Neutrino szybsze od światła

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Żródło

Międzynarodowy zespół uczonych poinformował, że neutrino podróżują szybciej od światła. Jeśli doniesienia te się potwierdzą, jesteśmy być może świadkami olbrzymiego przełomu w fizyce. Antonio Ereditato, rzecznik prasowy grupy, stwierdził, że prowadzone wielokrotnie w ciągu ostatnich trzech lat eksperymenty wykazały, że neutrino wysyłane z CERN-u do włoskiego wykrywacza neutrin Borexino przybywały tam o 60 nanosekund szybciej, niż mogłoby przybyć światło.

Jesteśmy pewni naszych wyników. Sprawdzaliśmy je wielokrotnie, braliśmy pod uwagę wszystko, co mogło je zakłócić. Teraz chcemy, by sprawdziły je niezależne zespoły naukowe - mówił Ereditato.

Założenie, że nic nie może podróżować szybciej niż światło wynika ze szczególnej teorii względności Einsteina. Prędkość światła i przekonanie o jej nieprzekraczalności to jeden z kluczowych elementów Modelu Standardowego.

Podczas eksperymentów prowadzonych w ramach projektu OPERA z CERN-u do Gran Sasso wysłano 15 000 wiązek neutrino. CERN od Gran Sasso dzieli 730 kilometrów. Światło przebyłoby taką odległość w 2,4/1000 części sekundy. Neutrino były o 60 nanosekund szybsze. To maleńka różnica, jednak niezwykle ważna. Odkrycie jest tak niesamowite, że każdy powinien bardzo ostrożnie do niego podchodzić - dodał Ereditato.
Co o tym myśleć? Na ile jeśli się to potwierdzi (eksperyment powtarzano kilkakrotnie, naukowcy wciąż szukają błędu i nie potrafią go zaleźć) zmieni fizykę? Co z rozważaniami Einsteina na temat względności czasu? Na ile przewartościuje to teorie funkcjonujące w fizyce?
 

Soul_Pinata

Nowicjusz
Dołączył
24 Wrzesień 2011
Posty
16
Punkty reakcji
0
Miasto
wilgotna szczelina w murze na ulicy Sezamkowej
Ileż to już było niesamowitych odkryć/eksperymentów, które miały zrewolucjonizować życie. O żadnej dzisiaj nie słyszę, a pilnie nadstawiam ucho. Na razie podchodzę do tych neutrinów jak do uśmiechniętych ludzi pukających do mych wrót i gorąco pragnących porozmawiać o bogu. Oni ścigają się ze światłem, a ja w odpowiedzi zamrażam słońce.

Ciekawi mnie również to, co oni chcą z tym zrobić, skoro i tak już nikt oprócz chińczyków nie lata w kosmos. A i tak chinole nastawili się na jakiś tam bombastycznie energetyczny surowiec, który po prostu wala się na marsie. Nikogo w Europie nie stać na pionierskie badania i inwazyjne czerpanie korzyści z kosmosu, Chinole się nie podzielą jak dopną swego, nowy rozpadły był związek radziecki ma za duże problemy logistyczne, gospodarcze i polityczne w armii, a USA jest bankrutem.
Jeszcze nie ten wiek, a szkoda, bo chciałbym dożyć czegoś takiego.
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Najpewniej stanie się to co zwykle, odkrycie odkryciem, a i tak nikt go nie wykorzysta. No może Chińczycy z tego skorzystają, ale i tak się nie podzielą tym co dzięki temu zdobędą.
Tak więc musimy czekać czasów gdy znów będzie się wydawało miliardy euro/dolarów na astronautykę. Bo na razie Unia i Stany kasy na to nie mają, jak i na wiele innych rzeczy.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Neutrino wykorzystać bardzo ciężko, ciężko je w ogóle wykryć. Nie chodzi o wykorzystanie tego odkrycia i zmianę życia, bo życie będzie biegło jak biegło dawniej, ale zmianę w fizyce. Prędkość światła była uważana za pewną wartośc bezwzględną. Na przykład sądzono, że w pojeździe poruszającym się z prędkością światła czas stoi w miejscu. Czy neutrino cofało się w czasie? Odkrycie ma masę implikacji. Wiele równań, trzeba będzie przejrzeć, na nowo i życie fizyków teoretycznych pewnie się rzeczywiście zmieni.
Chodzi mi właśnie o to gdzie to odkrycie namieszało?
Niewykluczone, że się jednak pomyli. Eksperyment powtarzali, ale kilka razy pod rząd, mogli popełniać ten sam błąd.
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Według mnie z fizycznego punktu widzenia trzeba będzie zmienić wiele praw, co może w dużym stopniu zaburzyć dzisiejszą nauką. Przecież na teorii Einsteina opierają się wszyscy.
Może już od nowego roku trzeba będzie wprowadzać nowe książki i formułować nowe teorie oparte na właśnie neutrino. Ale najpierw zaczekajmy, aż zostanie to potwierdzone przez jeszcze jakąś inną organizacje.
 

