie wiadomo jak dalej z cenami prądu.
Jakieś rady? Będę wdzięczny!
 

Manets

Nowicjusz
Dołączył
27 Listopad 2023
Posty
36
Punkty reakcji
0
Jeżeli elektryka to tylko PC ( jak masz kasę to gruntowa , jak masz mniej kasy to dobra powietrzną ) i wcale nie musi być z fotowoltaika
Jak chcesz Gaz to montuj gaz
Rachunki eksploatacji Gaz-PC są mniej więcej podobne tylko przy PC możesz za rok dwa zamontować PV i będzie taniej ( jak nie masz teraz aż tyle kasy ) a przy gazie nie masz takiej możliwości.
Zerknij sobie na pompy ciepła od Vaillant https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/grupy-produktowe/pompy-ciepla/
 
Do góry