Nauki Jezusa są prymitywne i przestarzałe

Bartosik

Nowicjusz
Dołączył
9 Kwiecień 2012
Posty
17
Punkty reakcji
0
czytaliści e je?

prawda że nie są na obecne nasze otwarte umysły?

a czy zauważyliście że nikt żaden z apostołów nie zapytał tego który podobno zmartwych powstała - jak "tam" jest?

czemu?
odpowioedź prosta - autorzy tego czegoś nie mieli o tym pojęcia jak każdy z nas
 

max242

Nowicjusz
Dołączył
3 Marzec 2012
Posty
368
Punkty reakcji
16
Cześć Bartosik, chyba wiem o co Ci chodzi. Niektóre cytaty biblijne wyrwane z kontekstu rzeczywiście mogą wydać się naiwne i wręcz nielogiczne ale z czasem człowiek nabiera większej pewności co do przedstawianych w niej obietnic. Pokażę Ci część opisu, krótki wycinek z Księgi Izajasza 11:1-16 przedstawiający Raj i jest on niesamowity:

"6 I wilk pobędzie trochę z barankiem, a lampart będzie leżał z koźlęciem, jak również cielę i młody grzywiasty lew, i wypasione zwierzę — wszystkie razem; i będzie je prowadził mały chłopiec. 7 Krowa i niedźwiedzica będą się paść; ich młode będą leżeć razem. I nawet lew będzie jadł słomę tak jak byk. 8 I dziecię ssące będzie się bawić nad jamą kobry, a dziecko odstawione od piersi położy rękę na szczelinie świetlnej jadowitego węża. 9 Nie będą wyrządzać szkody ani przywodzić do zguby na całej mojej świętej górze; gdyż ziemia będzie napełniona poznaniem Jehowy, tak jak wody pokrywają morze. "

Kiedy opanujesz zdziwienie to powiedz czy właśnie tego byś nie chciał: prostoty, miłości i braku egoizmu...
Co zrobić i jak wytłumaczyć ten opis bez wiary? Chyba się nie da.
Trzeba sięgnąć głębiej i zrozumieć, że coś zostało zniszczone, utracone i wydaje się teraz nienaturalne. Jeżeli tego nie poznasz i nie uwieżysz to marne szanse na sukces.
Do wygrania wszystko! Do stracenia niewiele...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Bartosik, twa wypowiedź ma nikłe związki z tytułem tematu jaki założyłeś
więcej nie wykazałeś się otwartością umysłu... zobaczymy
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
nauki Chrystusa są ponadczasowe, jego przypowieści są wspaniałe i doskonale odnoszą się do dzisiejszych czasów i dzisiejszych postaw ludzkich
 

fiaga

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2009
Posty
179
Punkty reakcji
1
Bartosik... A nie zakładasz, że to Ty możesz mieć jakis problemik z pojmowaniem nauj Jezusa? Ja Ci proponuję lekturę książki Radosława Milczarka Czy możliwe jest życie przed śmiercią. Autor sięga do Ewangelii wg Mateusza, ale traktuje ja w zupełnie niecodzioenny sposób. Może dostrzegłbyś jak można interpretować Pismo Św.
 

max242

Nowicjusz
Dołączył
3 Marzec 2012
Posty
368
Punkty reakcji
16
Bartosik ma prawo do czytania Bibli bez sugerowania się nadinterpretacjami ważnych pisarzy. Można ją rozumieć dosłownie i to nie jest grzech a pełne zaufanie Bogu. Jeżeli będzie mu dane zrozumieć, to tak się stanie. Ma na to całe życie...
 

Xatu89

Nowicjusz
Dołączył
21 Marzec 2012
Posty
75
Punkty reakcji
1
Moga wydawac sie przestarzale bo biblia zostala napisana(i zapisana) juz kilkanascie generacji temu, a najstarsze fragmenty siegaja 10 wieku p.n.e.
Ja osobiscie traktuje Biblie jako ciekawostke historyczno-religijno-kulturowa , nie rozumiem ludzi ktorzy slepo wierza w kazdy cytat/przekazanie/moral w niej zawarte.(to jedna z form oglupiania spoleczenstwa przez kosciol,media etc.)
zle jest to ze dzieje sie to NADAL, caly czas, sa dostepne inne religie, alternatywne.pod wzgledem socjologiczno/eksperymentalnym, i ludzie wierzacy w nie sa czesto krytykowani przez Katolikow, przez co coraz mniejsze grupy z tych wyborow korzystaja.
 

