NSZ

S

serwor

Guest
Gwardia Ludowa w czerwcu 1942 liczyła ok. 3 000[6] członków, jesienią 1943 ok. 6-7 tys.[7] w tym 1500[7] ludzi w oddziałach partyzanckich - zanotowano zmniejszenie ich liczebności w porównaniu z okresem letnim, gdy liczyły ponad 2 tysiące, z badań historyków przeprowadzonych po 1989 wynika, iż rzeczywista liczba żołnierzy GL (od 1 stycznia 1944 przemianowanej na AL), wynosiła na wiosnę 1944 ok. 5 000[8] żołnierzy. Z obliczeń wynika, że przeciętny wiek żołnierza GL wynosił 30 lat, ale 66% ogółu gwardzistów nie przekroczyła 30 roku życia, zaś w oddziałach partyzanckich 80% miało poniżej 30 lat. Pod względem składu socjalnego około 41% stanowili chłopi, 29% robotnicy, 4% inteligencja, 22% inni i bez zawodu. Napływ do GL chłopów był wzmocniony przez dwa czynniki: niejednokrotnie nierozważne akcje zbrojne GL w konsekwencji prowadzące do odwetu Niemców na cywilnej ludności wiejskiej oraz fakt, iż wstępujący w szeregi GL chłopi nie mieli świadomości o powiązaniach PPR i GL z ZSRR[9]. Ponad 37% miało przeszkolenie wojskowe w przedwojennym WP, zaś około 20% walczyło w wojnie obronnej Polski 1939 r. Około 10% przeszło z ZWZ-AK lub BCh. Oprócz Polaków w GL brali udział zbiegli z niewoli niemieckiej jeńcy radzieccy i żydowscy uciekinierzy z Gett, aczkolwiek nigdy nie byli grupą dominującą. Trzon organizacji stanowiła dążąca do walki zbrojnej młodzież, w tym przechodząca z innych organizacji. We wrześniu 1943 GL otrzymała pierwsze niewielkie zrzuty broni z ZSRR - do końca roku w sześciu zrzutach dostarczono niewiele ponad 100 sztuk broni.

A wiec to wedlug ciebie podludzie?

A co do mordu w Owczarni ,IPN badal te sprawe i nie znalazl dowodow kto to zrobil,a przeciez co jak co ale wladze IPN lewicowe na pewno nie byly.
Jakby tylko mieli jakies dowody na pewno by je podali.

W 2007 Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu prowadziła kilkuletnie śledztwo w sprawie zamordowania w dniu 4 maja 1944 w Owczarni (tzw. mord w Owczarni), przez oddział Armii Ludowej[, 18 żołnierzy 15 Pułku Piechoty Armii Krajowej "Wilków" i usiłowania zabójstwa 13 innych. Propaganda okresu PRL przez długi okres twierdziła, że było odwrotnie. Instytut Pamięci Narodowej w lipcu 2007 umorzył postępowanie w sprawie tego mordu – z powodu dużego dystansu czasowego, śmierci potencjalnych świadków i braku dostatecznych dowodów uzasadniających popełnienie zbrodni
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
No i co z tego czy to znaczy ze nalezalo robic wszystko by przeciagac okupacje na terenie Polski?!...
Może to pewien paradoks, ale TAK.
Nie zapominaj że Amerykanie znaleźli się w Normandii dopiero w czerwcu 1944 roku.

Po za tym to właśni Niemcy powstrzymali stalinowską inwazje na Europe.
Plan "6 lipca 41" nigdy nie został zrealizowany, na skutek prewencyjnej inwazji niemieckiej, 2 tygodnie wcześniej,
Stalin stracił ponad 85% zdolności bojowej, a mimo to na tych 15u % jakie mu zostało doszedł do Berlina.
(więc nawet nie chcę sobie wyobrażać co by było gdyby....).

