Nowoczesne państwo czy ciemnogród?

  • Array

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Co to jest według Was nowoczesne państwo? Najpierw to trzeba ustalić. W kwestii tolerancji to takiej Japonii czy Szwajcarii do Polski daleko i to bardzo a są to kraje ktore dogonimy za 50 lat.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Herb, Twoje przypuszczenie nie jest poparte doświadczeniami z przeszłości - za rządów "prawie prawicy" (w każdym razie nie PO i nie UW itp.) media wypowiadały się często przeciwko prawicy. Rzecz w tym, że nie stosowano metody faktów dokonanych w dziedzinach pozamaterialnych. A i materialnie... Czyż nie toczyły się prace związane z dobrami i dochodami kleru (kościoła)?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
oj chyba telewizja publiczna miała wtedy ogromne doświadczenie w nietolerowaniu innych poglądów niż rządowe
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Jedna telewizja przeciwko wszystkim... Zresztą liczba konferencji prasowych była nawet na korzyść PO. I wiernie pokazywano napaści Giertycha na Dorna.

Co to jest nowoczesne państwo?
Nowoczesne jest to, co nie jest wzorowane na doświadczeniach z przeszłości - inne ma cele, inne sposoby osiągania celów itp

Intuicyjnie odczuwane jest, że nowoczesne znaczy PO-stęp-owe - lepsze, przydatniejsze
Ale również bardziej "przyjazne" (wrrr - zaloguj się i podaj dane)
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
danielr9 napisał:
Cóż...widocznie nie potrafisz odróżnić liberalizmu gospodarczego od politycznego.
Ale to Twój problem. Są na to leki - książki, ale na Twoim miejscu zacząłbym od nauki czytania.
Czyli na przykład to, że rząd Chin sztucznie zaniża wartość swojej waluty to jest według Ciebie przykład liberalizmu gospodarczego?

Edycja:

Ponieważ czasem miewasz problem ze znaczeniem słów których używasz to Ci trochę pomogę i postaram dać jakiś ogólny pogląd na to czym jest ten liberalizm gospodarczy:

Liberalizm gospodarczy, liberalizm ekonomiczny, laissez faire, leseferyzm - system poglądów ekonomicznych i oparty na jego zasadach typ polityki gospodarczej, których fundamentem jest całkowita neutralność państwa i innych organizacji gospodarczych i politycznych wobec przebiegu procesów gospodarczych.
No może rzeczywiście ja czegoś tu nie odróżniam, ale jak dla mnie zaniżanie wartości swojej waluty, żeby wesprzeć eksport* czy zakaz strajkowania to jednak jest ingerencja w przebieg procesów gospodarczych.


* Czy przypadkiem Mikke nie twierdził, że celem gospodarki jest import? To tak w kwestii tego czy Chiny naprawdę są przykładem państwa, który postępuje według mądrości głoszonych przez KNP.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Frasunek napisał:
Czyli na przykład to, że rząd Chin sztucznie zaniża wartość swojej waluty to jest według Ciebie przykład liberalizmu gospodarczego?
No jeśli inni swoje waluty też sztucznie zaniżają to po to jest Rząd, żeby chronić interesy swojego Państwa.
Poza tym pamiętaj o tym, że w Chinach sytuacja była nadzwyczajna i bez tzw. zamordyzmu nie osiągnięto by tyle w tak krótkim czasie.
Ja nie uważam, że Chiny są wzorem...
Uważam tylko, że przykład drogi jaką Chiny poszły jest doskonale obrazującym w jaki sposób należy prowadzić interesy państwa, które z głębokiego kryzysu wychodzi na mocarstwo światowe. Kryzys chiński sprzed 1970 roku nie mylić z "kryzysem" z Grecji ostatnich lat.
Bo to co się działo przed 1970 w Chinach to tylko Szatan wie....bo piekłem to można było nazwać spokojnie.
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
danielr9 napisał:
No jeśli inni swoje waluty też sztucznie zaniżają to po to jest Rząd, żeby chronić interesy swojego Państwa.
Ja się Ciebie zapytałem:

Czyli na przykład to, że rząd Chin sztucznie zaniża wartość swojej waluty to jest według Ciebie przykład liberalizmu gospodarczego?
więc:



danielr9 napisał:
na Twoim miejscu zacząłbym od nauki czytania.
No, chyba, że ta zmiana tematu to Twoja kapitulacja w kwestii tego, kto z nas musi sobie poczytać czym jest liberalizm gospodarczy.

