Nauka gry na gitarze

Niula

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2007
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Jelenia Góra
Cześć :) Bardzo chciałabym sie nauczyć gry na gitarze, niestety nie mam zbyt wielkiego pola do popisu gdyż nie posiadam żadnych znajomych umiejących na niej grać. Osoby których się pytała nie polecają zapisania mi się do szkoły muzycznej.Posiadam gitarę klasyczną. Jeżeli miałby ktoś ochotę od czasu do czasu pouczyć mnie gry to proszę o odzew xD
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Co do szkół muzycznych to mają trochę racji, bo w nich praktycznie nie ma możliwości samorozwoju, bo grasz to co Ci każą. A po drugie, ucz się sama. Ja od dwóch lat ponad gram a żadnego nauczyciela nie miałem. Internet masz z tego co widzę, gitarę masz, znajdź jakiś kurs, albo chociażby ucz się grać gotowe piosenki z tabulatur (ja tak robiłem), a technika przyjdzie w trakcie.
 

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
jak wyżej. ew. możesz poprosić kogoś na skypie i wideokonferencje zrobić i uczyć się w ten sposób ;P

ps. ja też chodziłem do szkoły muzycznej na trąbkę i waltornię - teraz sam się uczę na gitarze i jestem zaje*iscie zadowolony.
 

Niula

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2007
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Jelenia Góra
Co do szkół muzycznych to mają trochę racji, bo w nich praktycznie nie ma możliwości samorozwoju, bo grasz to co Ci każą. A po drugie, ucz się sama. Ja od dwóch lat ponad gram a żadnego nauczyciela nie miałem. Internet masz z tego co widzę, gitarę masz, znajdź jakiś kurs, albo chociażby ucz się grać gotowe piosenki z tabulatur (ja tak robiłem), a technika przyjdzie w trakcie.


No niestety problem w tym , że nie mam internetu. Czasami chodzę na komputer do chrzestnego, a nie będę sie do niego nosić z gitarą. Znacie może jakieś książki z płytami, żeby się nauczyć grać? I tabulatur nie umiem czytać. Jeśli możesz to wytłumacz mi jak się je czyta. :>
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
No więc tak:
tabulatura.jpg

Każda linia to jedna struna. Najwyższa "e" to najcieńsza struna wiolinowa, a najniższa "E" to najgrubsza struna basowa. Ułożone są po kolei tak jak struny na gitarze. Tabulatury czyta się od lewej do prawej jak zwykły tekst. Jak rozumieć te cyferki? Cyfra oznacza próg, na którym musisz przycisnąć strunę. Czyli w powyższym obrazku basową strunę E (tą najgrubszą) powinnaś przycisnąć na 7 progu, a dwie kolejne na 9, czyli klasyczny powercord. Tabulatury mają ten minus, że nie ma w nich zapisu tempa i długości trwania poszczególnych dźwięków więc żeby grać z tabulatur musisz znać piosenkę, którą grasz, a nie tak jak z nutami, że patrzysz i grasz. I z tabulatur nie gra się też na żywo, zazwyczaj są one jedynie pomocą do nauczenia się piosenki na pamięć.

Ja zaczynałem od tabulatur, plumkałem sobie jakieś najprostsze melodyjki, później nauczyłem się pierwszych chwytów, a dalej już samo poszło. Do dziś nie umiem grać z nut i nic a nic nie wiem z teorii gry ;)

Więc nie czekaj, tylko jak już będziesz u chrzestnego to podrukuj sobie kilka prostych tabulatur i graj ;)
 

olapol1993

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2008
Posty
408
Punkty reakcji
5
Wiek
31
Miasto
No one knows :)
Ja też uczę się grać sama. Polecam Ci tą stronkę gitara.miniserwis.pl tu jest ładnie wyjaśnione co i jak. To że nie masz internetu to faktycznie duże utrudnienie, ale tak jak powiedział jacobbs wydrukuj sobie taby itp. u chrzestnego i ćwicz w domu :) W księgarniach możesz znaleźć też książki o nauce gry na gitarze.
 

