Logika - pomoc w zadaniach

Michalina Koneczna

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2014
Posty
2
Punkty reakcji
0
Hej: :) Potrzebuje koniecznie Waszej pomocy. A mianowicie pomocy w zadaniach z Logiki. Tylko ona na studiach sprawia mi problemy a właściwie nauczyciel, który je prowadzi.
Potrzebuje chłopskiego albo najlepiej na przykładach wytłumaczenia: I podania przykladu do kazdego ponizej zagadnienia...

1. Pojęcia rozumowania
2. Błędy rozumowania: błąd, materialny, błąd formalny
3. Wnioskowanie dedukcyjne
4. Wnioskowanie redukcyjne
5. Wnioskowanie indukcyjne. Rodzaje indykcji. Kanony indukcji.
6. Wnioskowanie przez analogię i wnioskowanie statystyczne.

Potrzebuje chociaż kilku, nie musza byc wszystkie. Z góry dziękuje, bardzo mi to ułatwi i pomoże...
 
S

Spamerski

Guest
Rozumowanie to coś, co poprzedza wniosek. Żebyś doszła do wniosku, że tylko logika sprawia ci problem na studiach, musisz to poprzedzić rozumowaniem. Zapewne doszłaś do takiego wniosku opierając się na tym, że z innych przedmiotów nie masz problemu.

Błąd to niezgodność z rzeczywistością. Materialny i formalny błąd rozumowania postaram ci się wyjaśnić na babski rozum. Masz foremkę do ciasta i ciasto. Kiedy ciasto ma złe składniki, to odpowiednia foremka nie uratuje przed zakalcem. Ciasto - materia. Błąd materialny to taki, kiedy masz prawidłowe rozumowanie, ale przesłanka (materia) jest błędna. Np. Wnioskujesz, że logika sprawia ci problem, podczas gdy przedmiot to matematyka. Teraz odwróć sytuację. Masz dobre składniki ciasta, ale foremka jest zła. Ciasto również nie będzie prawidłowe. W tym przypadku przesłanki (materia) są dobre, ale złe jest rozumowanie (forma). Przykładowo wiesz, że logika sprawia ci problem i że jutro masz kolokwium (zakładamy, że to prawda), więc wnioskujesz, że zawsze będziesz miała kolokwia z logiki.

Teraz z resztą powinnaś poradzić sobie sama. Wbrew pozorom logika jest... prosta i logiczna.
 

Michalina Koneczna

Nowicjusz
Dołączył
25 Marzec 2014
Posty
2
Punkty reakcji
0
Dzięki za pomoc, w pewnym stopniu coś mi rozjaśniło

No chciałbym też tak uważać, wychodzi na to, że ja niestety nie myślę logicznie.hehe
 
Do góry