Misja Neptune Odyssey

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 308
Punkty reakcji
199
Powiem krótko: już dziś zacznijcie się zdrowo odżywiać i uprawiać sport, aby jak najdłużej żyć. Na wyniki tej misji kosmicznej trzeba będzie naprawdę długo poczekać, ale naprawdę jest na co czekać. Wracamy do Neptuna!

W 2023 roku NASA ma zdecydować o misji w pobliże Neptuna.
Ostatni raz kiedy ziemska sonda przeleciała w okolicy tej planety na Ziemi istniał ZSRR w Iraku rządził Husajn
a Polska sąsiadowała z NRD.
Jeśli misja dojdzie do skutku to przypuszcza się że jej harmonogram będzie taki:

  • 2033 - start sondy z powierzchni Ziemi
  • 2049 - dotarcie sondy do Neptuna
  • 2049-2053 - misja podstawowa sondy na orbicie wokół Neptuna
Jeśli ktoś pamięta misję New Horizons zapewne zapyta czemu do Plutona można było dotrzeć w ok 9 lat zaś do Neptuna potrzeba 16?
Otóż w przypadku New Horizons sonda "przeleciała obok" Plutona gdyż takie było jej zadanie.
Neptune Odyssey ma wejść na orbitę planety i przez kilka lat dokonywać badań czy też pomiarów.

Jeżeli wyślemy w kierunku Neptuna sondę poruszającą się z możliwie największą prędkością (aby dotarła jak najszybciej), to gdy doleci ona na miejsce będzie poruszała się z tak dużą prędkością, że jedynie przeleci obok planety i poleci w otchłań. Sonda nie będzie bowiem w stanie wyhamować na tyle, aby dać się przechwycić polu grawitacyjnemu planety i wejść na orbitę wokół planety, aby móc na spokojnie badać ją przez kilka lat, a nie przez kilka godzin.

Musimy zatem wysłać sondę w taki sposób, aby doleciała do celu z odpowiednio niską prędkością. To z kolei oznacza dłuższy lot do Neptuna. Stąd też moja wzmianka o tym, że już dziś najlepiej zacząć się zdrowo odżywiać i uprawiać sport. Trzeba sobie bowiem zapewnić maksymalnie długie życie.


Zapowiada się to ciekawie więc może warto będzie ograniczyć wspieranie browarów?

 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 308
Punkty reakcji
199
Wcześniej bo około roku 2030 NASA zamierza wysłać sondę w celu badań Tytana. Na pokładzie sondy może się znaleźć instrument zbudowany na Politechnice Wrocławskiej. Ma się on składać z nanopompy oraz mikrospekrometru. Profesor Dziuban z tej uczelni twierdzi że według jego wiedzy na chwilę obecną jest to jedyne takie urządzenie na świecie zdolne do analizy składu atmosfer innych planet.
Inną ciekawostką jest to że sonda ma działać automatycznie a nie być sterowana z Ziemi. Wynika to stąd że sygnał z Tytana(księżyc Saturna) biegnie na Ziemię pięć godzin. Naukowcy zamierzają ją wyposażyć w takie oprogramowanie które będzie samodzielnie obliczało czy wyznaczało trasy czy też wskazywało miejsca które należy badać dłużej.
Sonda pierwotnie miała wystartować w 2026 roku lecz datę startu przesunięto na rok 2027.
Tytan to chyba jedyny w układzie księżyc mający dość gęstą atmosferę.

Zabawna sprawa.
O tej misji pisałem na historycy.org.
Tyle że zamiast na Tytana "kierowałem" ją na Urana.
Nie wiem czy to było zwykłe gapiostwo czy też wtedy sądziłem że Tytan to księżyc Urana.
Tam w każdym razie nikt tego błędu nie dostrzegł.
 
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Badania kosmosu fajna rzecz, ale to nic przełomowego dla nas. Trochę więcej danych, trochę ładniejsze zdjęcia, ale nie odkryją tam nic przełomowego.

2053... Będę już wtedy pewnie na emeryturze.
 
Do góry