Obliczanie sumy szeregu w języku C

scholastyka

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2015
Posty
1
Punkty reakcji
0
Czy mógłby mi ktoś pomóc w napisaniu programu, który bd obliczał sumę szeregu: 1/x + 2/x2 + 3/x3 + ... + n/xn. Wczytywanie wartości n może być realizowane przy pomocy parametrów wywołania programu lub funkcji czytających znaki z konsoli (getchar, scanf, itp.) Skorzystać trzeba z pętli for lub while. Program powinien dodatkowo być odporny na to, że jeśli poda się za x lub n literę lub inny znak nie będący cyfrą, to program pokaże błąd i napisze, żeby podać cyfrę. Czy mógłby mi ktoś poprawić program?

Oto co napisałam do tej pory:

#include<stdio.h>
#include<math.h>
int main()
{
float n;
printf("Podaj liczbe wyrazow szeregu: ");
scanf("%f", &n);
float x;
printf("Podaj argument x: ");
scanf("%f", &x);
for (n = 1; n<?; x; n0++)
{
float i;
i = n/pow(x,n)
}
printf("Suma= " %f, i);
}

W pętli fo, przy drugim n jest znak zapytania, ponieważ nie wiem, jak zapisać w pętli for, że n ma się zaczynać od 1, a kończyć na tym, który wpisaliśmy, po tym jak program o to poprosił?
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Nikt Ci nie pomoże. Programistyka od 2015r siadła. Nie ma nic za darmo. Ludzie którzy uczą się programowania niechętnie się tym dzielą. I mają rację. Do wszystkiego musimy dojść sami. Podstawy programowania w C to np. 100zł. Tyle kosztuje jedna książka ot by Stephena Praty "Szkoła programowania". Skromna kolekcja ANSI C, C#, C, C++, Objective C, Visual C, VisualC++, Ansi C++, CGI dla C i kilka innych to tysiak i to z palcem nie powiem gdzie. Kolejną rzeczą jest ich zawartość. Praktycznie każda pow. 1000 stron. Ile to czasu by to poznać?
Na swoim przykładzie powiem że 7,8,9h dziennie x 1000dni. Dopiero wtedy zaczniesz być początkującym "juniorem".
Wejdź sobie tu:
https://4programmers.net/ do działu NEWBIE i tam zadaj pytanie.
To chyba ostatnie forum w Polsce w którym żyje jeszcze jakaś pomocność. A dlaczego w innych miejscach zmarła?
To proste. Programiści zarabiają kwoty netto od 15000 do 45000zł miesięcznie.
Mój komputer do nauki języków C,C#,C++,JAVA i innych kosztował ponad 7000zł (płyta + proc + RAM + grafika). Dodatkowo 2500zł monitory, dyski, systemy i oprogramowanie. Samo poznanie takich IDE jak IntelliJ IDEA, Visual Express 2013, Visual Studio 2017 Community i masy innych to dobre pół roku. Pełen pakiet Visual Community 2017 (wsio na dysku!) ma ponad 90GB!

W dzisiejszych czasach nie ma szans na bezpłatną pomoc. Programiści wygryzają się jeden po drugim. Oczywiście chodzi o stołki i kasę. Im mniej NOWYCH tym wyższe zarobki. Ktoś kto zainwestował 50000zł w studia, 12000zł w sprzęt, 5000zł w oprogramowanie ( a wierz mi na słowo honoru że ludzie siedzą na Community Pro za 2500zł a nie na jakims smiesznym Notepadzie++ za friko), ktoś kto wsadził w książki 2000zł oraz ktoś kto spędził tysiące godzin na nauce nie puści pary z ust.
Pomoc dla początkujących jeszcze jest ale dla młodych juniorów już nie. Do wszystkiego dochodzisz sam w zaciszu domowym. Na tym polu bitwy standardem jest 8 rdzeni i 32GB RAM. Normą RAID 4 x 1TB. Normą monitory IPS >22". Normą Autocad, Corel, Adobe CS LS. Jeśli dorzucisz do tego wszystkiego jeszcze mikrokontrolery i skromny warsztat elektronika (stacje BGA, oscyloskop, mikroskop) to cena startu winduje o kolejne 15000zł. Fakt jest jeszcze taki że w formie B2B w UK zarabiasz od 7000GBP w górę i to często zdalnie. Dwa takie kontrakty = 14000GBP :) dlatego zacznij od książek. Wyjdziesz na tym znacznie lepiej jak z pomocnością na forach.

for (n = 1; n<?; x; n0++)
a tak nie idzie? :
for (n = 1; n<x; n0++)

No i na koniec: nie ucz się C. To archaik. Microsoft zrezygnował z C we wszystkich Visual Studio od 2010 począwszy na 2017 definitywnie skończywszy.
Dzisiaj tylko C++. W Community 2017 nie ma nawet załączonych standardowych bibliotek do C i IDE nie rozpoznaje nawet takich jak <stdio.h>.
Takie czasy.
 
Do góry