kurs na ratownika wodnego

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
witam, czy ktoś zdawał taki kurs? jakie sa wymaga jesli chodzi o pierwsza pomoc i jak to sie wszystko odbywa??
dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam sws93 :)
 

Severusa

Krwiożercza macica
Dołączył
19 Październik 2005
Posty
3 054
Punkty reakcji
2
Miasto
Skądinąd
Egzamin wstępny: przepłynięcie 50m w czasie 45 sekund oraz 15m (jeśli dobrze pamietam) pod wodą w dal i jeszcze wykazać sie umiejetnością pływania na plecach z pracą nóg do zaby (25m). Na kursie wszystkiego Cię nauczą. Pierwszej pomocy, holowania, reagowania. Zajęcai teoretyczne i praktyczne. Później egzamin: 50m w czasie 40sekund, 25m pod wodą w dal, 3 metry wgłąb.


MŁODSZY RATOWNIK WOPR.



1.1. Wymagania formalne jakie powinien spełniać kandydat:



a) uczestnikiem może być osoba niepełnoletnia,

b) posiadać ważną legitymację członka WOPR z poświadczeniem lekarskim o zdolności do pracy w charakterze ratownika na dany rok kalendarzowy,

c) posiadać kartę pływacką,

d) zdać pozytywnie egzamin wstępny, na który składa się:



- przepłynięcie dystansu 50m sposobem dowolnym w czasie poniżej 45 sekund

- przepłynięcie pod wodą minimum 15m (start z powierzchni wody)

- wykazanie się umiejętnością pływania na grzbiecie z pracą nóg do żabki na dystansie 25m



1.2. Wymagania egzaminacyjne w czasie trwania kursu jakie kandydat musi zaliczyć:



a) przepłynięcie 1500m wg wymagań specjalnej karty pływackiej,

b) przepłynięcie 25m kraulem ratowniczym i 25m żabką ratowniczą,

c) przepłynięcie w ubraniu 50m wraz z jego zdjęciem na wodzie głębokiej,

d) wykonanie skoków ratowniczych: rozkroczny, wykroczny i na „bombę”,

e) ćwiczenie odwagi, np. wykonanie skoku z wysokości 3m lub skoku z płynącej motorówki,

f) zaliczenie uwalniania się od chwytów i objęć tonącego w wodzie głębokiej (3 losowo wybrane),

g) holowanie zmęczonego na dystansie 50m,

h) holowanie tonącego w wodzie płytkiej,

i) wynoszenie i wyciąganie tonącego:



- po drabince

- na dosiężny brzeg (indywidualnie i zespołowo)

- sposobem na biodrach i strażackim



j) akcja ratownicza,



- indywidualna ze sprzętem (koło ratunkowe z linką i bez linki, pas „węgorz”, bojka SP)

- zespołowa akcja ratownicza (liny, szelki, deska ortopedyczna)



k) poprawne posługiwanie się podręcznym sprzętem ratowniczym (3 rzuty do celu znajdującego się w odległości 15m),

l) wiosłowanie i manewrowanie łodzią wiosłową dwoma wiosłami,

m) poprawne prowadzenie zabiegów RKO na fantomie do reanimacji.



1.3. Egzamin końcowy



I. Teoria. Forma egzaminów – pisemna lub ustna

II. Ćwiczeni praktyczne:



a) przepłynięcie dystansu 50 m stylem dowolnym w czasie poniżej 40 sekund,

b) przepłynięcie pod lustrem wody 25m po skoku ratowniczym,

c) wydobycie manekina lub trzech przedmiotów rozrzuconych w promieniu 3m z głębokości 3m w czasie jednego nurkowania (start z wody),

d) holowanie tonącego na dystansie 100m (50m sposobem żeglarskim, 25m oburącz za żuchwę, 25m jednorącz za żuchwę),

e) przeprowadzenie pozorowanej akcji ratowniczej (skok, dopłynięcie i opanowanie tonącego, holowanie, wynoszenie zabiegi ożywiające)

źródło: http://www.ratownictwo.pisz.pl/ratownictwo%20wodne/jak%20zostac%20ratownikiem%20wopr.html
 

atlantyd

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2009
Posty
39
Punkty reakcji
0
Ja zdawałem. Powiem szczerze, że najtrudniejszy z tego wszystkiego jest egzamin gdzie trzeba przepłynąć określoną odległość w określony czasie. Ja jestem zadowolony, że przełamałem się. Taki kurs bardzo rozwija :)
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
Ja jestem zadowolony, że przełamałem się. Taki kurs bardzo rozwija

przełamałeś się? a miałeś jakieś trudności?
najtrudniej przepłynąć określoną odległość w określony czasie? dobrze umiesz pływać? wszystkimi stylami? jestes w jakiejś sekcji pływackiej etc??
 
Do góry