książki-tematyka filozoficzna,psychologiczna.

lichtgestalt

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2009
Posty
1 216
Punkty reakcji
0
Miasto
z pokoju :)
witajcie :)
Chciałabym się zapytać, a właściwie prosić, abyście mi polecili książki o tematyce filozoficznej, psychologicznej, coś wciągającego, nie chodzi tu o książki naukowe, lecz opowiadania, powieści itp. coś interesującego na te ferie :) dla zainteresowanego laika w tej dziedzinie.
Czekam na odpowiedzi :) Pozdrawiam :)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Się znaczy z głębszym przekazem, jak poszukiwanie sensu życia etc.?

Roger Zelazny - Droga - głębokie, można interpretować na wiele sposobów. Ciekawa fantastyczna przygoda a zarazem ćwiczenie dla mózgu.
Jonathan Carol - Dziecko na niebie - choć czasem trąciło banałem, wspominam nieźle. Trochę ciekawych myśli.
Neil Gaiman - Nigdziebądź - bajkowy świat pod Londynem jako tło dla ukazania natury ludzkich emocji i przeżyć.

Pratchett ma w swoich książkach (praktycznie wszytkich) swoistą filozofię. Pisze prostym, lekkim (i prześmiesznym) językiem, a potrafi między swoje historie zawrzeć wiele prawd.
 

lichtgestalt

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2009
Posty
1 216
Punkty reakcji
0
Miasto
z pokoju :)
Się znaczy z głębszym przekazem, jak poszukiwanie sensu życia etc.?

Roger Zelazny - Droga - głębokie, można interpretować na wiele sposobów. Ciekawa fantastyczna przygoda a zarazem ćwiczenie dla mózgu.
Jonathan Carol - Dziecko na niebie - choć czasem trąciło banałem, wspominam nieźle. Trochę ciekawych myśli.
Neil Gaiman - Nigdziebądź - bajkowy świat pod Londynem jako tło dla ukazania natury ludzkich emocji i przeżyć.

Pratchett ma w swoich książkach (praktycznie wszytkich) swoistą filozofię. Pisze prostym, lekkim (i prześmiesznym) językiem, a potrafi między swoje historie zawrzeć wiele prawd.

Dokładnie o coś takiego mi chodzi :)

ktoś jeszcze ma jakieś propozycje?
w poniedziałek idę do biblioteki i chcę iść z gotowymi propozycjami :)
 

touchdown

Sangwinik
Dołączył
8 Styczeń 2009
Posty
1 015
Punkty reakcji
73
Randy Pausch "Ostatni wykład" -ksiazka liczy 280 str. pierwsza polowka głeboka, wciaga i sklania do przemyslen, a druga czesc troche naciagana byle ksiazke wydac :p

mury istnieja aby powstrzymac ludzi ktorzy nie pragna czegos wystarczajaco mocno
 

Pink Floyd

Nowicjusz
Dołączył
18 Marzec 2007
Posty
585
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
z ciemnej strony Księżyca
"Zbrodnia i kara" Dostojewski. Trochę filozofii, trochę psychologii, intryga, trup, choć raczej nie kryminał :p
"Dżuma" Camus. Niby o chorobie, a tak na serio o psychice ludzkiej i rożnym zachowaniu ludzi w sytuacji kryzysowej ;]
"Proces" Kafka. O procesie nie wiadomo o co, a przede wszystkim o przeżyciach i rozmyślaniach głównego bohatera, i o życiu ;)

może i lektury, ale na prawdę klasyka
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Dorzucę ,,Wywiad z wampirem" (Anne Rice) z dużą doza filozoficznych rozmyślań na takie tematy jak życie wieczne, potępienie, ludzkie namiętności.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Jeśli szeroko pojęta filozofia to polecam książkę "Kubuś fatalista i jego pan" Denisa Diderota. Napisana w całkiem ciekawy sposób i warta przeczytania.
 

Quality

Marzyciel realista
Dołączył
26 Październik 2008
Posty
1 039
Punkty reakcji
8
Wiek
16
Miasto
Opole
filozoficzna ? "Firmin" Sama Savanage'a
 

astoreth

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2009
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Zdecydowanie polecam Waldemara Łysiaka i jego "Cenę"
 
Do góry