Wedlug ludzi z filmiku nalezalo nie uzywac broni to moze Niemcy nie mordowali by nas,cos podobnego zastosowali Zydzi
Najprawdopodobniej;wystarczy przyjrzeć się Dani, Francji, a nawet Białorusi(!!!), by mieć porównanie.

Dlatego ich sasiedzi z sasiednich odcinkow Akowcy czesto wydawali im po upadku powstania legitymacje
Za co po wojnie ('45) gwardziści w "podziękowaniu " sumiennie mordowali żołnierzy AK.
 
S

serwor

Guest
Najprawdopodobniej;wystarczy przyjrzeć się Dani, Francji, a nawet Białorusi(!!!), by mieć porównanie.

Jesli porownujesz sytuacje w Polsce z Francja i Dania to swiadczy ze nie masz pojecia o czym piszesz,Niemcy nigdy nie planowali zniszczenia tych narodow,Polacy mieli byc nastepni po Zydach.
A jesli chodzi o Bialorus,tam istnialy odzialy partyzanckie o wiele wieksze niz w GG[wiesz co to GG?] .
Tam Rosyjska partyzantka walczyla z dywizjami frontowych zolnierzy III Rzeszy.

Skala walk partyzanckich bylo o wiele wieksza niz u nas.
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
Polacy mieli byc nastepni po Zydach.
Źródło!
A jesli chodzi o Bialorus,tam istnialy odzialy partyzanckie o wiele wieksze niz w GG[wiesz co to GG?] .
I wielotysięczna białoruska armia pro niemiecka oraz cały aparat białoruskiego państwa.( Wiesz co to samoobrona?)

wiesz co to GG?
Ja zupełnie na serio ,myślę że Ty nie wiesz.

Właściwie serwor to nie wiem co chcesz udowodnić? Czy to że kolaboracja z czerwoną zarazą była uzasadniona? Bo jeśli tak to dalsza dyskusja niema nawet najmniejszego sensu, Z resztą sama taka myśl, jest tak skończenie absurdalna że nawet jej komentowanie jest na tyle zbędne co wręcz zastanawiające.
Z drugiej jednak strony spotkałem się z człowiekiem który bajki grossa taktował zupełnie serio. No cóż jednak głupota ludzka nie zna na granic i to wcale nie jest jak widać banał, i pewnie w związku z tym jeszcze nie jeden raz będzie dane nam usłyszeć o złym NSZcie i dobrej(eh, nawet przez palce to nie chce przejść)armii czerwonej, o bandyckiej AK i bohaterskim UBP.
 
S

serwor

Guest
Czlowieku ,ile ty masz lat?!
Nikt cie nie uczyl histori?
Po pierwsze to przeciez podstawa w histori o II wojnie swiatowej , cele niemcow w stosunku do narodu polskiego!
Ty o tym nie wiesz?!
To po co zabierasz glos w tym temacie .tobie brakuje podstaw.

Ale dam ci link ,niech serwor nauczy cie tego czego nie zrobila szkola,trudno.

Generalny plan wschodni

Głównymi założeniami "Nowego Ładu" miały być: hegemonia III Rzeszy niemieckiej od Portugalii do Uralu, całkowita eksterminacja Żydów oraz większości Słowian, a także germanizacja, przesiedlenia lub fizyczne wyniszczenie innych pomniejszych grup ludnościowych[5][4] których odpowiednia część została by zakwalifikowana jako "małowartościowa" pod względem rasowym. W stosunku do Rosjan zalecano całkowite biologiczne unicestwienie metodą wstrzymania przyrostu naturalnego[4]. Zamierzano pozostawić ok. 3-4,8 mln[2][6] Polaków w charakterze niewolniczej[1] siły roboczej.

Plany te częściowo opierały się na wcześniejszych koncepcjach i założeniach Niemiec z I wojny światowej, które również przewidywały podobne rozwiązania jak wypędzenia Polaków i Żydów oraz osadnictwo niemieckie na terenach Europy Środkowo-Wschodniej[7].