max242

Nowicjusz
Dołączył
3 Marzec 2012
Posty
368
Punkty reakcji
16
No tak, ale Kościół stara się jednak dopasować Pismo św. do nowej rzeczywistości.
Dla mnie to akurat wydaje się dziwne, bo rzeczy opisywane w Bibli można było spokojnie odrzucić i w tamtych czasach, gdy Kościół powstawał.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
witam...
Sokrates nauczał przez czterdzieści lat, Platon — pięćdziesiąt, Arystoteles — czterdzieści, a Jezus — mniej niż cztery. Jednak wpływ Jego krótkiego życia zdecydowanie przewyższył oddziaływanie stu trzydziestu lat łącznej działalnośc
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
czytaliści e je?

prawda że nie są na obecne nasze otwarte umysły?

a czy zauważyliście że nikt żaden z apostołów nie zapytał tego który podobno zmartwych powstała - jak "tam" jest?

czemu?
odpowioedź prosta - autorzy tego czegoś nie mieli o tym pojęcia jak każdy z nas

Jezeli Ty masz byc przykladem "owartego umyslu" to ja wole byc prymitywny.

Po pierwsze inny temat a inna tresc posta.
Po drugie, tresc posta dosc... prostacka? aaa sorry, masz "otwarty umysl przeciez".

Co do tematu, starajac sie merytorycznie. Oczywiscie nie zgadzam sie z autorem (zakladajac ze ten faktycznie przedstawij jakas skladna teze). Tym tokiem rozumowania trzeba by stwierdzic ze np. "nie kradnij" jest nauka prymitywna i przestarzala a to powstalo jeszcze przed Jezusem.

Sa pewne wartosci ktore Czlowiek wyksztalcil i sa one ponad czasowe. A raczej powinny byc.

Czasy mamy jakie mamy, widzimy wlasnie "otwartosc umysow" jaka zaprezentowal autor ktora w skrocie mozna opisac jako degeneracja, skrzywienie moralne, patologia. Nowa "modna" "otwartosc umyslow" typo tolerancja gejostwa, wojujaca swieckosc i inne pseudo - trendy- ideologie.

Jakbym wierzyl w Boga to bym powiedzial "Boze uchowaj przed taka otwartoscia umyslow".
Nieraz mam wrazenie ze w naszych czasach ludzie sa bardziej "ciemnogrodem" niz w sredniowieczu.

Zakladajac ze Jezus faktycznie istnial i owe nauki nauczal to same te nauki sa ponad czasowe, wartosciowe i dobre.

W czasach barbarzynskich, czasach kamieniowania kobiet itd. itp. niosly dosc rewolucyjne i postepowe dla Czlowieczenstwa tresci.

Szkoda ze przez pozniejszych kaplanow, pseudo - kontynuatorow apostolow Jezusa zostaly tak wypaczone. Co trwa do dzis zreszta.

Co do dopasowania Bibli do naszych czasow problem jest jeden. Niektorzy literalnie traktuj pewne sprawy a wystarczy miec tylko swiadomosc jak inne byly czasy kiedy byla pisana i nie mozna wszystkiego odnosic wprost do czasow naszych.

Natomiast jak wspominalem pewne wartosci sa cenne, bo np. "nie zabijaj, czcij ojca i matke" (itd.) sa ponadczasowe i beda - powinny byc - aktualne zawsze.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
"nie zabijaj, czcij ojca i matke"??
to nie przeżytek? bartosik ma chyba inne zdanie na ten temat...
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Od Adama i Ewy ludzie sie nie zmienili. sa dalej tak samo emocjonalni, maja te same pragnienia i smutki. Kochaja, sa zazdrośni, pożadaja, zdradzaja, szukają, tak samo dzisiaj jak i tysiace lat temuW człowieku nie zaszły zadne zmeiny No przepraszam, może tyle ze łatwiej poddaje sie złym emocjom..
Bibijne opisy dotyczą właśnie tych spraw. Zachowań ludzkich w obliczu ich własnych emocji. Sceneria się zmieniła ale nie bohaterowie.
Bibliia to księga człowieka, opisuje jego postawę w każdej sytuacji emocjonalnej..
 

hannab1

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2011
Posty
525
Punkty reakcji
25
Miasto
Ogród Eden
czytaliści e je?

prawda że nie są na obecne nasze otwarte umysły?

