Medycyna

Scharner

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
Witam! Nazywam się Mateusz, mam 17 lat i jestem uczniem klasy pierwszej liceum na profilu mat-fiz-inf. W przyszłości chciałbym studiować medycynę. Wiem, że to brzmi wręcz komicznie, ale jestem w trudnej sytuacji. Od dzieciństwa moi rodzice wmawiali mi, że w przyszłości będę inżynierem. Cały czas przygotowywali mnie do tego kierunku studiów. Nie przyjmowali do wiadomości, że pójdę na coś innego. Mój tata jest inżynierem i prowadzi firmę. Bardzo nie chciałem iść na ten profil, ale w końcu im się udało mnie przekonać. Teraz zrozumiałem, że to był największy błąd w moim życiu. Przez swoich rodziców prawdopodobnie zmarnowałem sobie życie. Interesuję się medycyną jak niczym innym na świecie. Cały czas o niej myślę. Jestem bardzo dobry z matematyki i fizyki, bardzo lubię biologię, nie lubię chemii. Wiem, że aby się dostać na medycynę, trzeba być bardzo dobrym z biologi, chemii i fizyki, ja taki nie jestem. Powiedzcie mi, czy mam jakiekolwiek szanse zostania lekarzem? Jestem bardzo zdeterminowany. Mogę nawet poświęcić całe wakacje do nauki. Mogę się uczyć w soboty, piątki. Nie wiem tylko od czego zacząć. Jestem typem osoby, która nie odpuszcza i jeżeli pojawiłaby się chociaż mała szansa dostania się na medycynę, nie zmarnowałbym jej. Mieszkam na terenie małopolski. Czy znacie jakieś uczelnie, w których są niskie progi punkowe? Mogę również dodać, że jestem rocznikiem, w którym był niż demograficzny, co znacznie zmniejsza liczbę chętnych na praktycznie wszystkie kierunki. Moi rodzice są dość zamożni. Mógłbym studiować zaocznie, albo wieczorowo. Czy mam szansę się dostać na medycynę?
 

Nuada

Malkontencki
Dołączył
8 Luty 2010
Posty
585
Punkty reakcji
25
Wiek
32
Miasto
Łódź
Zdając na ponad 80% (blisko 90%) rozszerzone matury z biologii i chemii na pewno masz szansę. ;)

Dodatkowo mile widziane się wyniki z rozszerzonej części matematyki/ fizyki.
 

Scharner

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
No dobra, a czy jest możliwe ogarnięcie takiego materiału? Czy matura z biologii i chemii jest trudna?
 

Nuada

Malkontencki
Dołączył
8 Luty 2010
Posty
585
Punkty reakcji
25
Wiek
32
Miasto
Łódź
Zaczynając teraz jest to możliwe.

Od dwóch lat matura z biologii jest trudna.
 

beatrix992

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2012
Posty
10
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Kraków (okolice)
Myślę, że jeżeli naprawdę chcesz iść na ten kierunek to nie powinieneś rezygnować z marzeń. Mimo iż w swoim profilu nie masz rozszerzonej ani biologii ani chemii to próbuj. Idź na jakieś korepetycje, czy do jakiejś szkoły prowadzącej takie zajęcia. Piszesz, że interesujesz się medycyną, więc myślę, że ogarnięcie wiedzy z tych przedmiotów nie powinno sprawić Ci problemu. A skoro jesteś dobry z matematyki to również powinieneś sobie poradzić. I nie poddawaj się! Na swoim przykładzie mogę Ci doradzić, że najważniejsze jest uczyć się tego, co się lubi - chciałam iść na pielęgniarstwo od 1 klasy liceum. Przez całe 3 lata różne osoby odradzały mi to, jednak w 3 klasie postanowiłam zdawać biologię i chemię, gdyż taki miałam profil i były to jedyne przedmioty z których czułam się pewniej. Niestety, nie dostałam się na UJ, jednak nie zrezygnowałam i poszłam na prywatną uczelnię. Mimo stresu że kierunek nie utworzą jestem teraz po pierwszej sesji, wiem, że uczę się tego co lubię i że będę robić to co chcę. Tak więc trzymam za Ciebie kciuki! :)
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Gdybyś zdecydował się studiować medycynę w Poznaniu, nie musiałbyś zdawać chemii (chociaż na studiach oczywiście trochę byś jej miał). Można tylko biologię i fizykę.

Ale lepiej się nauczyć tej chemii już w liceum, nie jest trudna.
 

Scharner

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
Nie no biologię i chemię będę musiał umieć na wysokim poziomie, więc siłą rzeczy jakoś napiszę maturę chemii. Ostatnio myślałem nad Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, ponieważ próg punktowy jest całkiem do przeskoczenia jak dla mnie ze względu na rozszerzoną matematykę. Tylko czy ta uczelnia ma wysoką renomę? Jak prezentuje się na tle innych uniwersytetów? Mam jeszcze jedno pytanie. Czy za kilka lat liczba chętnych na kierunki będzie rosła, malała, utrzymywała się? Nie wiem od czego to zależy. Nie wiecie czasem jaki jest próg punktowy na CM na UJ?? Z góry dzięki za odpowiedzi ;)..
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
272/270/269/268/267 Tak się kształtowały progi na CMUJ w 2011. Czyli ostatecznie trzeba było mieć 267 punktów, żeby się dostać.

Nie ma znaczenia dla twojej przyszłej kariery lekarskiej, gdzie będziesz studiował.
 

Scharner

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
"Nie ma znaczenia dla twojej przyszłej kariery lekarskiej, gdzie będziesz studiował."
Chodzi Ci o łatwość znalezienia pracy, czy nabyte umiejętności? Bo mi zależy raczej na tym drugim.
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
O jedno i o drugie. Po studiach nie masz zbyt wielkich umiejętności, choćbyś nie wiem gdzie studiował - raczej jesteś przeładowany teorią. To co naprawdę się liczy, to specjalizacja i dalsza praktyka. Najważniejsze, żebyś zdał dobrze LEP, bo im wyższy wynik tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz się na to co chcesz i gdzie chcesz.. Uczelnia jakoś wybitnie Ci w tym nie pomoże, chociaż robi się rankingi, którzy absolwenci napisali lepiej, a którzy gorzej. Tylko to są uśrednione wyniki i tak naprawdę niewiele znaczą, bo program i książki są te same. Może jedne uczelnie mają lepsze preparaty, inne mniej liczne grupy na klinikach, ale ostatecznie liczy się to, co sam wypracujesz.
 

Scharner

Nowicjusz
Dołączył
26 Luty 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
<p>Dzięki za informacje Keehl, widzę, że jesteś trochę zorientowany w temacie. Miałbym jeszcze jedno pytanie, jeżelibym mógł. Co tak naprawdę głownie decyduje o tym, że dany lekarz jest
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
<p>Dzięki za informacje Keehl, widzę, że jesteś trochę zorientowany w temacie. Miałbym jeszcze jedno pytanie, jeżelibym mógł. Co tak naprawdę głownie decyduje o tym, że dany lekarz jest
Ucięło Ci posta, więc nie wiem jaki ten lekarz miał być. Dobry? W każdym razie gdybyś chciał poczytać wypowiedzi lekarzy i studentów kierunku lekarskiego na tematy związane ze studiowaniem medycyny, specjalizacjami, pracą itd to polecam forum.biolog.pl, zwłaszcza dział "Przewodnik po uczelniach - kierunki studiów", o ile jeszcze nie trafiłeś na tę stronę. Dużo tam tego typu tematów i wszystko z pierwszej ręki.
 
Do góry