Ostatecznym celem "Dużego Planu" była germanizacja elementów "wartościowych rasowo", czyli osobników posiadających z punktu widzenia niemieckiej eugeniki pożądane cechy rasowe, przekształcenie grupy ok. 14 mln ludzi w niewolników w charakterze siły roboczej oraz wysiedlenie na Syberię lub wyniszczenie 51 milionów Słowian (w tym 80-85%[9][10][11] Polaków, 50%[3] Czechów i Morawian, 65% Ukraińców i 75% Białorusinów a także bliżej nieokreśloną liczbę Rosjan i Tatarów Krymskich). Na terenach przeznaczonych pod kolonizację planowano osiedlić w ciągu pierwszych 10 lat realizacji planu 4 mln[1] osadników niemieckich a w dalszych latach jeszcze 6 mln[1], oraz Germanów z innych krajów.

28 maja 2002 rada Wydziału Rolnictwa i Ogrodnictwa Uniwersytetu Humboldta[18] w Berlinie wydała oświadczenie[19], w związku z 60 rocznicą przekazania tekstu Generalnego Planu Wschodniego Reichsführerowi SS, Heinrichowi Himmlerowi – stwierdzając w nim m. in :

Zgodnie z narodowosocjalistyczną teorią rasową, prawie cała polska ludność była uważana według Generalnego Planu Wschodniego za ludzi gorszej kategorii, niemożliwych do zniemczenia.


I wielotysięczna białoruska armia pro niemiecka oraz cały aparat białoruskiego państwa.( Wiesz co to samoobrona?)

O czym ty piszesz?
Przeciez Bialorusi wtedy nie bylo,pierwsze Bialoruskie panstwo to dopiero powstalo teraz ,po upadku ZSRR.
 

rws

Nowicjusz
Dołączył
28 Październik 2010
Posty
278
Punkty reakcji
27
Serwor jesteś strasznie stronniczy w tym temacie niczym jakiś sekciarz. Nie wiem czy ktoś z Twojej rodziny był w GL/AL jesli tak to nie powód by wypisywać takie brednie. Piszesz idiotyzmy o jakiś kłótniach politycznych wszczynanych przez NSZ a jednocześnie bronisz GL...która wydawała Gestapo żołnierzy AK i NZS, która oprócz sabotażu i szpiegostwa na rzecz ZSSR zajmowała się także rabunkami, gwałtami i zwykłą działalnością kryminalną. Tak...GL można zdecydowanie nazwać podludźmi była to banda kryminalistów i zwyrodnialców. Oto kilka akcji GL (nie mam czasu na podanie innych źródeł teraz więc tak na szybko z wikipedi):

W połowie 1943 oddział "Liska" wymordował rodzinę Olszowych z Łążka Zaklikowskiego, jedynie za to, iż wcześniej złożyli meldunek na policję, że ich okradziono.

29 maja 1943 zamordowano Władysława Kiełczewskiego, właściciela majątku i jego pokojówkę, demolując zabudowania gospodarcze.

23 grudnia 1942 „Lisek” i oddział GL wymordował w Trzydniku Dużym rodzinę Wójcickich – Stanisława (lat 40), jego żonę Józefę (31) oraz brata Jana (38), należących do NSZ.

Pewnie jako typowy propagandzista napiszez ze NSZ też mordowali tylko ze jakoś nie słyszałem zeby mordowali kobiety czy wydawali komuchów gestapo oraz aby zajmowali się działalnością kryminalną.

A tu krótka charakterystyka GL przez jednego z żołnierzy NSZ:

"(...) była to zbieranina kryminalistów, wymuszających od ludności haracze, siejących terror, gwałcących i rabujących co popadło. Po ostrzeżeniu ów "batalion im. Kilińskiego" rozhulał się jeszcze bardziej. Chłopi nie chcieli wzywać Niemców – wezwali nas. Sądów polskich wówczas nie było. Pozostał samosąd. (...) Dałby Bóg, bym dożył dni, gdy o tych sprawach pisać się będzie i mówić bez żadnych zahamowań.(...)"