No to wracając do głównego tematu to stwierdziłeś, że Chiny to przykład państwa, które odniosło sukces stosując metody pajaca Korwina, więc guzik mnie obchodzi, że Chiny coś muszą, bo inne państwa coś rzekomą robią. Nijak się nie ma to do tego, że:

- Chiny nie postępują według programu KNP,
- życie w Chinach wcale nie jest lepsze niż w Polsce,
- gdyby Chińczyków byłoby tylu co Polaków Chiny nie byłyby żadną potęgą, byłyby państwem o wiele słabszym od Polski.
- Polaków nigdy nie będzie tylu co Chińczyków, więc stwierdzenie, że naśladując Chiny staniemy się potęgą jest absurdalne.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Frasunek napisał:
No, chyba, że ta zmiana tematu to Twoja kapitulacja w kwestii tego, kto z nas musi sobie poczytać czym jest liberalizm gospodarczy.
Kolego świat nie jest albo czarny albo biały.
W najgłębszych socjalizmach znajdziesz też różne elementy m.in kapitalizmu....i nie o tym teraz piszemy.
Dlatego śmieszą mnie Twoje wcinki w temat bo odnosisz się kompletnie nie na temat.
Ja Ci próbuję wytłumaczyć dlaczego socjalizm nie działa a Ty się czepiasz definicji i zaczynasz mi cytować JKM....proszę Cie, opanuj sie.
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
danielr9 napisał:
Kolego świat nie jest albo czarny albo biały.
Śmiesznie to brzmi w ustach kogoś, kto nie ma najmniejszych oporów przed pisaniem rzeczy takich jak "socjalizm powoduje ubóstwo".



danielr9 napisał:
Ja Ci próbuję wytłumaczyć dlaczego socjalizm nie działa
Nic mnie nie obchodzi co Ty próbujesz. Interesuje mnie co Ci wychodzi.

A wychodzi Ci pisanie bzdur takich jak "Chiny to bogatszy kraj z programem ala JKM, więc powinniśmy zastosować ten program i też się staniemy bogatsi", gdy w rzeczywistości to, że Chiny są bogatsze od Polski wynika z tego, że są od niej o wiele większe. Jeżeli wziąć pod uwagę liczbę ludności to Chiny są od Polski zdecydowanie biedniejsze.

Poza tym żyjesz w swoim własnym świecie, gdzie jak UE coś robi w sprawie gospodarki to jest to komunizm, a gdy w gospodarkę ingeruje Komunistyczna Partia Chin to jest to coś co koniecznie trzeba zrobić, więc całe to ingerowanie nie przeszkadza ci w uznawaniu ich gospodarczych liberałów. Dopóki nie opuścić tego swojego świata to nic nikomu nie wytłumaczysz, co najwyżej możesz kogoś rozśmieszyć.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Czy Ty czytasz co ja pisze? W 1970 Chiny socjalistyczne pod wodzą Mao Tsetunga byly 20 krotnie biedniejsze od Polski. Dzis sa mocarstwem bo zmienili polityke i odeszli od socjalizmu. Zrozum to wreszcie. Ty kompletnie nie rozumiesz tekstu pisanego jak z Toba pisac?
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
danielr9 napisał:
W 1970 Chiny socjalistyczne pod wodzą Mao Tsetunga byly 20 krotnie biedniejsze od Polski. Dzis sa mocarstwem bo zmienili polityke i odeszli od socjalizmu. Zrozum to wreszcie. Ty kompletnie nie rozumiesz tekstu pisanego jak z Toba pisac?
1. To Ty musisz zrozumieć, że Chiny nie odeszły od socjalizmu, a jedynie go zreformowały tak, żeby jako tako działał. Podawanie sukcesu Chin jak przykład na to, że Korwin ma rację świadczy o tym, że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.

