Myślisz że ZUS wypłaci Ci emeryturę

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Dobrze, że doszło IKZE, dla mnie to atrakcyjny produkt, który sobie można od podatku odpisać.
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
W dzisiejszych czasach wiadomym jest, że wysokość naszych przyszłych emerytur nie zapewni nam życia na odpowiednim poziomie po zakończeniu pracy zawodowej... Eksperci szacują, że na emeryturze dochody mogą nam spaść o 50 a nawet 70%. Emerytura z I i II filara,to zdecydowanie za mało, by utrzymać standard życia z okresu aktywności zawodowej. Warto więc rozpocząć oszczędzać na swoją emeryturę już teraz. Zwłaszcza, że Rząd wprowadził korzyści podatkowe dla osób, które oszczędzają dobrowolnie.
 

aifoza

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
534
Punkty reakcji
5
Ja osobiście myślę nad IKE a czym się różni to od IKZE?
 

kasaartura

Laserowa depilacja
Dołączył
30 Listopad 2008
Posty
1 087
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
CHEŁM
Jak jesteście młodzi to nie ma sensu martwić się emeryturą, przecież za 20, czy 30 lat może się wszystko zmienić, nawet Polska może zbankrutować.
Żyjcie teraźniejszością i spróbujcie teraz zgromadzić tyle kasy żeby na starość starczyło
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Jak jesteście młodzi to nie ma sensu martwić się emeryturą, przecież za 20, czy 30 lat może się wszystko zmienić, nawet Polska może zbankrutować.
Żyjcie teraźniejszością i spróbujcie teraz zgromadzić tyle kasy żeby na starość starczyło

Jestem zdania, że na emeryturę warto jest zacząć oszczędzać jak najwcześniej. Chyba nikt z nas nie chce mieć na emeryturze dochodów o 50 a nawet 70% mniejszych niż za czasu aktywności zawodowej.
 

Krakk

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2007
Posty
18
Punkty reakcji
0
Będąc jeszcze młodym człowiekiem nie mam co myśleć o emeryturze. Wolę się skupić na gromadzeniu już teraz pieniędzy, nie wiadomo co będzie za kilka czy kilkanaście lat - czy w ogóle dożyjemy i co się będzie w ogóle działo na świecie.
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Właśnie teraz trzeba zacząć myśleć. Potem to już może być za późno , żyjmy dniem dzisiejszym ale zabezpieczajmy się na starość. Nie ma jak to systematycznie oszczędzanie w III filarze.
 

aifoza

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
534
Punkty reakcji
5
Dokładnie juz teraz trzeba myśleć o emeryturze, im szybciej się zdecydujemy tym więcej pieniążku odłożymy. Nie ma na co czekać. To jest właśnie myślenie większości z nas, że jeszcze ma czas albo, że do emerytury jeszcze im długo. Ale im dłużej do emerytury tym więcej odłożymy.
 

pateczka15

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2011
Posty
159
Punkty reakcji
0
Wczesne odkładanie jest potrzebne, ale też wybór odpowiedniego OFE może nam przynieść dodatkowy zysk, więc myślę, że o emeryturę należy się zatroszczyć całościowo, żeby mieć jak najwyższe świadczenie.
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Mozna odkladac jak sie ma z czego. Ciezko kiedy panstwo okrada Nad z 3/4 zarobkow. Dla wiekszosci ludzi jest to raczej niemozliwe. A ZUS jak i finanse panstwa sa skazane na kataklizm.
 

jerry.s

Nowicjusz
Dołączył
26 Październik 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
tak to prawda. Im wcześniej rozpocznie się oszczędzanie w III filarze tym lepiej.Nasze społeczeństwo nie do końca jest świadome sytuacji jaka czeka ich w dzisiejszych czasach na emeryturze. Lepiej zacząć wcześniej by potem nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku...
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
46
Składki na III filar nie są wysokie, można je sobie dopasować do możliwości naszego portfela. Mozna także rozpocząć oszczędzanie takimi kwotami, które nie będą dla nas obciążeniem. produkt bardzo elastyczny jest i uprzywilejowany podatkowo.
 

kastijo

Nowicjusz
Dołączył
9 Styczeń 2013
Posty
2
Punkty reakcji
0
Ja mam zamiar całe życie pracować na umowę zlecenie i odkładać 300 zł miesięcznie na fundusz emerytalny. Dzięki temu będę miał lepszą emeryturę niż z tego śmiesznego ZUSu.
 