W GL byli tak "wybitni" podludzie jak Mieczysław Moczar. Pisałeś też ze niektórzy z NSZ mieli wyroki w AK (ja o tym nie słyszałem ale niech będzie) a wiesz ile wyroków miało "ludzi" z GL?

Wez skoncz juz kłamać człowieku jesteś całkowicie nieautentyczny.
 
S

serwor

Guest
Pewnie jako typowy propagandzista napiszez ze NSZ też mordowali tylko ze jakoś nie słyszałem zeby mordowali kobiety czy wydawali komuchów gestapo oraz aby zajmowali się działalnością kryminalną.
Widac wlasnie po tym ze ty jestes stronniczy poniewaz ja pisze o czesc NSZ a w zasadzie o ich kadrze oficerskiej i nikogo nie nazywam podludzmi,ty podajesz niesprawdzone fakty jak te o mordzie w Owczarni lub piszesz o jednym oddziale Liska.
Co do NSZ to oczywiscie ze wydawali ludzi lewicy Niemcom,oczywiscie ze czesc kadry wspolpracowala i kolaborowala,ale to cos innego?

A co do mojej rodziny ,tak sie dziwnie stalo ze brat mojego dziadka byl policjantem na kresach i byl wiezniem Ostaszkowa,nigdy nie wrocil.
Ale to nie ma nic wspolnego z tematem.
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
Czlowieku ,ile ty masz lat?!
Prawie 30.
Nikt cie nie uczyl histori?
Uczyli, uczyli, a teraz to ja uczę.

Po pierwsze to przeciez podstawa w histori o II wojnie swiatowej , cele niemcow w stosunku do narodu polskiego!

To nie podstawa w historii II WŚ a co najwyżej temat poboczny. Wiem jakie były cele Niemców.

Ty o tym nie wiesz?!
No właśnie, o czym?

Generalny plan wschodni
Więcej książek! Mniej internetu!

O czym ty piszesz?
Przeciez Bialorusi wtedy nie bylo,pierwsze Bialoruskie panstwo to dopiero powstalo teraz ,po upadku ZSRR.
Coś takiego,teraz się dowiedziałem że w 1918 roku nie było Białorusi. ;) Masz dla mnie jeszcze jakieś rewelacje serwor? :]

Co do NSZ to oczywiscie ze wydawali ludzi lewicy Niemcom,oczywiscie ze czesc kadry wspolpracowala i kolaborowala,ale to cos innego?
A to "szlachetne" GL nie wydawało żołnierzy polskich w ręce gestapo? a chociażby tow. Bierut? Racja, tego pewnie w sowieckich agitkach nie napisali. Więc skąd masz wiedzieć. :]
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
Jesli o tym nie wiedziales a nie wiedziales bo chciales linki to ....brak slow.

Za komuny to bylo w 8 klasie podstawowki
.
Czytaj ze zrozumieniem, bo widzę że masz z tym bardzo poważne problemy.
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
Mozesz to jakos rozwinac bo za Chiny nie rozumie o czym piszesz.
Min. o 39 batalionach BOK. Wybacz, ale ja za bardzo nie rozumiem czego tu można nie rozumieć. Chyba napisałem najprościej jak mogłem.

Coś ogólnie o Białorusi (w IIWŚ) możesz obejrzeć tutaj:
http://www.tvp.pl/vod/dokumenty/historia/bialorus-pod-niemiecka-okupacja/wideo/bialorus-pod-niemiecka-okupacja-cz3/4280960
 
S

serwor

Guest
No to zdaje sie ze tych 39 batolinow nigdy nie wzielo udzialu w walkach,zreszta oni nawet bronie nie mieli,karabin mial co 6-7 zolnierz,a ciekawe czy mieli amunicje.
Partyzantow bylo w tamtych rejonach prawie 400 tys wiec roznica jest jak 1:20.
 