2. Chiny są potęgą tylko i wyłącznie dlatego, że mają ponad miliard ludzi. Gdyby mieli tylu ludzi ile Polska byliby o wiele od nas słabsi, więc tak naprawdę ciężko znaleźć argument za tym, abyśmy porzucili kapitalizm i przerzucili się na socjalizm w wersji chińskiej.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
co do Chin to pamiętajmy że udaje im się utrzymać jeszcze niskie płace bo miliony Chińczyków przenosi się ze wsi do miast. Ten proces się jednak powoli kończy, gdyż pewna ilość musi pozostać. Poza tym pracownicy tam nic nie znaczą, jak lokalny kacyk partyjny bedzie miał udział w jakiś fabrykach to wraz z lokalną sitwą spowodują że nikt nie pomyśli o strajku o domaganiu się godziwej płacy. Po prostu ten kacyk spotka się z lokalnym prokuratorem, ten otrzyma godziwy prezent i pracownik może sobie poszukać sprawiedliwości chyba po śmierci. Poza tym nie istnieją tam koszty związane z ochroną środowiska, u nas żeby spełnić normy trzeba wydawać kasę a tam buduje się szybko i byle jak żeby jak najszybciej zarabiać juany. A że nie ma czym oddychać, a co to ich obchodzi, rozda się łapówki w kilka miejsc i na papierze okaże się że niebo jest krystalicznie czyste.
Chiny to po prostu połączenie reżimu z niekontrolowanym kapitalizmem, a wszystkie skrajności są złe
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Frasunek napisał:
1. To Ty musisz zrozumieć, że Chiny nie odeszły od socjalizmu, a jedynie go zreformowały tak, żeby jako tako działał.
Żartujesz sobie? W Chinach socjalizm? Toś przywalił...turlam się ze śmiechu.



Frasunek napisał:
Podawanie sukcesu Chin jak przykład na to, że Korwin ma rację świadczy o tym, że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.
Dlaczego?



Frasunek napisał:
Chiny są potęgą tylko i wyłącznie dlatego, że mają ponad miliard ludzi.
Hahaha....to oświadczam Ci, że w Chinach od 30 lat jest prowadzona polityka jednego dziecka.
Obecnie w niektórych obszarach kraju jest ujemny przyrost.
Za Mao Tsetunga ludność Chin była może o 10% niższa niź obecnie.
Chiny pomimo, że liczyły ponad miliard obywateli to były o wiele biedniejsze niż Polska.



Frasunek napisał:
Gdyby mieli tylu ludzi ile Polska byliby o wiele od nas słabsi
To dlaczego mniejsze kraje od Polski są znacznie silniejsze gospodarczo?
Skoro Ty uważasz, że przeludnienie w kraju wpływa na wzrosty gospodarcze to dlaczego Afryka jest biedna?
Po prostu smieszą mnie Twoje wywody....dziecinada.
Szukasz wszelkich głupich analogii żeby wytłumaczyć się z głupoty, którą tu przedstawiasz na forum
Proponuję Ci zmienić strategię: Dokształć się i opieraj najpierw się na wiedzy i potem kształtuj swój światopogląd w sprawie.
A nie odwrotnie: Najpierw przyjmujesz światopogląd...by nastepnie próbować go udowodnić byle czym.



shogu napisał:
Chiny to jest rynsztok nowocześnego świata.
Kup sobie wycieczkę do Szanghaju.
Zobaczysz technologię, która do Europy dotrze za 20 lat i miasta jakie w Polsce będą za 100 lat.
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
danielr9 napisał:
Żartujesz sobie? W Chinach socjalizm? Toś przywalił...turlam się ze śmiechu.
A co mnie obchodzi, że turla się ze śmiechu ktoś komu się wydaje, że Unia Europejska to komunizm, a Chiny to liberalizm gospodarczy? Jak nie masz argumentów to zamilcz, a jak się chcesz turlać ze śmiechu to wracaj do przedszkola.

