Największe sukcesy w historii Polski

Kamil Kuczynski

Nowicjusz
Dołączył
25 Czerwiec 2012
Posty
23
Punkty reakcji
0
Herbatniczek napisał:
przecież był straszak : król będzie miał armię i weźmie nas za mordę
Dlatego szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł, aby hetmani byli wybierani przez Izbę Poselską. Wtedy szlachta nie bałaby się absolutyzmu królewskiego. Królowi natomiast można było zaproponować monarchię dziedziczno-reprezentacyjną za oddanie tych skromnych prerogatyw.

Wtedy prawdopodobnie przestałoby istnieć również Liberum Veto, bo zniknąłby strach przed królem.


Aa zauważyliście jedną rzecz. Od XVII wieku mówi się o utracie władzy przez króla angielskiego i że nie miał na nic wpływu (co jest dużym uproszczeniem). Jednak przy konflikcie amerykańskie kolonie vs Anglia ciągle mówi sie o negatywnie postawie króla, który chciał niewolić i wykorzystywać biedne kolonie. Jednak o decydującej roli parlamentu się nie mówi.


Herbatniczek napisał:
Po potopie klasa średnia szlachty zubożała i kręgi biednej szlachty się powiększyły, a jeść mogli dać tylko magnaci.
Moim zdaniem to jest jedna z przyczyn. Druga było TRAGICZNIE skonstruowane prawo. We Francji czy Anglii jedynie najstarszy mógł odziedziczyć majątek, co powstrzymywało powstanie takiej ilości gołoty.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
król by nie puścił ze swych rąk tak intratnego interesu jak mianowanie hetmanów, można było sobie w ten sposób budować stronnictwo. Tylko niestety nie zawsze się to kończyło dobrze i wybierano ludzi głupich a pomijano urodzonych wojskowych - ewidentny przykład z powołaniem Potockiego zamiast Wiśniowieckiego. Ale czy Izba Poselska by się tak samo nie zachowała. Czarny PR Ossolińskiego równie dobrze mógł działać na dworze królewskim jak podczas obrad posłów

Co do dziedziczenia to kij ma 2 końce. Albo każdy dostaje w spadku swój udział albo dostaje tylko jeden. W drugim przypadku mamy tysiące bezrobotnych szlachciców, którzy prócz szabli nic nie mają. Można ich zatrudnić w siłach zbrojnych ale mogą się oni stać rycerzami rabusiami bądź sługami obcych dworów. Ciężko wybrać dobre rozwiązania
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
czytałem ostatnio o Cudnowie. Też świetne zwycięstwo tylko że słabo przekute w dyplomatyczny sukces
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Zwolennicy przewodnictwa Germanów (ja NIE) cenią sukcesy Mieszka II Gnuśnego i Kazimierza Wielkiego, którzy Niemców wielbili i z całych sił popierali
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
Mieszko II ? to z tej miłości pustoszył rejony Saksonii w wyprawach łupieżczych
Kazimierz Wielki - gdyby nie pokój z zakonem Polski by nie było, po prostu miał rozum a nie szabelkę zamiast mózgu. Szkoda tylko że się związał z tą heską księżniczką z którą się rozwieźć nie mógł. Pewnie była bezpłodna i dynastia wymarła
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Ogólnie mówiąc, największym sukcesem jest odrodzenie Polski po epoce rozbiorów. Od tej pory trwa walka między siłami PO-stępa, by przykleić Polskę do obcego mocarstwa i Ciemnogrodem, chcącym utrzymania Polski samodzielnej i niezależnej, Większe "sukcesy" odnosi PO-stęp
 

borowik123

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2013
Posty
41
Punkty reakcji
1
Także uważam, że odrodzenie sie Polski po 123 latach niewoli to duzy sukces. Drugi to dwudziestolecie miedzywojenne - bardzo sie wtedy rozwinelismy.
 

janek23ci

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2015
Posty
36
Punkty reakcji
4
Moim zdaniem jednym z największych sukcesów w historii Polski jest to że Jan Paweł II został papieżem.
 

Lewiksa

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2016
Posty
25
Punkty reakcji
0
Okreś Wielkiego Księstwa Litewskiego, przecież wtedy żeby nas rozebrać potrzebne były trzy inne kraje, czyli tracycyjnie Prusi, Księstwo Augsburskie i Ruscy. Zaznaczyć należy fakt, że językiem urzędowym był J. Polski, no i waluta również była Polska. :)
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
okres tego Księstwa ? a wojenki pomiędzy Koroną i Litwą, a pamiętny bojkot wyprawy na Wiedeń w 1683r.

poza tym właściwi Litwini mają ten okres za niemal niewolę
 
Do góry