Nielogiczny język polski !?

a4kadiusz

Nowicjusz
Dołączył
9 Grudzień 2008
Posty
78
Punkty reakcji
0
Ja bym się z tobą nie zgodził. W języku polskim składnia dopuszcza taką wariantywność. Te zdania są identyczne pod względem składników i sensu.
 

MethTical

Nowicjusz
Dołączył
5 Sierpień 2008
Posty
178
Punkty reakcji
1
Wiek
40
uwaga ogólna ;)

Próby postawienia znaku równości między gramatyką a logiką już dawno legły w gruzach. starożytne, sredniowieczne i odrodzeniowe próby [zwł. gramatyka port-royale] zostały szybko wyśmiane. chociażby przez młodogramatyków w XIXw., ale i tych też wyśmiano ;) no cóż....
nie doszukujmy się matematycznej precyzji w języku, gdyż ten tworzy swoj własny immanenty system....
 

kolega112

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2009
Posty
71
Punkty reakcji
0
A z tego co pamiętam w angielskim potocznym są podwójne przeczenia. Chyba np. coś w stylu "I aint't no thief".


Lepszym przykładem byłyby słowa pewnej znanej w latach 80tych piosenki: ..."without no fame there's no love"

Wydaje mi się (jeżeli jestem w błędzie to przepraszam nigdy nie byłem polonistą :p) że jeżeli zdanie "Nigdy tego nie zrobię" jest nielogiczne to zdanie "Nie zrobię tego nigdy" będzie już logiczne :p

Aby być logicznym z tego punktu widzenia powinny one brzmieć:

- nigdy to zrobię
- zrobię to nigdy
 

chuchro

Nowicjusz
Dołączył
26 Maj 2009
Posty
59
Punkty reakcji
0
Wydaje mi się (jeżeli jestem w błędzie to przepraszam nigdy nie byłem polonistą :p) że jeżeli zdanie "Nigdy tego nie zrobię" jest nielogiczne to zdanie "Nie zrobię tego nigdy" będzie już logiczne :p


podwójne przeczenie jest nie tyle nielgiczne, ile mało ekonomiczne (po co mówić "nie" dwa razy?). Każdy język jest natomiast nielogiczny na poziomie wyjątków. Zgodnie z logiką mówią tylko dzieci i ludzie uczący się języka. Np. powiedzą "daj jeść ptaszku" przez analogię do "psu/kotu".
 

brill3r

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2012
Posty
10
Punkty reakcji
0
Owszem, gdybyśmy traktowali przeczenie tak, jak się to robi w klasycznym rachunku zdań, polska gramatyka byłaby trochę inna.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że np. słowo 'nigdy' nie jest zwykłym przeczeniem, tylko jednym z końców skali częstotliwości wykonywania czynności (po drugiej stronie jest 'zawsze').

A, jeszcze jedno: uważajcie, żeby nie wpaść w pułapkę logizowania.
(Rany, mózg mnie boli na myśl, że podałem link do Wikipedii. Cóż, trudno, było blisko). :p
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Nikt nigdy nigdzie nikomu nic złego nie zrobił za gadaninę, ale tym "anglikom" jęzory powyrywać należy za operowanie znaczeniem słów w zależności od kontekstu
 
Do góry