Rozkminiacz

Nowicjusz
Dołączył
29 Wrzesień 2011
Posty
4
Punkty reakcji
0
A jednak Einstein nie miał racji. Ciekawe porównanie tych dwóch teorii -> http://szybkajazda.pl/ciekawostki/article,einstein_nie_mial_racji,6013,1,1,1.html
 

anna.kotecka

Nowicjusz
Dołączył
5 Maj 2011
Posty
116
Punkty reakcji
1
Miasto
Wilanowska Ziemia :)
Według mnie z fizycznego punktu widzenia trzeba będzie zmienić wiele praw, co może w dużym stopniu zaburzyć dzisiejszą nauką. Przecież na teorii Einsteina opierają się wszyscy.
Może już od nowego roku trzeba będzie wprowadzać nowe książki i formułować nowe teorie oparte na właśnie neutrino. Ale najpierw zaczekajmy, aż zostanie to potwierdzone przez jeszcze jakąś inną organizacje.


Od nowego roku raczej jeszcze nie ;) Troche trzeba doswiadczeń przeprowadzić jeszcze... ;) Z nautrinami wstrzymywali sie roki zrobili kilkadziesiat tysiecy testów. Teraz ogłosili wyniki i poprosili innych naukowców o przeprowadzenie własnych terstów. Myslę, ze zmiana nauki nas czeka, ale nie predzej niz za dekadę.
 

Ursus91

Animożerca
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
1 094
Punkty reakcji
66
Miasto
Średniowiecze
Jeżeli to okaże się prawdą, to jeszcze nic nie znaczy. Światło dalej będzie mogło być najszybsze. Jak wyjdzie na to, że neutrino przebyło daną drogę w czasie szybszym niż światło, to będzie trzeba dojść jeszcze w jaki sposób przebyły tą drogę. Naukowcy nie widzieli ich trasy, a jedynie zmierzyli czas startu i dotarcia cząstki na miejsce. Tak więc, mogła ona jak gdyby "oszukać" system.
 

Cris2233

Nowicjusz
Dołączył
29 Lipiec 2011
Posty
13
Punkty reakcji
0
Wiek
29
Miasto
Wielkopolska

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
Neutrino wykorzystać bardzo ciężko, ciężko je w ogóle wykryć. Nie chodzi o wykorzystanie tego odkrycia i zmianę życia, bo życie będzie biegło jak biegło dawniej, ale zmianę w fizyce. Prędkość światła była uważana za pewną wartośc bezwzględną. Na przykład sądzono, że w pojeździe poruszającym się z prędkością światła czas stoi w miejscu. Czy neutrino cofało się w czasie? Odkrycie ma masę implikacji. Wiele równań, trzeba będzie przejrzeć, na nowo i życie fizyków teoretycznych pewnie się rzeczywiście zmieni.
Chodzi mi właśnie o to gdzie to odkrycie namieszało?
Niewykluczone, że się jednak pomyli. Eksperyment powtarzali, ale kilka razy pod rząd, mogli popełniać ten sam błąd.
Biorąc pod uwagę to, że czas jako taki nie istnieje, to nie może się on zatrzymać w pojeździe niezależnie od jego prędkości. Wziąwszy poprawkę na nieprecyzyjność sformułowania, mamy znów - dlaczego fizycznie procesy miałyby zachodzić wolniej gdy względna prędkość wobec pojazdu jest nadal równa 0? Do czego zmierzam w tym ostatnim - do arbitralności wyboru punktu odniesienia i implikacji tezy dla takiego podejścia. Musiałaby ona zakładać występowanie nieruchomej materii siatki we wszechświecie, aby się obronić. Krótko mówiąc, albo przykład z zatrzymaniem czasu nie jest analogiczny z problematyką omawianej teorii, albo ta teoria jest fałszywa. Często spotyka się ilustracje, które nie oddają precyzyjnie sedna, a jedynie dają mgliste wyobrażenie, stąd nie będę wyrokował.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Trafne Tendencjuszu właściwe to nie wiem, jak Einstein obliczył, że te procesy się zatrzymują.