aifoza

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
534
Punkty reakcji
5
Na ZUS nie ma co liczyć, trzeba to wziąć w swoje ręce, i zacząć odkładać pieniążki na swoją emeryturę.
 

jedynytaki

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2012
Posty
37
Punkty reakcji
1
OK, tylko z czego chcecie odkładać te 300 zł miesięcznie ??? z Pieniędzmi jest tak że jeśli człowiek ma jakiś zapas gotówki to akurat się znajdzie coś na co można ta gotówkę przeznaczyć...Wydaje mi się że ZUS nie jest wcale zła instytucją, jest po prostu źle zarządzana, jakby poprawić jej działanie to nasze emerytury mogłyby być nawet dobre...
 

aifoza

Nowicjusz
Dołączył
25 Maj 2010
Posty
534
Punkty reakcji
5
No właśnie w tym problem, że mogłyby być ale niestety nie są i pewnie to się szybko nie zmieni.... niestety. Dlatego taki III filar to dobry pomysł, nie trzba odkładać 300 zł. miesięcznie to mogą być mniejsze sumy min. 50 zł.
 

Wojtek Gil

Nowicjusz
Dołączył
14 Styczeń 2013
Posty
15
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
Słuchajcie, wydaje mi się, że obracamy się w tym temacie wokół rozwiązań IKE / IKZE lub "nie myślenie o emeryturze". Co do IKZE są wyżej słuszne uwagi, że odpisy podatkowe to fajna sprawa, ale czy to wystarczy by efektywnie oszczędzić na emeryturę? Poza tym, w przypadku IKE jest górny limit wpłat rocznych co sprawia, że dla zamożniejszych nie jest to sensowne rozwiązanie. Z kolei dla osób dysponujących mniejszym zasobem gotówki IKZE nie jest dobre bo wymagana jest określona suma rocznych wpłat i czasem wysoka pierwsza wpłata.

Dlatego proponuję zapomnieć na chwilę o IKE i IKZE bo to nie są jedyne rozwiązania III filaru. Ten tak zwany III filar to właściwie wszystkie formy oszczędzania i inwestowania z myślą o emeryturze poza ZUS i OFE. III filarem będzie świnka-skarbonka z napisem "emerytura" i będzie nim zakupiona nieruchomość, której wynajmowanie będzie miało kiedyś zapewnić utrzymanie na emeryturze. III filarem może być pakiet akcji (to oczywiście ryzykowne) albo własny biznes.

Jeśli ZUS jest "umową pokoleniową", to ja się wolę "umówić" z moimi dziećmi (które mam nadzieję będę miał) zamiast z państwowym ZUS-em, że przekażę im kilka zbudowanych biznesów a one mnie za to będą utrzymywać ;)

Jeśli chodzi o oszczędzanie jakichś kwot regularnie, to polecam produkty finansowe, na które można mieć wpływ w trakcie korzystania. IKE i IKZE mają jakąś z góry narzuconą strukturę - są lokatami lub funduszami inwestycyjnymi, ale nie mamy wpływu na ich portfel. Jeśli już ktoś chce w ten sposób oszczędzać lepiej pomyśleć o dobrej platformie do inwestowania w fundusze, które można dowolnie zmieniać, w okresie bessy uciekać w obligacje, w okresie hossy korzystać z funduszy akcyjnych.

Powiem szczerze - można sobie mówić o ZUS-ach, OFE, III filarze itd., ale sprawa się sprowadza tak na prawdę do jednego - trzeba mieć kasę kiedyś tam w życiu, kiedy skończy się zdrowie lub siły do pracy. Wiele z rozwiązań stricte "emerytalnych" "gwarantuje" emeryturę w momencie osiągnięcia konkretnego wieku. Rząd ma dawać emeryturę po 67. roku życia (już nie mówiąc o jej wysokości...). A co jeśli będzie potrzebna wcześniej? Dlatego proponuję stworzenie sobie różnych źródeł przychodu i gromadzenie oszczędności wg indywidualnych możliwości.

Nie chodzi o to, że gdy jest się młodym, "za wcześnie jest myśleć o emeryturze" - może być za wcześnie by myśleć o starości i alzheimerze, ale na pewno nigdy nie jest za wcześnie by myśleć o budowaniu sobie przyzwoitej przyszłości :)
 
Do góry