krążenie wrotne wątroby, pilne

en0

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2010
Posty
1
Punkty reakcji
0
cześć, mam nadzieję, że rozwiejecie moje wątpliwości ;)

tak więc z jednej strony mamy zraziki, w których nastepuje oddawanie składników wchłoniętych w naczyniach przewodu pokarmowego itp.
z nich krew płynie od środka zrazika do końcowych rozgałęzień żył wątrobowych znajdujących sie na jego obrzeżu.

z drugiej strony w wątrobie żyła wrotna wątroby rozgałęzia się na szereg drobniejszych żyłek, które z kolei rozgałęziają się tworząc sieć drobnych zatok. ściany zatok mają b silnie zaznaczoną budowę okienkową i dlatego są łatwo przepuszczalne(dla różnych składników osocza). zatoki w wątrobie zlewają się tworząc żyłe wątrobową, która doprowadza krew do żyły czczej dolnej.


tutaj pojawia się moje pytanie, czy zraziki i zatoki to to samo ...? Czy może zatoki tworzą zraziki? Nie bardzo wiem jak te dwie informacje mogę ze sobą połączyć...

z góry dziękuję za odpowiedź
 
K

krzysztofandraszak

Guest
Budowa zrazika anatomicznego (bo są też inne struktury) - kształt takiego sześciokąta, w środku którego leży sobie żyła centralna (uchodząca potem do żyły wątrobowej poprzez żyły podzrazikowe). Od żyły centalnej w każdym kierunku (wewnątrz tego sześciokata) odchodzą naczynia żylne zatokowe stanowiące dopływ wspomnianej na wstępie żyły. Naczynia zatokowe oddzielają od siebie blaszki wątrobowe zbudowane z hepatocytów.

W odpowiedzi na Twoje pytanie można więc powiedzieć, że zatoki to naczynia żylne pochodzące od żyły wrotnej oddzielające hepatocyty w zraziku i wpadające poprzez żyłę centralną zrazika do żyły wątrobowej. To takie bardzo ogólne stwierdzenie:)

Mam nadzieję, że ciekawość i wątpliwości zaspokojone:)

Tak to wygląda mniej więcej pod mikroskopem:
http://instruction.cvhs.okstate.edu/histology/HistologyReference/imagesco/liver2F.jpg

Gdzie:
Sinusoids - zatoki
Central vein - żyła centralna
Hepatocytes - hepatocyty (komórki wątroby)
 
Do góry