Obliczenia na dlugosci i szerokosci

Status
Zamknięty.

metyl1987

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2010
Posty
13
Punkty reakcji
1
Witam.
Moj problem dotyczy wizowania anten na duze odleglosci. Czy jest mozliwe(ewentualnie z jakiego wzoru to policzyc) wyznaczenie kata obrotu anteny wzgledem polnocy/poludnia wskazywanych przez kompas? Do dyspozycji mam wspolrzedne 2 punktow w formacie dziesietnym.
Drugie pytanie: jak wyznaczyc odleglosc miedzy tymi punktami.

Zalezy mi na tym aby nie uzywac mapy do tych celow, a jedynie obliczac, oczywiscie jesli jest taka mozliwosc.
Jestem laikiem jesli chodzi o geografie.
Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam
 

Julka89

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2010
Posty
2 342
Punkty reakcji
79
Miasto
mój kawałek podłogi
masz współrzędne? Co do obliczenia odległości bez mapy to chyba da się, ale w wielkim uproszczeniu... jedyne co na myśl mi przyszło to to aby zrobić rysunek pomocniczy i połączyć te dwa punkty linią prostą. W punkcie pierwszym i drugim poprowadzić proste prostopadłe, jedna jako szerokość, druga długość danego punktu. Z tych prostych otrzymasz prostokąt, czy jakąś inną tam figurę a odległość to będzie ta przekątna tej figury. Dalej obliczasz 2 boki w szerokości uwzględniając wschód zachód i stopień 180 i wyliczasz przekątną pewnie z twierdzenia Pitagorasa. Musisz znać ile to jest 1 stopień to ile jest kilometrów i wiedzieć, że 1 stopień ma 60 min.

Co do pierwszej części nie jest ona dla mnie zrozumiała, nie wiem jakie mam dane....

Możesz napisać treść zadania?

P.S. Dawno gegry nie miałam, więc może się mylę...
 

metyl1987

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2010
Posty
13
Punkty reakcji
1
sam sobie zycie komplikuje i innym;p
zajmuje sie ogolnie pojeta komunikacja radiowa
mam 2 punkty A i B, ktorych wspolrzedne znam, potrzebuje wyznaczyc azymut z punktu A do B wzgledem polnocy lub poludnia na kompasie tak abym mogl antenke w punkcie A przekrecic wedlug kompasu o okreslona ilosc stopni wzgledem polnocy/poludnia. z mapa nie nastrecza to wiekszych trudnosci jednak bylem ciekaw czy nie da sie wyliczyc kata azymutu algebraicznie. gdybym chcial policzyc to wzgledem trzeciego punktu(punktu odniesienia) musze miec jego wspolrzedne i widziec go potem(co nie zawsze jest mozliwe), dlatego chcialbym liczyc to przy odniesieniu ogolnie do jakiegos kierunku. szczerze,nie wiem nawet czy jest to mozliwe przy danych wejsciowych w postaci 2 punktow.
Sorki za zawracanie glowy, moze zostane przy mapie.;)

Julka89 dzieki za odpowiedz:)
 

Julka89

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2010
Posty
2 342
Punkty reakcji
79
Miasto
mój kawałek podłogi
Musiałam sobie wytłumaczyć co to ten azymut (bo nie wiem, tzn. już wiem :D )

Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale może tak, spróbuj zrobić sobie rys. pomocniczy. Narysuj 2 punkty. Połącz je prostą tak by powstał odcinek. Jeden z tych punktów wyznacz jako środek okręgu, a drugi jako punkt leżący na okręgu. Cyrklem dorysuj okrąg . Od środka okręgu poprowadź prostą w kierunku NS. I od N lub S do punktu ze wzoru matematycznego oblicz długość łuku. Ze wzoru matematycznego znając promień (odległość) policzysz cały obwód koła który ma 360 stopni. Ułóż proporcję. 360 stopni - cały obwód
X stopni - długość łuku

X stopni = 360 stopni * długość łuku podzielić przez cały obwód

Nie wiem czy o to Ci chodziło. Starałam się jak najdokładniej opisać to co miałam na myśli.


P.S. To nie jest zadanie ze szkoły z lekcji, czy jest? Bo coś trudne, ja czegoś takiego w szkole nie miałam...
 

metyl1987

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2010
Posty
13
Punkty reakcji
1
ok, sprobuje zrobic tak jak mowisz.

Nie ze szkoly, na szczescie juz jakis czas temu skonczylem szkole;)
 

Julka89

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2010
Posty
2 342
Punkty reakcji
79
Miasto
mój kawałek podłogi
No spróbuj :) Napisz czy coś wyszło i czy i to Ci chodziło.
Tak myślałam, że nie ze szkoły, po tych azymutach :D
A można wiedzieć gdzie takie obliczenia wykonujesz i w jakim celu?
Dziwne, że pomysłu na obliczenia szukasz na forum, gdyż czasem mam wrażenie, że większość to nastolatkowie, którzy nie koniecznie zaglądają do tego działu, a
jak już coś to by zadać pytanie i otrzymać gotową odp. by zbytni się nie napracować....
 

metyl1987

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2010
Posty
13
Punkty reakcji
1
zajmuje sie instalacja internetu bezprzewodowego, laczeniem sieci punk-punkt, zawsze sprawdzam wczesniej czy jest widocznosc miedzy punktami,ale przy duzych odleglosciach i przy tegorocznej pogodzie moment zwizowania anten wymagal uzycia dokladnej mapy i zwyczajnego nakreslenia sobie tego azymutu i to skracalo prace, teraz mialem zamiar znajac sposob obliczenia napisac sobie cos takiego na telefon z gps. do tej pory probowalem z wyznaczaniem punktow pomocniczych i z funkcjami trygonometrycznymi i udawalo sie dopoki jeden z punktow znajdowal sie na rowniku ;p

dzieki za odpowiedz, w najblizym czasie sprawdze

co do tego co sie dzieje na forach to masz racje, niestety taki trend
 

Julka89

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2010
Posty
2 342
Punkty reakcji
79
Miasto
mój kawałek podłogi
Och, kolego :) spadłeś mi z nieba :)
Skoro ja Ci w małym stopniu pomogłam :) to może się odwdzięczysz, bo sama mam mały problem właśnie z internetem bezprzewodowym. Kurczę, sama to się zbytnio nie znam, może to z faktu iż tym nie interesuję się, a może, że nie ma mnie kto tego nauczyć.... Bo chodzi o to że cały czas mi przerywa połączenie i nie wiem co zrobić. Może ma to związek z tym iż jakieś hm... 3 czy 4 miesiące temu ktoś mi zrobił włam do kompa... sama już nie wiem... za każdym razem każdy mówi coś innego....

P.S. Chyba lepiej będzie jak odp. mi prywatnie bo zaraz moderator wali mi (i Tobie) kolejne 20% za prowadzenie rozmowy nie na temat i robienie oft. (czy jakoś tak)
 
Status
Zamknięty.
Do góry