Krzyż celtycki

Wolnomyśliciel

Mizantrop ♠
Dołączył
13 Grudzień 2011
Posty
848
Punkty reakcji
8
Witam nie znalazłem bardziej odpowiedniego działu żeby założyć temat. Do rzeczy, szukam informacji na temat krzyża celtyckiego tylko proszę nie wklejajcie mi tego co jest na wikipedii. Kiedyś słyszałem o jego "mistycznym" znaczeniu ale już nie pamiętam co to było. Szukam wszystkich informacji na jego temat.



Pozdrawiam.
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Krzyż celtycki to czteroramienny krzyż umieszczony w okręgu (krzyż celtycki niski). Wywodzi się z wierzeń pogańskich jako atrybut boga Odyna (Wodana). Poziome ramiona znaku symbolizują świat niematerialny, z kolei ramię pionowe świat fizyczny. Symbol ten oznacza zgodność z wszechświatem, drogę ku innemu światu, most do innego świata. Koło oparte na ramionach jest symbolem jedności, harmonii i kompletności.
Współcześnie wykorzystywany jest przez środowiska neopogańskie i nacjonalistyczne (jako symbol oporu). Zdarza sie że Skinheadzi używają go w zastępstwie zakazanej swastyki. “Schrystianizowana” forma krzyża celtyckiego (krzyż celtycki wysoki) z przedłużonym dolnym ramieniem jest często mylona przez katolików z krzyżem łacińskim (chrześcijańskim).
 

Villemoo

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2009
Posty
142
Punkty reakcji
6
Wiek
71
Miasto
Toruń
KRZYŻE CELTYCKIE -ODWAGA I ZAUFANIE - Krzyże celtyckie są połączeniem symboli religijnych celtyckich i chrześcijańskich. Krzyż celtycki otoczony okręgiem symbolizuje tarczę słoneczną. W ten sposób Celtowie łączą swoją starą religię z nową. Tarcza słoneczna odpowiada za zdrowie, odwagę i pewność siebie; krzyż - za opiekę aniołów stróżów. Tradycyjny krzyż dawnych Celtów równoramienny i zawiera poplątane wzory, które spotykają się w środku. To wskazuje na zgodność zrównoważonego własnego JA z całym wszechświatem. Krzyż przedstawia także skrzyżowanie dróg, miejsce magicznych spotkań. Szamani celtyccy nosili ten amulet, by nawiązać kontakt z innym tajemniczym światem i by móc bezpiecznie podróżować pomiędzy tamtym światem i naszym -rzeczywistym.
Jako talizman pomaga: -uzyskać i utrzymać doskonałe zdrowie- zdobyć odwagę i pewność siebie udać się w pozazmysłowe światy.
Jako amulet chroni przed: -niebezpieczeństwami podczas podróży, także duchowych ustępowaniem w sporach.

Krzyż Celtycki to oś, pomost między światami, chroni i wybawia z trudnych sytuacji. Wzmacnia pewność siebie, przywiązanie do swoich korzeni i tradycji. Wierzono, że ma wpływ na rozwój telepatii, jasnowidzenia, telekinezy, dawał wenę twórczą i natchnienie. Osłania od niepowodzeń i chorób. Chroni przed niebezpieczeństwami w podróżach, także tymi duchowymi, przed ustępowaniem w sporach.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Symbole tego krzyża oznaczają:
KRĄG - równość w s z y s t k i c h Celtów
KRZYŻ - wszędzie - w czterech stronach świata
.Nawiązanie religijne polega na pokazaniu wzorca popieranego przez bogów w Walhalli.
 

14NL

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Ile osób tyle teorii.
Uważam, że wszyscy po części mają rację, gdyż w różnych kulturach inaczej odbierano znaczenie tego symbolu.
Krzyż celtycki był obecny wsród Celtów, Germanów, a nawet u nas - Słowian (wschodnich). Każdy z tych ludów trochę inaczej tłumaczył znaczenie celtyka.
Osobną kategorią jest ,,schrystianizowana" forma krzyża celtyckiego, o której wspomniała Maszkowa. Jednak nie widzę sensu w rozpisywaniu się o niej. To po prostu rezultat ,,nawracania pogan".

Współcześnie wykorzystywany jest przez środowiska neopogańskie i nacjonalistyczne (jako symbol oporu). Zdarza sie że Skinheadzi używają go w zastępstwie zakazanej swastyki.
Zastępowanie swastyki celtykiem spowodowane jest w szczególności przez to, że oba te symbole to znaki solarne.
 

14NL

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
Jak pisałem o nas, to nie chodziło mi o Polaków, ale ogólnie o Słowian.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Czy wziąłeś pod uwagę, że wśród Słowian Wschodnich działali Ruryk i Oleg Wieszcz ze swoimi Waregami?
 

Gr33n Acid

Nowicjusz
Dołączył
17 Listopad 2012
Posty
60
Punkty reakcji
0
Liczy się kontekst. Co innego grupa rekonstrukcyjna, co innego jakaś bojówka polityczna czy wywieszanie tego symbolu przez stadionowych chuliganów. Wiele symboli ma ciekawą genezę, ale ich znaczenie wiele zależy od kontekstu.
 

14NL

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2012
Posty
20
Punkty reakcji
0
@Wilk_LancaSter, O Ruryku i Olegu posiadam niestety tylko szczątkowe informacje (za polecenie jakiegoś dobrego źródła wiedzy o nich byłbym wdzięczny), nie mniej jednak fakt o przenikaniu się nawzajem kultur jest dla mnie oczywisty.
 
Do góry