Który temat wybrać?

Qua

Nowicjusz
Dołączył
5 Maj 2008
Posty
126
Punkty reakcji
3
Przejrzałem niedawno listę tematów na maturę z języka polskiego i kilka z nich mnie zaciekawiło:
-Elementy wierzeń i mitów słowiańskich we współczesnych utworach fantastycznych. - Może ktoś mógłby mi doradzić parę dobrych książek w takich klimatach? Nie licząc Wiedźmina i książek Jacka Piekary.
-Gry konwencjami we współczesnych powieściach fantasy. - Ktoś rozumie sens tego tematu :p ? Czytam trochę fantastyki, swojego czasu grałem sporo w gry komputerowe, ale sensu tego tematu nie pojmuję xD
-Współczesne kino SF wobec znanych tekstów kultury i toposów. Wykorzystując wybrane utwory filmowe, rozważ ich związek z literaturą piękną i filozofią. - Tutaj chodzi po prostu o doszukiwaniu się głębi w popularnych filmach SF o walce dobra ze złem, czy może raczej o te głębsze filmy typu Solaris :D ?
Z góry dziękuję za pomoc :D .
 

rozstajnedrogi

Nowicjusz
Dołączył
21 Styczeń 2009
Posty
20
Punkty reakcji
0
Ale u Sapka i Piekary masz tyle odniesień do słowiańskich mitów że na pewno nie wystarczy Ci te 15 minut które masz na omówienie wszystkiego .Zaczynajac od bohaterów w Wiedźminie , poprzez potwory , które czasem występuja nawet w niezmienionej postaci niż ta którą znamy z legend. Podobnie będzie w przypadku Piekary , chociaż to już troche inny sposób pisania. Mógłbyś jeszcze wziąć pod uwagę ostatnią trylogię Sapkowskiego (Lux perpetua itd).
 
Do góry