A jak postanowisz, że jednak nie jesteś przedszkolakiem, ale "oczytanym intelektualistą" to mi oczytany intelektualisto powiedz czy słyszałeś o czymś takim jak "jeden kraj, dwa systemy" i jak się to ma do tego, że Chiny rzekomo porzuciły socjalizm w latach 70?

danielr9 napisał:
Bo w Chinach jest bardzo słabo z wolnością gospodarczą.



danielr9 napisał:
To dlaczego mniejsze kraje od Polski są znacznie silniejsze gospodarczo?
Na coś takiego to sam sobie odpowiedz


danielr9 napisał:
Szukasz wszelkich głupich analogii żeby wytłumaczyć się z głupoty, którą tu przedstawiasz na forum
Są tylko dwa kraje mniejsze od Polski w które są od niej znacząco silniejsze gospodarczo. Żadne z tych państw, ani nie zachowuje się jak Chiny, ani nie podąża za światłymi naukami błazna w muszce.

Edycja:

Nie 2, ale 4 kraje. Żaden z nich, ani nie przypomina Chin, ani fantazji Korwina.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Frasunek napisał:
Bo w Chinach jest bardzo słabo z wolnością gospodarczą.
To w UE jest gorzej z wolnością gospodarczą jeżeli o tym chcesz pisać.
Piszemy w kontekście socjalizmu...do wolności gospodarczej cywilizacji ludzkiej jeszcze daleko - niestety.



Frasunek napisał:
A co mnie obchodzi, że turla się ze śmiechu ktoś komu się wydaje, że Unia Europejska to komunizm, a Chiny to liberalizm gospodarczy?
Tobie za to się wydaje, że UE to liberalizm i kapitalizm...a Chiny to Socjalizm.
Nie wiem czyje tezy są bardziej śmieszne :)



Frasunek napisał:
Są tylko dwa kraje mniejsze od Polski w które są od niej znacząco silniejsze gospodarczo. Żadne z tych państw, ani nie zachowuje się jak Chiny, ani nie podąża za światłymi naukami błazna w muszce.
Za to jest cała masa większych i słąbszych gospodarczo.
Pisane o tym, że to liczba ludności kraju decyduje o rozwoju gospodarczym jest po prostu DEBILIZMEM.
Sorry, że tak ostro...ale takie są fakty. Sam to zaczałeś.
 
M

MacaN

Guest
Frasunek napisał:
Są tylko dwa kraje mniejsze od Polski w które są od niej znacząco silniejsze gospodarczo
Holandia, Belgia, Austria, Szwajcaria, Wlk. Brytania, Nowa Zelandia, Kuwejt, Katar, Luksemburg, Monako, Izrael... Długo można wymieniać, bo dla mnie siła gospodarki to bogactwo ludzi mieszkających w danym kraju.
 
S

serwor

Guest
danielr9 napisał:
Żartujesz sobie? W Chinach socjalizm? Toś przywalił...turlam się ze śmiechu.
Chcesz powiedziec ze ustrój Chin to kapitalizm?!
A więc to twoj eden?
Do tego mamy dążyc, to jest wzorem dla ludzi?

Pełny protekcjonalizm, waluta sterowana przez panstwo i kurs sztywny tej waluty. Panstwowa kontrola nad prywatnymi firmami, pilnowanie aby co najmniej 50% było w rekach Chinskich.

MacaN napisał:
Są tylko dwa kraje mniejsze od Polski w które są od niej znacząco silniejsze gospodarczo
Holandia, Belgia, Austria, Szwajcaria, Wlk. Brytania, Nowa Zelandia, Kuwejt, Katar, Luksemburg, Monako, Izrael... Długo można wymieniać, bo dla mnie siła gospodarki to bogactwo ludzi mieszkających w danym kraju.
Sorry , ale jak wyliczyles ze na przyklad Luksemburg jest silniejszy gospodarczo od Poilski?!
W czym to widac bo raczej nie w PKB bo Polska ma PKB cos z 10 razy taki jak te panstewko.
Gospodarka dla mnie to przemysl, rolnictwo, handel itd.
Luksemburg to raj podatkowy nic wiecej, żadnego przemyslu, rolnictwa.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
serwor napisał:
Chcesz powiedziec ze ustrój Chin to kapitalizm?!

A więc to twoj eden?

Do tego mamy dążyc, to jest wzorem dla ludzi?
Kapitalizm to nie ustrój. Wbij sobie to do głowy.
Nigdy nie pisałem tego co sugerujesz, nie o tym piszemy.
 
Do góry