a czy zauważyliście że nikt żaden z apostołów nie zapytał tego który podobno zmartwych powstała - jak "tam" jest?

czemu?
odpowioedź prosta - autorzy tego czegoś nie mieli o tym pojęcia jak każdy z nas

Wypowiedź w tonie , marksistowska ale nie podejrzewam cię o marksizm, raczej o próbę prowokacji dla mnie nie udaną.
 

fiaga

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2009
Posty
179
Punkty reakcji
1
Bartosik ma prawo do czytania Bibli bez sugerowania się nadinterpretacjami ważnych pisarzy. Można ją rozumieć dosłownie i to nie jest grzech a pełne zaufanie Bogu. Jeżeli będzie mu dane zrozumieć, to tak się stanie. Ma na to całe życie...
Och Maxiu, Bartosik ma też prawo szukac wsparcia. Po co wyważac otwarte drzwi...
 

max242

Nowicjusz
Dołączył
3 Marzec 2012
Posty
368
Punkty reakcji
16
Zgadza się, ale wszystkie interpretacje wydają mi się ryzykowne, szczególnie moje własne. Zauważyłem, że unowocześnianie prawd biblijnych burzy porządek i komplikuje przesłanie. Trzeba wtedy produkować własne klocki i wciskać je na siłę tam, gdzie konstrukcja się chwieje.
Możliwe, że jeden jedyny Kościół ma do tego prawo, lecz który to już nie wiem...
Zanim ktoś zacznie ulepszać Biblię albo by chciał wstąpić do Kościoła, który zrobił to już za niego, to niech sobie sto razy przeczyta co nastepuje:
Ap 22:19
19. A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze.
(BT)
 

okurcze

Nowicjusz
Dołączył
30 Listopad 2010
Posty
44
Punkty reakcji
0
Zanim ktoś zacznie ulepszać Biblię albo by chciał wstąpić do Kościoła, który zrobił to już za niego, to niech sobie sto razy przeczyta co nastepuje:
Ap 22:19
19. A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze.
(BT)
Jak zapewne wiesz, ze słów Jezusa dowolnie odejmowano i dodawano do nich równie dowolnie. W zależności od potrzeb politycznych głównie. Więc słowa są już i tak tak przekręcone, że jedna interpretacja w tę czy druga w inną stronę Jezusowi nie zaszkodzi, prawda?
A swoją drogą, jakże wygodna klątwa: albo przyjmiesz to w całości albo i ja cię umniejszę. A gdzie jest wolna wola i rozum?

"Zanim ktoś zacznie ulepszać Biblię albo by chciał wstąpić do Kościoła, który zrobił to już za niego, to niech sobie sto razy przeczyta co nastepuje:
Ap 22:19
19. A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze".
Jak zapewne wiesz, ze słów Jezusa dowolnie odejmowano i dodawano do nich równie dowolnie. W zależności od potrzeb politycznych głównie. Więc słowa są już i tak tak przekręcone, że jedna interpretacja w tę czy druga w inną stronę Jezusowi nie zaszkodzi, prawda?
 

tetsuo

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2012
Posty
21
Punkty reakcji
1
Miasto
Warszawa
Hmm, autor wątku potrzebuje chyba najpierw odbyć kilka(dziesiąt) lekcji poprawnego posługiwania się językiem polskim, zanim będzie się w ogóle kwalifikował do tego, by z nim poważnie dyskutować o sensowności czegokolwiek ;-)

Już nie wspominając o tak trudnym temacie jak 'nauki Jezusa'.
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Ten temat to czysta prowokacja - przejrzyjcie sobie pozostałe 3 posty tego użytkownika...

Wracając do tematu - bezsprzecznie nauki Chrystusa nie straciły na aktualności bo mówią o UNIWERSALNYCH pojęciach - miłość, pomoc, uczciwość - te pojęcia są lub były niesione na ustach muzułmanów, rewolucjonistów francuskich, socjalistów i wielu innych - co prawda w przykładach które przytoczyłem widać rozdźwięk między doktryną a wykonaniem, czego nie widać było w postępowaniu Jezusa :p

Pojęcia/nauki promowane przez Jezusa dotyczą każdego człowieka, ba, są podstawą do ustanawiania prawa - czy współczesne prawo jest przestarzałe?

I na koniec - skoro nauki głoszone przez Mesjasza są przestarzałe to jaki zestaw zasad Ty proponujesz?
 
Do góry