na co zwrócić uwagę montując okna?

sedzia dred

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2013
Posty
96
Punkty reakcji
2
co powiecie na taki poradnikowy wątek - każdy na podstawie swojego doświadczenia wrzuca porady dotyczące prawidłowego montażu okien? Ja się do tego przymierzam, a pewnie inni też chętnie dowiedzieliby się czeoś praktycznego i pożytecznego :)
 

dbx

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2012
Posty
156
Punkty reakcji
6
Wiek
40
Miasto
WLKP
Najważniejsze to zamontować okno odpowiednią stroną, żeby nie otwierało się na zewnątrz ;) hehe ... Znam taki przypadek :D
 
E

Elen

Guest
Poziomica i heja :D ale dobrze byloby gdyby jednak pomogla Ci druga osoba, samemu ciezko. Moze jakis kolega, ktory wczesniej juz to robil. Ja tam wiem jedno- okno jest dobrze zamontowane, kiedy po otwarciu skrzydlo nie zamyka sie samo. Ma stac nieruchomo. Wiem tez, ze mozna dogadac sie z firmami gdzie zamawia sie okna, na pewno ktorys pracownik po godzinach i taniej zgodzi sie to zrobic fachowo.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Moje zdanie jest takie, że mimo większych kosztów warto wynająć wykwalifikowanego pracownika, który zna się na rzeczy. Z pozoru dobrze zamontowane okno może nie trzymać pionu. Pianka izolacyjna może pod wpływem rozprężania się wygiąć ramę okna gdy nie zastosujemy takich plastikowych zatrzasków na okno które rozpierają futrynę od części z szybą. Szczerze mam zamontowane kilka okien w domu przez Henia z warsztatu marki stodoła. Okna w czasie zimy ciężko się domykają, cą za ciasno osadzone. Taki problem nie istnieje w przypadku okien montowanych przez fachowca.
 

sedzia dred

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2013
Posty
96
Punkty reakcji
2
super, widzę, że wątek się rozwija :) @grzechuu1990, skąd ja to znam, przyjdzie pan Henio, zapłaci mu się dwie stówki i zrobi wszystko na cacy. Oczywiście rzeczywistość jest bardziej brutalna. Też miałam problem ze złym zamontowaniem okna w ościeżnicy. Na jakiejs stronce o dobrym montażu znalazłam inoformację, którą tutaj wklajam, może komuś się przyda:

Przygotowanie ościeży i właściwy pomiar otworów

Zanim przystąpimy do montażu okien, trzeba wykonać obróbkę otworów okiennych. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku ościeży z pustaków ceramicznych (ceramika poryzowana), cegły dziurawki czy pustaków cementowych – ich powierzchnie powinny być płaskie, bez otworów i kanalików, co umożliwi szczelne przyklejenie folii lub taśm uszczelniających. Następnie dokonujemy pomiaru płaskości i pionowości ścian. Otwory okienne mierzymy dopiero po zakończeniu prac przy obróbce ościeży. Nieprawidłowy wymiar otworów okiennych w stosunku do gabarytów zamówionych okien jest częstym i trudnym później do naprawienia błędem.

Warto mieć na uwadze, że wymagana minimalna szerokość szczeliny pomiędzy ramą okna a ościeżem zależy od długości ościeżnicy i materiału, z jakiego jest wykonana. Przykładowo dla okna z białego PVC o długości od 1,5 m do 2,5 m powinno to być min. 15 mm, a z kolorowego PVC 20 mm. Dla okien drewnianych min. szerokość szczeliny to 10 mm. Maksymalny wymiar spoiny nie powinien przekraczać 30 mm.
 

rafii009

Nowicjusz
Dołączył
26 Listopad 2008
Posty
152
Punkty reakcji
1
moim zdnaiem najwazniejszy jest dobry montaz, w drugiej kolejnosci dobry produkt
 

mirus

Nowicjusz
Dołączył
29 Październik 2015
Posty
2
Punkty reakcji
0
Na pewno firma, tworzywo i montaż też jest ważny aby nie mieć później problemów. Polecam firmę Stylieline korzystałem z ich usług i jestem zadowolony świetnie się spisali.
 

sedzia dred

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2013
Posty
96
Punkty reakcji
2
dzięki wielkie za podpowiedzi :) swoją drogą naprawdę trzeba się naszukać, żeby znaleźć dobrych montażystów, którzy znają się an robocie. Ale warto, bo jeśli za produkt płaci się kilka tysi, to lepiej, żeby był dobrze zamontowany.
 
A

annabela

Guest
ja mialam te przewagę, ze montazem zajal sie mój brat, bo "siedzi w branży okiennej", takze mialam pewnosc, ze montaz bedzie prima sort. Najwazniejsze to chyba dobra szczelnośc okien, bo za tym idą straty w ogrzewaniu, to żadna nowość
 
I

ItaliaAmore

Guest
no wiadomo, ze jak okna to szczelne i na tym sie skupic, bo placic wiecej za ogrzewanie tylko z powodu nieszczelnosci okien to chyba nikt by nie chcial
 
Do góry