Nieśmiertelność duszy. Pytania.

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
We wszystkich religiach pochodzących z "korzenia chrześcijaństwa" przedstawiamy jest wizerunek raju, gdzie po śmierci dusze dobrych ludzi wędrują do wiecznej szczęśćliwości.
Jako typowy Polak zostałem też wychowany w duchu wiary w taką wizje raju.
Bardzo często o tym myślę i to analizuje.
I tak sobie myśle, że wielu wyznawców takiej wizji raju, którzy mają w domu swoje ukochane czworonogi (psy, koty) często myślą w kategoriach:

"a przecież fajnie by było żeby nasz ukochany piesek Bambik też znalazł się w raju".

O ile dobrze kojarzę nie tylko w USA ale nawet w Polsce są cmentarze dla psów.
Mimo swojego agnostycyzmu i antyklerykalizmu sam się na łapię na takim myśleniu o Bambiku.

Można w tej kwestii iść dalej i zadawać kolejne pytania.

A mianowicie.

Wszystkie istoty żywe (ludzi, zwierzęta, rośliny) łączy jedna wspólna cecha - chęć życia (instynk życia) !

Nawet rośliny rosną tak by mieć jak największy dostęp do słońca. Antylopa gnu ucieka gdy jakiś drapieżnik ją goni etc.

To oczywiste relacje.
I idąc dalej w tej dywagacji.
Skoro byśmy chcieli spotkać się w Raju nie tylko z bliskimi nam ludźmi ale też z naszym pieskiem Bambim to rodzą się następne pytania.

A co z duszą i nieśmiertelnością innych istot żywych - na przykład:
  • karpia, któremu ludzie poderżnęli gardło by zajadać się nim na wigilijnym stole
  • młodego cielęcia, któremu ludzie poderżnęli gardło by zajadać się "pyszną cielencinką"
  • natrętnej muchy, która gdy natrętnie bzykała mi nad uchem to ją zabiłem za pomocą łapki na muchy
  • natrętnego komara, który gdy mnie ugryzł rozpłaszczyłem jednym celnym uderzeniem dłoni
  • rośliny która dała nam ziemniaki, z której spożywamy przepyszne frytki
?

Ot i takie pytania!



P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Duszę ma tylko człowiek.
Zwierzęta i rośliny jej nie mają.
Człowiek zna pojęcie dobra i
Zła, posiada sumienie a zwierzęta
I rośliny nie mają tego i jedynie
Mają podstawowe funkcję życiowe
I minimalne uczucia.
Dzięki duszy posiada świadomość
Życia i swoich czynów.
Po śmierci to zwierzę może
Zostać otworzone przez
Boga by gwarantować mu
Nagrodę za życie.
Powodu duszy posiada wstyd
I nosi ubrania i zasłania prywatne
Organy.
 
Ostatnia edycja:

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Pan_K - z całym szacunkiem ale masz jakąś dziwną manierę pisania w taki sposób jak ..... piszesz.
Nie wiem nawet jak to określić: krótkie frazy, często nie łączące się między sobą.
Jakieś skróty myślowe, pomieszanie formuł gramatycznych etc.

W efekcie to co piszesz jest trudno-percepowalne.

Nie chce mi się rozwiązywać szczegółowo tych twoich zawiłości i domyślać się co miałeś na myśli.


Jak zechcesz pisać w standardowy - jasny sposób wtedy mogę podjąć dyskusję merytoryczną.


P o Z d R a W i A m
S e R d E c Z n I e
 
Do góry