Neriw

Nowicjusz
Dołączył
8 Sierpień 2009
Posty
265
Punkty reakcji
14
No to zdaje sie ze tych 39 batolinow nigdy nie wzielo udzialu w walkach,zreszta oni nawet bronie nie mieli,karabin mial co 6-7 zolnierz,a ciekawe czy mieli amunicje.
Co prawda BKO( a wł.BKA) niezostało nalezycie wykorzystane, ale WSS Weissruthanien już wałczyło.
Partyzantow bylo w tamtych rejonach prawie 400 tys wiec roznica jest jak 1:20.
Co prawda bolszewicka partyzantka na Białorusi była silna ,BA! ,chyba nawet silniejsza niż w Rosji. Mimo to zobacz co to była za "partyzantka" i ilu naprawdę liczyła członków. Niemniej jednak sprzeciw wobec sowieckiej zarazy deklarowało pod koniec 1943 roku około 80% Białorusinów, ale to przecież nie ten temat :) off top!
P.S.
wiec roznica jest jak 1:20.
I jeszcze widzę że masz problemy z matematyką bo, przy twoim założeniu że było tych sowieckich partyzantów 400tyś(podkreślam nawet przy założeniu)
To nijak nie daje to różnicy 1:20 ,a tylko 1:4,5-5.
 
S

serwor

Guest
No to nie jest jakos specjalnie wazne ale jesli tych Z BKA bylo 20 tys a partyzantow radzieckich okolo 380 tys to w zaokragleniu bylo jak 1 do 20.

Juz nie mowiac o uzbrojeniu jednych a braku broni u drugich.
Partyzanci mieli nawet bron przeciwpancerna.

Ale zaraz dostanie op... za pisanie nie na temat.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Jedno pytanie Serwor. Piszesz, że w odróżnieniu od AK i NSZ, żołnierze AL byli rozstrzeliwani na miejscu. Gdzie znajdowały się stalagi i oflagi dla żołnierzy AK i NSZ?
 
S

serwor

Guest
Jedno pytanie Serwor. Piszesz, że w odróżnieniu od AK i NSZ, żołnierze AL byli rozstrzeliwani na miejscu. Gdzie znajdowały się stalagi i oflagi dla żołnierzy AK i NSZ?
Pisalem o powstaniu warszawskim ,jesli nie doczytales. Anglicy ostrzegli Niemcow ze AKowcy sa ich zolnierzami,nawet oficjalnie wzieli ich na stan jakis dywizji angielskich.

Oflagi i stalagi powstancow warszawskich

NSZ malo mnie obchodzi,prawdopodobnie wyszli z cywilami w koncu malo kto od nich mial bron.
 
S

serwor

Guest
I coś to dało?NSZ nie wzięli na stan.
Jak nie dalo,AK mialo uprawnienia jak zolnierze liniowi,zobacz linki o stalagach i oflagach.
Siedzieli razem z zolnierzami wrzesnia.
O NSZ nie wiem,czesc pewnie tez dostala legitymacje.
Legitymacje AK wydawali dowocy odzialow na lini frontu ,na barykadach a tam malo bylo ludzi z NSZ.

Nie zapominajmy ze w powstaniu zginelo tez prawie 3000 zolnierzy z I armi LWP,Belringowcow.
Oni tez mieli problemy aby przezyc po upadku powstania.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Racja jeśli chodzi o PW, to cześć rzeczywiście poszła do obozów jenieckich, no ale z AK. Co się zaś tyczy Berlingowców, to byli to ochotnicy, którzy zostali zesłani jako desant do pomocy powstańcom. Pechowo prosto na karabiny maszynowe Niemców. Mało się mówi o tej rzezi. Oczywiście ten pech pozwolił Stalinowi pozbyć się najbardziej patriotycznie zaangażowanych żołnierzy.
 
Do góry