Cris. Pisząc prędkość światła wszyscy mają na myśli c, czyli prędkość światła w próżni. W próżni efekt Czeremkowa nie zachodzi. Prędokośc nadświetla pozostawała więc teorią z kręgu s-f do eksperymentu CERN. Co do przenoszenia się informacji szszybciej niż światło, wcześniej znano mechanizmy splątania. Splątanie kwantowe też radziło sobie z granicą c, więc...

Mówiono tez coś o teleportacji, ale w sumie nie wiem o co chodziło.
 

Amal

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2011
Posty
24
Punkty reakcji
2
Wiek
32
jeśli dobrze się orientuję to Einstein twierdził że prędkości światła nie może przekroczyć obiekt który posiada masę, a jeśli cos masy nie posiada do może tą prędkość przekroczyć. Neutrina oczywiście posiadają masę, gdzieś wyczytałam że gdy okaże się że faktycznie poruszają się szybciej niż światło to nie koniecznie będzie trzeba ,,przebudowywać" sporą część fizyki. Jeśli teorię Einsteina połączy się z teorią strun i obecnością innych wymiarów to może pozostać słuszna.
 

von Richthofen

Nowicjusz
Dołączył
31 Maj 2011
Posty
147
Punkty reakcji
1
Miasto
Częstochowa
Jak to mawia mój profesor od fizyki - takie odkrycie stawia na nowo fizykę, jako naukę i będzie trzeba zweryfikować wiele praw ;]
 
M

MacaN

Guest
każdemu sie może zdarzyć ;) gdyby neutrino było rzeczywiście szybsze od światła to musieliby poznawać na nowo fizykę rozwijana przez ostatnie lata :p myślę, że nie uda im sie nigdy niczego rozpędzić do prędkości nad świetlnej. chyba, że sposobem ale nie tak jak do tego dążą.
 

Crow0

Bywalec
Dołączył
21 Wrzesień 2008
Posty
662
Punkty reakcji
38
Miasto
Katowice
No, trochę dziwne. Niby naukowcy, a taką gafę popełniają?

każdemu sie może zdarzyć gdyby neutrino było rzeczywiście szybsze od światła to musieliby poznawać na nowo fizykę rozwijana przez ostatnie lata myślę, że nie uda im sie nigdy niczego rozpędzić do prędkości nad świetlnej. chyba, że sposobem ale nie tak jak do tego dążą.

Tu nie o to chodzi. Jak kabel może wprowadzić błąd pomiarowy? To jedynie transporter informacji... Coś mi tu nie gra. Wolę poczekać na oficjalne oświadczenie, bo to które podałem w źródle pochodzi od amerykańskich naukowców, którzy nie od dziś do CERNu miłością nie pałają. W końcu Zderzacz Hadronów odebrał tytuł największego akceleratora cząstek amerykańskiemu RHIC. Już podczas budowy Jankesi mieli pełno "ale" co do projektu CERN'u, to oni rozsiewali absurdy i plotki, takie jak na przykład czarna dziura, którą WZH wytworzy.
 

Gregfield

Nowicjusz
Dołączył
23 Luty 2012
Posty
105
Punkty reakcji
4
Miasto
podkarpacie
Amerykańscy to ci, którzy odkryli, że najwięcej witamin jest w... w aptece. ;)

Uszkodzony kabel mógł przysyłać niepełne informacje, uszkodzone, zmodyfikowane itd. Zresztą nie wiemy chyba dokładnie od czego ten kabel. ;)
 

Crow0

Bywalec
Dołączył
21 Wrzesień 2008
Posty
662
Punkty reakcji
38
Miasto
Katowice
Uszkodzony kabel mógł przysyłać niepełne informacje, uszkodzone, zmodyfikowane itd. Zresztą nie wiemy chyba dokładnie od czego ten kabel. ;)

Twierdzą, iż uszkodzony kabel przesyłał informację 60 nanosekund wcześniej, stąd błąd pomiarowy... To się kupy nie trzyma, zastanów się... Kabel nie ma wpływu na uszkodzenie, modyfikowanie informacji. Uszkodzony kabel powoduje, że informacje nie są przysyłane (mówimy o światłowodzie, bo taki był używanych przy eksperymencie CERN'u)...
 

Luphis

Nowicjusz
Dołączył
6 Styczeń 2009
Posty
1 372
Punkty reakcji
5
Wiek
35
Miasto
Warszawa
Jeżeli kabel był uszkodzony (niekoniecznie musiał to być światłowód), to padła synchronizacja pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem. Przy pomiarze bardzo małych czasów/ ogromnych prędkości to, jak widać, wystarczyło, żeby otrzymać niepoprawny wynik.
 
Do góry