Niula

Nowicjusz
Dołączył
29 Styczeń 2007
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
Jelenia Góra
Zdecydowałam sie i jutro idę do sklepu muzycznego kupić książkę z płytą do nauki gry. Mam nadzieję, że będą posiadali to co chcę. Zastanawiam się czy nie kupic sobie pórka :niepewny: Lepiej jest grać z piórkiem czy bez? No i jakiej piosenki najlepiej sie nauczyc na początek?
 

olapol1993

Nowicjusz
Dołączył
19 Sierpień 2008
Posty
408
Punkty reakcji
5
Wiek
31
Miasto
No one knows :)
Ja gram palcami, chociaż z piórkiem jest wygodniej (łatwiej trafiać w struny, nie trącasz sąsiednich). Na twoim miejscu kupiłabym sobie piórko, drogie nie jest (ok.1zł) a później zobaczysz jak wygodniej ci grać. Ja na początku nauczyłam się intro do Metallica - Nothing else matters bo jest banalne może być też wlazł kotek na płotek :p
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Jedna podstawowa zasada. Piórkiem gra się na mandolinie. Na gitarze gra się kostką. Wiele osób to myli, często nawet sklepy muzyczne, ale taka jest prawda.

A to czy będziesz grać kostką, czy palcami to już jest Twoja, że tak powiem inwencja twórcza. Poza tym i tak będziesz musiała przystosować się do tej książki, którą kupisz, więc jeśli tam będzie napisane "graj palcami" to będziesz grać palcami. Wiadomo też, że nie wszystko zagrasz kostką i nie wszystko zagrasz palcami. Są piosenki, które zagrasz tylko i wyłącznie palcami, bo trzeba uderzyć na raz dwie struny nie leżące bezpośrednio obok siebie i są piosenki, w których kostka jest niezbędna do szybkiej gry. A czy łatwiej i wygodniej trafić nią w strunę to już zależy od treningu. Na samym początku jest cholernie trudno opanować kostkę, szczególnie, że nadgarstek niewyrobiony jeszcze. Ja kostką gram od ponad dwóch lat (praktycznie od początku) i czasem zdarza się, że nie trafię w tą strunę co trzeba, zwłaszcza jeśli gram na stojąco. I zastanów się, czy zamierzasz uczyć się z piosenek, czy z tej książki, którą kupisz. Bo raz mówisz o książce, a raz pytasz o piosenkę na początek. Ja uczyłem się z piosenek, ale jak już zamierzasz kupić tą książkę to ucz się z niej, żeby sobie nie namieszać za bardzo.
 

pinkiboy

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2007
Posty
208
Punkty reakcji
3
Wiek
45
Miasto
Jelenia Góra
Niestety dawno nie grałem :(, nie miałem wystarczającego zacięcia aby postanowić postawić na muzykę. Wychowałem się jednak z "gwiazdami", np.: z HEY'em, skończyłem szkołe muzyczną 1-go stopnia, grywałem z takimi ludźmi jak Chilkiewicz (obecnie gitarzysta zespołu E.Flinty). Jeśłi znajdą się chętni moge pomóc w opanowaniu podstaw gry na gitarze i przygotować do późniejszego samorozwoju pod kątem harmoni, zasad muzyki, tonacji, skal itp.
 

gabuśka

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
1
Punkty reakcji
0
Miasto
gdzieś.
Cyjka x)
Ja tesz jestem miłośniczką gitarki ale niestety nie umiem na niej grać.x(
Ale nie ukrywam że bardzo chce sie nauczyć.
Nabyłam już gitarke jakies 3 miechy temu, próbowalam uczyc sie z neta ale jakos nie moge zajarzyć.
Chciala bym żeby mi ktos pokazał i powiedział cos na poczatek zeby tylko jakos ruszyc z miejsca bo potem już jakos to bedzie x).
Bede wdzieczna jeśli ktos sie poświeci x)
piszcie bardzo prosze x)
pozdros xD

gitarka rLz !<333 :eek:k:
 

Psy_Wojny

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2009
Posty
11
Punkty reakcji
0
Wiek
32
uczę się grać na gitarze już drugi miesiąc i dobrze mi idzie. Dostałem opieprz od znajomego bo uczyłem się na początek akordów.
Powiedział mi żebym sobie wziął jakiś tekst piosenki wydrukował zaznaczył gdzie się zmieniają akordy a na dole pod tekstem narysować akordy te które są używane w piosence i jak uczyłem się pierwszy miesiąc na samych akordach ciężko było coś zagrać a tu proszę drugi miesiąc na tym patencie i coraz lepiej. Radzę Ci ten sposób sprawdzony i zadowalający. Szybki postęp
 
Do góry